Uyuyamamak- Uyku Bozuklukları

Konu 'Sağlık Dersi' bölümünde Lethe tarafından paylaşıldı.

1. Lethe

Lethe Özel Üye Özel Üye

Beğenileri:
    8.201
    Ödül Puanları:
    113

Tanımı: (İnsomnia) Yatar yatmaz uyuyamamak, çok erken uyanmak, kişiyi dinlendirmeyen rahatsız uyku, korkunç rüyalı, kâbuslu uyku şeklinde belirebilir.

Nedenleri: Vakaların çoğunda neden psikolojiktir. Bazen, zihin çalışması üzerindeki kontrolün kalkması korkusu, neden olabilir, bazen de, endişe ya da üzüntü, uykuya engel olur. Özellikle kafasıyla çalışanlarda, beyin bütün gün boyunca o kadar fazla işler ki, gece düşüncelerin pek karamsar olmamasına rağmen, beyin çalışmaya devam eder ve kişi uyuyamaz.

Yatağa yatanın düşünceleri gelecek güne ilişkin umutlara yöneliktir. Buna karşı, üzüntü, uykunun başlıca düşmanıdır.

Vücut, kendi kendini ayarlayan bir mekanizmaya sahiptir ve genellikle herkes, yeteri kadar uyku alabilmektedir. Ancak bazı durumlarda olduğu gibi kişi, bir olayın kendine zararlı olduğuna inanırsa, gerçekten, kişisel olarak bazı kötü etkiler hissetmeye başlayabilir.

Uykusuzluğun, deliliğe yönelttiği de gerçeğe uymayan bir inançtır. Uykusuzluk, endişenin belirtisidir, nedeni değildir.

Uykusu çok hafif olanları, dolu mide, soğuk ayak, gürültü gibi etkenler de rahatsız eder. Geceleri yatarken ılık bir süt içmek, ağır olmayan örtüler kullanmak, geceleri zihin çalışması yapmamak, geç saatlerde çay ya da kahve içmemek ve uyuyup uyumamaya aldırmamak, yeterlidir. Yatarken eğlendirici bir kitap okumak da uykuyu getiren bir faktördür.

Bazı organik sinir hastalıklarının uykuyu önlediği bilinmektedir. Uykusuzluğun tedavisi nedenin tedavisidir.
    Dilayda1903 ve ∂iαвiαη~lρ bunu beğendi.
  2. ∂iαвiαη~lρ

∂iαвiαη~lρ Özel Üye Özel Üye

Beğenileri:
    726
    Ödül Puanları:
    113
    Bu konuyu gördük biz :).
    Uyuyamama sorununuz varsa öğrendiklerimden hareketle nacizane tavsiyem şu. Bugün gidin ve uyumayacağım deyin. Uyumamaya şartlandırın kendinizi. Uyumayı yasaklıyorum size :D
    Bakalım bir faydası olacak mı :)
    Ben denedim cidden oldu, mışıl mışıl uyudum :D.
    Desert Rain.* bunu beğendi.
  3. Lethe

Lethe Özel Üye Özel Üye

Beğenileri:
    8.201
    Ödül Puanları:
    113
    Uyuyacağım deyince uyunmuyorsa ben onu alayım :D
  4. ∂iαвiαη~lρ

∂iαвiαη~lρ Özel Üye Özel Üye

Beğenileri:
    726
    Ödül Puanları:
    113

Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...

Uyuyacağım deyince uyunmuyorsa ben onu alayım :D
    Genişletmek için tıkla...
    Hmm öyle bir bilgi kulağıma çalınmadı henüz Gamzecim :D. Öğrenirsem direkt foruma gelir konu açarım, özel mesaj atarım, bir şey yaparım ama sana duyururum :D. Seninki narkolepsi oluyor, olmadık durumlarda uyuma isteği :p.
    Bir dene yine de. Belki tersi de etkili oluyordur :) :D
  • Lethe

Lethe Özel Üye Özel Üye

Beğenileri:
    8.201
    Ödül Puanları:
    113
    :D
    Narkolepsi haa. Yeni bir terim daha öğrendim vay canına :D
    Yok ya ne etkisi olacak. Klasik Türk milleti mantığı benimki. O öyleyse bu böyledir :p
    Yine de bilgilendirmen ve kelime dağarcığıma katkından dolayı teşekkürler :D
  • Dilayda1903

Dilayda1903 Üye

Beğenileri:
    164
    Ödül Puanları:
    44
    Bu sorunun aynısı bende var.o kadar rahatsız ediyor ki sahura kadar uyuyamıyorum.yemek yedikten sonra yatmaya çalışıyorum fakat yine yatamıyorum.Sonra saat 7-8 gibi anca yatıyorum ve öğlen 2 gibi anca kalkıyorum çok kötü birşey ya :( ve hergün de korkunç kabuslarla uyanıyorum :( ama güzel paylaşım bilgilendirdiğiniz için teşekürler. :)
  • Lethe

Lethe Özel Üye Özel Üye

Beğenileri:
    8.201
    Ödül Puanları:
    113
    Okullar açılınca her şey girer düzene merak etme :)
    Rica ederim :)
  • Dilayda1903

Dilayda1903 Üye

Beğenileri:
    164
    Ödül Puanları:
    44
    inşallah :) olmayan okulum açılsında bir sonrasını düşünürüz :D
  • Desert Rain.*

Desert Rain.* Özel Üye Özel Üye

Beğenileri:
    2.918
    Ödül Puanları:
    0

Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...

Bu konuyu gördük biz :).
    Uyuyamama sorununuz varsa öğrendiklerimden hareketle nacizane tavsiyem şu. Bugün gidin ve uyumayacağım deyin. Uyumamaya şartlandırın kendinizi. Uyumayı yasaklıyorum size :D
    Bakalım bir faydası olacak mı :)
    Ben denedim cidden oldu, mışıl mışıl uyudum :D.
    Genişletmek için tıkla...

bunu deneyeceğim :D
  • Sayfayı Paylaş