Üniversitelerde Uçuş Doktorluğu Bölümü Açılacak

Konu 'YÖK' bölümünde Moderatör Barış tarafından paylaşıldı.

 1. Moderatör Barış

  Moderatör Barış Süper Moderatör Yönetici Süper Moderatör

  Katılım:
  7 Eylül 2011
  Mesajlar:
  2.587
  Beğenileri:
  1.459
  Ödül Puanları:
  113

  Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü (SHGM), Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı (YÖK) arasında işbirliği protokolü imzalandı. Protokol kapsamında, hukuk fakültelerinde sivil havacılık hukuku yönünden ihtisaslaşmaya yönelik lisansüstü akademik programlar oluşturulacak. Ayrıca tıp fakültelerinin uçuş tabibi yetiştiren programları üniversitelerde kurulacak.

  Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü, Türk sivil havacılık sektörünün gelişimi için büyük önem arz eden havacılık eğitimleri ve yetişmiş insan kaynakları ihtiyacının karşılanması amacıyla önemli bir adım attı. SHGM ve Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı(YÖK) arasında, sivil havacılığın tüm alanlarını kapsayacak şekilde üniversitelerde ilgili branşların açılması ve müfredatlarının oluşturulmasından, ihtisaslaşma ve sektörel analiz çalışmalarına varıncaya değin çok yönlü bir işbirliği protokolü imzalandı. Türk sivil havacılığındaki gelişmeler çerçevesinde, sektörün artan nitelikli insan kaynakları ihtiyacının karşılanması ve sivil havacılığın sürdürülebilir bir şeklide büyümesini sağlamak amacıyla, sivil havacılık eğitimlerinin üniversiteleri içerecek şekilde yaygınlaştırılması hedeflendi. Bu hedef doğrultusunda yürütülen çalışmalar sonucunda pilotluk, uçak bakım teknisyenliği, kabin ve yer hizmetleri gibi branşlarda eğitim veren üniversitelerin ve meslek yüksekokullarının sayısında önemli bir artış sağlandı.

  Sivil havacılık eğitimlerinin tüm üniversiteleri bünyesinde barındıran YÖK ile işbirliği içinde daha planlı bir şekilde yaygınlaştırılması ve eğitim içeriklerinin kalitesinin artırılarak belirli bir standardın sağlanabilmesi amacıyla iki kurum arasında kapsamlı bir işbirliği protokolü imzalandı. Protokol, üniversitelerde ilgili branşların açılmasının yanı sıra sivil havacılık çalışanları için hizmet içi eğitim programlarının hazırlanması, ihtisaslaşmaya yönelik sertifika programlarının açılması, yüksek lisans ve doktora programlarının oluşturulması konularında işbirliği yapılmasını da kapsıyor.

  SİVİL HAVACILIK HUKUKUNDA İHTİSASLAŞMAK İÇİN AKADEMİK PROGRAMLARI OLUŞTURULACAK

  Protokol kapsamında her iki kurum, öğrenci, öğretim elamanları ve halka yönelik eğitim, seminer, konferans, panel, açık oturum gibi bilimsel etkinliklerin düzenlenmesi konularında da işbirliği yapacak. Bunlarla birlikte YÖK, sivil havacılık ile ilgili araştırma, sektörel analiz, çalışma grupları ve araştırma merkezlerinin oluşturulması konularında SHGM'ye destek verecek. Hukuk fakültelerinde sivil havacılık hukuku yönünden ihtisaslaşmaya yönelik lisansüstü akademik programların oluşturulması, tıp fakültelerinin uçuş tabibi yetiştiren programlarının üniversitelerde kurulması ve uluslararası sivil havacılık kuruluşlarının görev gruplarında akademisyenlerin görevlendirilmesi gibi hususlar da protokol maddeleri içinde yer alıyor. Beş yıllık dönemi kapsayan protokol, havacılığın en önemli unsurlardan biri olan yetişmiş insan kaynakları konusundaki sorunların giderilmesine önemli katkılar sağlayacağı düşünülüyor.

Sayfayı Paylaş