ülkemizdeki göçlerin sonuçları

Konu 'Coğrafya 10. Sınıf' bölümünde sakarya tarafından paylaşıldı.

1. sakarya

sakarya Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0

ülkemizdeki göçlerin sonuçları nelerdir arkadaşlar *** cok acil lazım dönem ödevimin konusu günü çok az kaldı *** lütfen yardım edinnn!!!
  2. eliiff

eliiff Üye

Beğenileri:
    3
    Ödül Puanları:
    0
    iç göçlerin sonuçları mı dış göçlerin sonuçları mı???
  3. sakarya

sakarya Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    valla hoca bitek böle dedi böle verdi sanırım her ikiside vardır heralde bişe demediki bunu verdi sadece
  4. S. Moderatör Uğur

S. Moderatör Uğur Özel Üye Özel Üye

Beğenileri:
    6.155
    Ödül Puanları:
    36
  5. eliiff

eliiff Üye

Beğenileri:
    3
    Ödül Puanları:
    0
    TÜRKİYEDE KENTLEŞME SONUCU ORTAYA ÇIKAN SORUNLAR
    Tarımdan sanayiye nüfus kayması ülkede izlenen sanayileşme siyasetinin kaçınılmaz sonucudur. Fakat Türkiye’de kentsel alanda çeşitli olanakların yetersizliği bu sorunlu kentleşmeyi temel toplumsal sorunlardan biri haline getirmiştir.

Bu sorunlu kentleşmenin ardında yatan temel öğe Türkiye’de sanayileşme ile kentleşme arasında bir uyum olmamasıdır.Kentlerde göç sonucu biriken nüfusun çoğu hizmet kesimine kaymakta, bunun sonucu olarak kentlerde işsizlik sorunu ortaya çıkmaktadır.
    “Bugün dünyada ve Türkiye’de, kent ve çevre sorunlarının kökeni,hızlı ve çarpık sanayileşmeye,sürekli kar olgusuna, teknolojinin insan ve doğa yararına kullanılmamasına dayanmaktadır….Bu bağlamda, insan nüfusunun büyük yoğunluğunun yaşadığı kentler, tüketim toplumunun, sür ekli kara dayanan “gelişmelerin” talan ve yağmanın sonucunda insana yabancılaşan mekanlar olmuştur.Bugün kentlerin en önemli sorunlarını oluşturan yoksulluk, göç, barınma sorunu alt yapı yetersizlikleri ve çevre kirliliği, merkezinde insan yaşamının ve ihtiyaçlarının değil, sermayenin ihtiyaçlarının bulunduğu bir sistemin ürünüdür. Kırdan kente göç ucuz emek ve işgücü hep sermayenin ihtiyaçları doğrultusunda teşvik edilmiş ve bugün ülkemizde kentsel yaşam çevresi plansız yapılaşma, kaçak konutlar ve gecekondulu nüfus olarak adlandırılan (kent yoksulları) ile şekillenmiştir.

Kentleşmenin ortaya çıkardığı sorunlardan bir diğeri de, insanların sahip oldukları gelenekleri, görenekleri ve kimliklerinin kentleşmenin tehdidi altında olmasıdır.

“Kentleşme yalnızca kırsal kesimi değil,kenti de silip süpürmektedir.Yalnızca kasaba ve köy yaşamının tarımsal ilişkilerle beslenen değer,kültür ve kurumlarını değil, kent yaşamının yurttaşlık ilişkileri ile beslenen değer,kültür ve kurumlarını da yutmaktadır. İsimsizlik, homojenlik ve kurumsal devasalık gibi boğucu özelliklere sahip kentleşme, insanlar arasındaki yakınlığı, benzersiz nitelikteki mahalleleri ve insani ölçekli bir politikayı içinde barındıran kentsel alanı yuttuğu gibi, doğaya yakınlığı,kutsal bir yardımlaşma anlayışını ve sıkı aile ilişkilerini barındıran kırsal alanı da ortadan kaldırmaktadır.
    Kentleşme sorunlarını daha iyi görebilmek ve sorunlara çözümler bulabilmek açısından bu sorunları tek tek ele almak daha yerinde olacaktır.

KONUT YETERSİZLİGİ
    Kentlere göçün doğurduğu sorunlardan biri konut yetersizliğidir.Yakın gelecekte sorunun daha önemli boyutlara ulaşacağı anlaşılmaktadır.Kongara göre Türkiyede,siyasal iktidarların planlama fikrine soğuk bakmalarından dolayı başarıya ulaşamamıştır.

İŞSİZLİK
    Tarımsal alanda toprağın makineleşmesiyle beraber topraktan kopan köylü kente göç etmekte ve çeşitli alanlarda çalışmaktadır,Büyük kentleri iş olanakları nüfusun yığılması sonucu özellikle sanayi kesiminde dışardan gelen nüfusun çok gerisinde kalmaktadır.Bunun sonucunda ise niteliksiz işçiyi de içinde barındıran hizmet kesimi ülke koşullarına göre büyük bir gelişme göstermektedir.

Bu nüfus yığılması hizmetlerinde yetersizleşmesine neden olmaktadır. Bölgelerarası dengesizlikler pekişmekte, büyük kentlerde giderek kaynaklar ile gereksinmeler arasındaki uyumsuzluk büyümektedir.

Kentlerde işsizlik Türkiye’de gittikçe büyüyen bir sorundur.Sorunların giderilmesinin yolu ise genel anlamda tarım toplumu olmaktan kurtulmak, tüketici değil, üretici duruma gelmekle sağlanabilir.

GECEKONDU SORUNU
    “Gecekondulaşma olayının ilk zamanlarında bir konut bitmiş ise, izinsizde yapılmış olsa, yıkılması için mahkemeden karar almak zorunluydu. Mahkemeden karar almak ise oldukça uzun bir süre gerektiriyordu. Bu yüzden,kendisinin olmayan arsa üzerine konut yapan kişiler, polis işe karışmadan bu işi bitirmek amacıyla, genellikle geceleri hızlı bir biçimde çalışıyorlardı.Bir gecede bile çatısı kapatılan konutlar vardı. Sabah olduğu zaman polis için, konutu hemen yıkmak artık olanaksızlaşıyordu. İşte bu süreçte ortaya çıkan yeni konut biçimine de adını verdi; gecekondu”
    Gecekondulaşmayla birlikte Türkiye’de kentsel arsa fiyatları yukarı doğru sıçramıştır.

ÇEVRE SORUNLARI
    Çevre sorunlarının başında trafik sorunu gelmektedir. Nüfusun plansız bir şekilde artması ulaşımı neredeyse olanaksız hale getirmiştir.

Su sorunu, doğalgaz yetersizliği yanı sıra eğitim ve sağlık hizmetlerindeki yetersiz kalma durumu kent yaşamını zor hale getirmektedir.
    Güvenlik de büyük kentlerde sorun olmaya başlamıştır. Yan kesicilik ve araba soygunculuğu gün geçtikçe baş edilmez bir hal almaktadır. Büyük kentlerde uçurum diye nitelendirilecek orana da bir gelir farklılaşması söz konusudur.

eğer madde olarak istersende;
    *trafik sorunları
    *işsizlik
    *alt yapı sorunları ve çarpık kentleşme
    *kültür çeşitliliği
    *fabrikaların şehir içlerinde kalması böylece çevre problemleri vb...
  6. sakarya

sakarya Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    ya çok teşekkür ederim arkadaşlar ıkınızınkıde aynı hemen hemen zatende yeterli değil içinden okudum lazım onları aldım ama cok az bu ya en az 7 sayfa olcak falan dedi hoca çok lazım daha cokk
  7. sakarya

sakarya Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    ya ben en iyisi bı hocya saryım böle böle bunalrı buldum dıyım bide iç göçlermi yoksa dış göçlermi dıyımde ona göre artık arastırma yaparım yardımlarınızla en iyisi bu olcak galiba bukadar dedi bana başka bişe demedı bılmıyorumda iç mi dış mı ama sanırsam her ikiside var yani ama sormakda fayda var yınede
  8. Moderatör Güleda

Moderatör Güleda Özel Üye Özel Üye

Beğenileri:
    4.563
    Ödül Puanları:
    113
    Dönem ödevi sormak yasak!
  9. merall

merall Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    arkadaş lar ben dönem ödevi aldım bulamadım deprem kuşakları volkanlar eğer bi bilginiz varsa bana yollarmsınız yardım cı olunn simdide
    diden tşşkrler

Sayfayı Paylaş