Üniversiteye Sınavsız Girişte IB – SAT ve TOEFELL Notları

Konu 'Güncel Haberler' bölümünde Toгgαи tarafından paylaşıldı.

 1. Toгgαи

  Toгgαи Özel Üye Özel Üye

  Katılım:
  25 Ekim 2007
  Mesajlar:
  4.730
  Beğenileri:
  1.813
  Ödül Puanları:
  38

  Üniversiteye girişte sınavsız geçiş modelinin ilk örneği bu yıl (2011 -2012) yerleştirmede kullanılacak. Yeni açılacak kontenjanlar için IB, SAT ve TOEFELL notlarına göre üniversiteye öğrenci alınacak.


  Yeni Sistemin Ayrıntıları Şöyle:  YÖK (Yüksek Öğretim Kurulu) Başkanı Prof. Yusuf Ziya Özcan üniversiteye girişte uygulanacak yeni yöntemlerhakkında önemli açıklamalar yaptı. Özcan, ‘Olgunluk sınavı’nın ardından üniversiteye girişte YGS ve LYS yanında ABD ve Avrupa ülkelerinde uygulanan farklı yöntemlerin devreye gireceğini söyledi. Buna göre öğrenciler üniversitelere sadece YGS-LYS ile değil IB, SAT, TOEFELL gibi uluslararası standartlardaki uygulamalarla da girilebilecek.


  Prof. Özcan şunları söyledi: ‘YÖK’te aldığımız karara göre, üniversiteye girişte tek kritere bağlı kalınmayacak. Farklı sistemlerle öğrenci kabul edilmesini istiyoruz. Bir öğrencinin girişte birden fazla seçeneği olmalı.
  Bu bize aynı zamanda öğrencinin yurtdışı yerine Türkiye’de öğrenim görme şansını artıracak. Modeli önce Kıbrıs’taki öğrenciler için kullanacağız. ‘


  YENİ KILAVUZDA YER ALACAK

  Özcan şöyle devam etti: Çünkü Türkiye’deki uygulama için YÖK’te değişikliğegidilmesi gerekiyor. Oysa Kıbrıs’ta okuyan bir öğrenci için buna ihtiyaç yok. Bu yıl yerleştirme kılavuzunda yeni sistemdeki kontenjanlar belirlenerek (sadece Kıbrıs’tan gelen öğrenciler için) kılavuzda yer alacak.’


  YENİ YÖNTEMİN ÜÇ AYRINTISI
  1 – IB programı uygulayan Özel Koç Lisesi’nin öğrencisi YGS ve LYS’ye girecek. Aynı öğrenci IB notuyla Avrupa’da ve dünyada birçok üniversiteye yerleşebiliyor.Yeni uygulamada aday hem IB hem de YGS ve

  Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...

  puanıyla üniversiteye yerleşebilecek.

  2 - Sistem için tıpkı okul birincilerinde olduğu gibi özel kontenjan açılacak. Buna göre örneğin İTÜ mimarlık bölümüne LYS ile 50, IB ile 3, SAT ile 2 öğrenci kontenjanı belirlenecek.

  3 – ABD ve Avrupa’da uygulanan ‘farklı yöntemlerle üniversiteye kabuluygulaması Türkiye’de de gerçekleşecek. Hedef, öğrencilerin farklılıklarına göre yerleştirme ve üniversitelerin kendilerine göre en doğru öğrenciyi seçebilmesi.


  Akşam – 28 Mayıs 2011

Sayfayı Paylaş