Utanç

Konu 'Kitaplar, Yazarlar, Entellektüel' bölümünde PassionFlower tarafından paylaşıldı.

 1. PassionFlower

  PassionFlower Üye

  Katılım:
  24 Aralık 2009
  Mesajlar:
  73
  Beğenileri:
  21
  Ödül Puanları:
  0

  John Maxwell Coetzee / Roman / Afrika Edebiyatı / Can Yayınları
  J.M. Coetzee, 1999 Booker Roman Ödülü’nü alan etkileyici romanı Utanç’ta şiddetli ve yoğun bir dönüşüm geçirmekte olan bir toplumun, “Yeni Güney Afrika’nın” öyküsünü anlatıyor.
  İki kez evlenip boşanmış, bir kız babası olan, elli iki yaşındaki Profesör Lurie’nin öyküsünde, hem siyasal hem de kişisel dönüşümler, değişimler yaşayan sancılı bir toplumun insanını tanıtıyor. Bir kız öğrencisiyle girdiği ilişki sonucu okulundan ayrılmak zorunda kalan profesör Lurie’yi arkadaşları dışlıyor, eski karısı da alaya alıyor. Lurie, kızı Lucy’nin çiftliğine sığınıyor, elinde kalan tek insancıl ilişki kızı ile olandır. Lucy’nin koşullarına ve ırk ayrımının yeni boyutlar kazandığı bir topluma uyum sağlamak yolunda inançsızca sürdürdüğü çabaları, bir öğle sonrası kızıyla birlikte yaşadığı vahşi bir saldırıyla kesintiye uğruyor.

  Acımasız bir dürüstlükle yazan J.M. Coetzee, okura yumuşak bir roman sunmuyor. Sert bir öykü anlatıyor, ama güçlü ve inanılmaz güzellikte, hem keyifli, hem kasvetli bir öykü. Baştan sona gereksiz bir tek sözcük ya da cümle içermeyen roman, Profesör Lurie’nin düşüşünü anlatırken, daha ilk satırından kıskıvrak yakalıyor okuru. Lurie’nin kişisel öyküsüyle Güney Afrika’nın öyküsü iç içe geçiyor; beyazıyla siyahıyla bütün Afrikalıların uydukları kuralların tümü tersine dönüyor, çarpıtılıyor. Utanç, aslında insan olmanın ne anlama geldiğini araştırıyor. Yazar, insanın içine işleyen gerçekleri yalın ama vurucu bir üslupla dile getirirken, yaşayan en iyi romancılardan biri olmayı da hak ediyor.

Sayfayı Paylaş