Üniversiteye Hazırlık Sürecinin Planlanması

Konu 'YGS - LYS Destek' bölümünde Fnd.Mmsgl tarafından paylaşıldı.

 1. Fnd.Mmsgl

  Fnd.Mmsgl Üye

  Katılım:
  12 Haziran 2011
  Mesajlar:
  338
  Beğenileri:
  122
  Ödül Puanları:
  0

  ÜNİVERSİTEYE HAZIRLIK SÜRECİNİN PLANLANMASI

  1.HEDEF BELİRLEME


  Kitapçığımızın ilk yazısında kişisel özelliklerimizi ve yeteneklerimizi keşfetmeye yönelik neler yapabileceğimizi tartıştık. Kendini tanıma yolunda atacağımız adımları belirledik ve kendini tanıyan bireyin kendine uygun hedefler seçebileceğini gördük.

  Öncelikle kendi özelliklerinize ve yeteneklerinize uygun hedefler belirleyerek işe başlayın. Hedef denildiğinde genel olarak çok yüksek ve ulaşılması zor olan şeyler anlaşılır. Hedefinizi belirlerken ne kendi olanaklarınızın üstünde ne de altında olmamalı. Size uygun ve sizin için en doğru olanı bulmaya çalışmalısınız. Geleceğinizle ilgili önünüze oyduğunuz hedeflerin yanı sıra günlük, aylık çalışma hedefleri belirleyerek de kısa vadede kendinizi çalışmaya odaklamış olursunuz.

  2.DERS ÇALIŞMA PROGRAMI HAZIRLAMA

  Planlı çalışmanın doğruluğu ve gerekliliği tartışmasız bir gerçektir. Bir plan dâhilinde çalışır ve bunun sürekliliğini sağlarsanız başarılı olma yolunda ciddi mesafe kaydetmiş olursunuz. Rehber öğretmenlerinizden bu konuda mutlaka destek alınması gerekir ancak unutulmamalıdır ki bir başkasının sizin için hazırlayacağı bir programdan ziyade sizin kendiniz için hazırlayacağınız program sizin gerçeklerinizle daha fazla örtüşecek ve size daha uygun olacaktır.

  Programı hazırlamaya başlarken öncelikle ulaşılması imkânsız hedefler yerine gerçekleştirebileceğiniz hedefler belirleyin. Uzun zamanlı programlar yerine haftalık programlar yapın.

  Öncelikle eksiklerinizi yapılan deneme sınavlarından hareketle belirleyin ve o eksikleri gidermeye yönelik programlar hazırlayın. Programınızda zaman planlaması yerine iş planlaması gerçekleştirin. Sadece çalışmaktan ibaret bir hayatınızı olacağını düşünerek Altından kalkamayacağınız bir program yerine gündelik, yaşamınızın içine yerleştirebileceğiniz bir program hazırlayınız.

  3.ZAMAN KULLANIMI

  Sınava hazırlık sürecindeki en önemli basamaklardan biri de zamanı doğru ve etkili kullanmaktır. Zamanı doğru kullanmaktan kasıt sosyal yaşamla tüm bağları koparıp sadece ders çalışmak değil elbette. Hem hazırlık sürecini aktif olarak yönetebilir hem de gündelik ve sosyal yaşamın tüm gereklerini yerine getirebilirsiniz.

  Sizden sanatçıları, bilim insanlarını, siyasetçileri düşünmenizi isteyelim. Çok ciddi üretimler gerçekleştiren bu insanların saat anlamında bizden daha fazla süreye sahip olmadıklarını biliyoruz. Ancak bizden daha fazla zamanları vardır. Nasıl mı? Zamanı kendi üretimlerini destekleyecek şekilde kullanırlar. Bir sanatçıyı düşünün sanatsal üretim gerçekleştirmediği zamanlarda da bu üretimi gerçekleştirmesine yeniden hazırlayacak sosyal çevrelerde bulunur ve sosyal yaşamlarının da üretimlerini desteklemesini sağlarlar.

  Sizler de ders çalışmanın dışındaki zamanlarınızı sadece televizyon veya bilgisayar başında oyalanarak geçirmek yerine bilimsel merakınızı tetikleyecek konulara yönelerek geçirebilir bir sanat ya da spor dalında etkinlikler göstererek kendinizi öğrenmeye ve anlamaya daha açık hale getirebilirsiniz. Zamanınızı etkili kullanabilmek için nelere zaman harcadığınızı tespit ederek gereksiz harcadığınız zamana müdahale edebilirsiniz.

  Aslında seyretmekten keyif almadığınız bir programı izlemek yerine bu vakti gerçekten dinlenerek geçirebilir, yemek yapabilir, dinlemekten hoşlandığınız bir müziği dinleyebilir, sevdiklerinize zaman ayırabilir ya da ders çalışabilirsiniz. Ancak zamanı nasıl değerlendirdiğinizi mutlaka kontrolünüz altında tutunuz.

  4.SINAV VE TEST TEKNİĞİ

  Sınav sistemini kitapçığımızın sonraki bölümlerinde detaylı olarak sizlerle paylaşacağız. Çünkü doğru bir hazırlık süreci planlayabilmeniz için sistemi tüm ayrıntıları ile bilmeniz önemlidir. Belirlediğiniz hedefe uygun bir çalışma gerçekleştirmenin yolu sistemi iyi bilmekle mümkündür. Sınav sisteminin yanı sıra sınavın biçimi de hazırlık sürecini doğrudan etkiler.

  Ülkemizde merkezi olarak uygulanan sınavlarda adaylara çoktan seçmeli sorular yöneltilir. Üniversite giriş sınavlarında da çoktan seçmeli sorulardan oluşan bir test adaylara uygulanır. Sorunun doğru cevabının beş şık arasından öğrenci tarafından tespit edilerek optik forma işaretlenmesi gerekmektedir. Yapılacak tüm çalışmalarınızda test tekniğine uygun bir hazırlık yapmalısınız.

  Test çözerken soru köküyle seçenekler arasında doğru ilişki kurmak için soru kökünün anlaşılması gerekir. Özellikle olumsuz soru köklerine dikkat edilmeli sorunun sizden ne istediğini kavramak için önce soruyu, sonra soruyla ilgili metin ya da çıkarım varsa onu, en son seçenekleri okumalısınız. Özellikle işlem gerektirmeyen sorularda seçeneklerden hareket ederek doğru cevaba ulaşmaya çalışmak yanılmanıza neden olur.

  Çok soru çözmek elbette önemlidir ama asıl önemli olan en fazla sayıda doğru cevaba ulaşmaktır. Unutmayın gerçek sınavda dört yanlışınız bir doğru cevabınızın silinmesine neden olmaktadır. Ancak bu durum sizleri yanlış yapmaktan korkarak sorularla uğraşmanıza engel olmasın.

  Özellikle hazırlık döneminde yapacağınız yanlışlar, eksiklerinizi görerek çalışmalarınıza yön vermenizi sağlayacaktır. Öğrendiğiniz konuları pekiştirmek için basitten karmaşığa kolaydan zora doğru testler çözmelisiniz. Belirli aralıklarla geçmişte öğrendiğiniz konularla ilgili de testler çözerek yeni konuların eski konuların önüne geçmesine engel olabilirsiniz.
  pelinsu55 bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş