Uzay Araştırmaları

Konu 'Fen Bilgisi 7. Sınıf' bölümünde zeynepfatma tarafından paylaşıldı.

 1. zeynepfatma

  zeynepfatma Üye

  Katılım:
  29 Mart 2010
  Mesajlar:
  41
  Beğenileri:
  31
  Ödül Puanları:
  0

  uzay araştırmaları niçin yapılır?
 2. zeynepfatma

  zeynepfatma Üye

  Katılım:
  29 Mart 2010
  Mesajlar:
  41
  Beğenileri:
  31
  Ödül Puanları:
  0
  uzay araştırmaları nasıl yapılır?
  niçin yapılır?
 3. 1907fb1907

  1907fb1907 Üye

  Katılım:
  6 Mart 2010
  Mesajlar:
  301
  Beğenileri:
  215
  Ödül Puanları:
  0
  Uzay Araştırmalarının Amacı

  Uzayda doğal olayların **çülmesi
  Bilinmeyenin araştırılması
  Bilginin genişlemesi
  Yer dışında insanlığa yararlı olabilecek kaynakların ve enerjinin bulunması.
  zeynepfatma bunu beğendi.
 4. zeynepfatma

  zeynepfatma Üye

  Katılım:
  29 Mart 2010
  Mesajlar:
  41
  Beğenileri:
  31
  Ödül Puanları:
  0
  uzay araştırmalarının daha da hızlanması için neler yap

  uzay araştırmalarının daha da hızlanması için neler yapılabilir?
 5. babygirl->seda

  babygirl->seda Üye

  Katılım:
  1 Mart 2009
  Mesajlar:
  657
  Beğenileri:
  235
  Ödül Puanları:
  44
  Uzay Araştırmaları


  İnsanoğlunun daha ilk çağlardan beri süregelen merakı, düşünen ve araştırmacı yapısı hemen her konuda olduğu gibi uzayıda araştırma ve inceleme yapmasına neden olmaktadır. Günümüzde NASA (National Aeronautics and Space Administration, Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi olarak tercüme edilebilir), ESA (the European Space Agency, Avrupa Uzay Ajansı) gibi kuruluşların yanı sıra Rusya, Japonya, Kanada, Çin gibi ülkelerde uzay araştırmalarında öncülük yapmaktadır.

  Uzay araştırmalarının başlıca nedenlerini şu şekilde sıralayabiliriz:

  1.

  Güneş sistemimizin araştırılıp incelenmesi, gezegenlerin yapısı
  2.

  Dünya dışında yaşam olasılığının araştırılması
  3. Galaksiler, yıldızlar, karadel.ikler ve diğer uzay yapıtaşlarının incelenmesi

  Uzayın araştırılmasında daha onlarca neden sayılabilir. Ayrıca uzay araştırmaları; tıp, fizik, kimya, biyoloji, endüstri gibi diğer alanlara da çok önemli katkılar yapmaktadır.

  UZAY ARAŞTIRMALARI TARİHİ

  İnsanoğlunun uzay serüveni, Sovyetler Birliği’nin, 4 Ekim 1957′de Dünya’nın ilk yapay uydusu Sputnik-1′i uzaya göndermesiyle başladı. Sputnik-1, Dünya’dan 224 km yukarıda bazı bilimsel deneyler yapmak için fırlatılmıştı.

  Sputnik-1′in ardından, uzaya ilk insanlı uçuşu yine Sovyetler gerçekleştirdi. 1961 yılında Yuri Gagarin, Vostok-1 adlı kapsül ile, Dünya’nın etrafını 1 kez dolandı. Sovyetler’in bu önemli başarıları karşısında ABD, o zamanlar daha yeni filizlenen uzay yarışında öncülük şansını yitirmişti. Ancak, 20 Haziran 1969′da Apollo-11 uçuşu ile ABD, Ay’a ilk kez insan indirmeyi başararak tarihe geçecek ve uzay araştırmaları alanında önemli adımların neredeyse tek odağı haline gelecekti.

  İnsanoğlunun yaşadığı Dünya’ya “tepeden” bakmaya başladığı o tarihlerden bu yana, uzay araştırmaları ve uzaydan araştırmalar çok hızlı bir gelişim gösterdi; uzay teknolojilerinde ardı ardına devrimler yaşandı. Bir zamanlar yalnızca bilimsel merakın bir ürünü gibi görünen bu çalışmalar, bugün günlük yaşamın vazgeçilmez öğeleri haline geldi. Belki daha da önemlisi, felsefi görüşümüzü kökünden etkiledi. Artık evreni, her türlü etnik ve dinsel şovenizmden uzak, bir “dünya vatandaşı” duyarlılığıyla algılamaya başladık. Carl Sagan’ın deyişiyle “Merkezi ve kuruluş amacı biz olmayıp, enginlikte ve sonsuzlukta kaybolmuş minnacık; yüzlerce milyar galaksi ve milyarlarca trilyon yıldızla bezenmiş bir kozmik okyanusta dönüp dolaşan bir Dünya” üzerinde yaşadığımızı farkettik. İnsanoğlunun gözünü gökyüzüne çevirmesiyle başlayan bu süreç, uzayın kendisi gibi sonu olmayan bir serüvene benziyor. Uzay araştırmalarında kullanılan ve gün geçtikçe daha da güçlenen teknik donanım ve artan bilgi birikimi de bu serüvende insanoğlunun en büyük yardımcısı. Gelecek yüzyılın araştırmacıları hiç kuşku yok ki, uzay araştırmaları üzerine yoğunlaşacaklar. Bu araştırmaların temelini oluşturan, disiplinlerarası yatay çalışmalar, projeler, çalışma ve düşünce sistemleri de bu doğrultuda gelişecek.

  Bilimin tüm disiplinlerinin bir arada bulunmasını gerektiren uzay araştırmaları büyük organizasyonlarla yürütülüyor. Bunlar arasında en önemlisi hiç kuşkusuz Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi-NASA. Önemli adımlara imza atmayı ve bunu iyi bir reklamla dünyaya duyurmayı hep başarmış olan NASA, uzay serüvenlerinin “Baş Oyuncu”su! Sovyetler ise, her ne kadar uzay çalışmalarının başını çekmiş ve uzay yarışında adı ABD ile birlikte anılmış olsa da bugün bu alanda öncü rolü oynamaktan biraz uzak görünüyor.

  Günümüzde uzay araştırmaları bu iki ülkeyle sınırlı değil artık. Japonya, Kanada gibi gelişmiş ülkelerin bireysel çalışmalarının yanı sıra, adını son yıllarda sıkça duymaya başladığımız bir başka büyük organizasyon daha var: ESA. Uzay araştırmalarına oldukça iddialı başlayan ve görece daha genç bir organizasyon olan ESA, çokuluslu yapılanmasıyla da farklı bir ekolü temsil ediyor.

  Kısa adı ESA (European Space Agency) olan Avrupa Uzay Ajansı, 14′ü kıta Avrupa ülkesi (Almanya, Avusturya, Belçika, Danimarka, Finlandiya, Fransa, Hollanda, İngiltere, İrlanda, İspanya, İsveç, İsviçre, İtalya ve Norveç) biri de kısmi işbirliği (Kanada) olmak üzere 15 ülkenin hükümetler düzeyinde üyesi olduğu bir Avrupa kuruluşu. ESA, Avrupa’da bulunan iki eski Avrupa Uzay Organizasyonu, ESRO (European Space Research Organization) ile ELDO’nun (European Organization for the Development and Construction of Space Vehicle Launchers) birleşmesiyle 1975 yılında kurulmuş bir organizasyon. Çekirdeğini oluşturan bu iki kuruluşun yükümlülüklerini ve haklarını elinde tutan ESA, temel olarak, uzay bilimleri (gezegenler, uzay boşluğu, Güneş, ısı, enerji, göktaşları, yıldız sistemleri, uzay fiziği, astronomi vb.), yeryüzü gözlemleri (enerji, su, maden ve mineral kaynaklarının araştırılması), telekomünikasyon (uydu haberleşmesi, GPS), uzay taşıyıcıları (uydu fırlatma sistemleri, araştırma uyduları), mikroçekim ve uluslararası uzay istasyonu gibi alanlarda çalışmalarını sürdürüyor.

  Uzay bilimi tek bir disiplin değil; Güneş ve gezegen araştırmalarından astrofiziğe dek uzanan geniş çaplı ve birbiriyle sıkı ilişki içinde olması gereken disiplinleri kapsıyor. Uzayı ve evreni araştırırken yakın çevremizi, gezegenleri ve her şeyden önemlisi Dünya’yı farklı bir açıdan inceliyor.

  [Astronot]

  Uzay araştırmaları, diğer deneysel bilimlerle karşılaştırılmayacak büyük kısıtlamalarla karşı karşıyadır. Göktaşları, Ay ve yakın gezegenler dışındaki hiçbir gökcismine ulaşılamadığı için, çoğu kez yalnızca gökcisimlerinden yayılan yada yansıyan ışınımlarla yetinmek gerekir. Yer’ in kendi ekseni ve güneş çevresinde dönen, yalpalayan ve nutasyon hareketi yapan bir gözlem yeri olması da ek güçlükler doğurur. Ancak, gözlem araçlarını atmosferin dışına taşıyarak ya da gözlem aracının Yer’ in dönüşünün etkisini dengeleyecek biçimde hareket etmesini sağlayarak, bu tür güçlükler bir **çüde yenilebilmektedir. Gökcisimleri ile ilgili çalışmalar çoğu zaman, **çümleri de içeren gözlemlerden ve kuramsal araştırmalardan oluşur.


  Uzay Araştırmalarının Amacı

  Uzayda doğal olayların **çülmesi
  Bilinmeyenin araştırılması
  Bilginin genişlemesi
  Yer dışında insanlığa yararlı olabilecek kaynakların ve enerjinin bulunması.  Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...

  zeynepfatma bunu beğendi.
 6. -ÖDEVKOLİK-

  -ÖDEVKOLİK- Üye

  Katılım:
  15 Aralık 2010
  Mesajlar:
  12
  Beğenileri:
  5
  Ödül Puanları:
  0
  UZAY NEDİR?
  Uzay, dünya'nın atmosferi dışında evrenin geri kalan kısmına verilen isimdir
  Uzay araştırmalarının başlıca nedenleri
  1. Güneş sistemimizin araştırılıp incelenmesi, gezegenlerin yapısı
  2. Dünya dışında yaşam olasılığının araştırılması
  3. Galaksiler, yıldızlar, karadelikler ve diğer uzay yapıtaşlarının incelenmesi
  Uzayın araştırılmasında daha onlarca neden sayılabilir. Ayrıca uzay araştırmaları; tıp, fizik, kimya, biyoloji, endüstri gibi diğer alanlara da çok önemli katkılar yapmaktadır.
  UZAY’DA NELER BULUNUR?
  Uzayda galaksiler,yıldızlar,,meteorlar,kara delikler,uydular,güneş sistemi var.
  UZAY ARAŞTIRMALARININ DAHA DA HIZLANMASI İÇİN NELER YAPILABİLİR?
  Karlı bir uzay araştırma sektörünün oluşması için,Bilim dünyasının gözönünde bulundurmaları gereken kriterlerden bazıları;
  -Ay üzerine yapılan çalışmaların daha da geliştirilmesi için, bilimsel önceliklerin bir kataloğunun hazırlanması
  -Ay'da ki gelişmelerin Ay'a yapacağı zararı(Ay atmosferinin kaybı gibi) en aza indirme yönünde kapsamlı plan yapılması
  -2010 yılında başlaması düşünülen uzay çalışmaları,ay ve yörünge çalışmaları için ve bu alanda yapılıcak çalışmaların hızla gelişmesi bağlamında tüm çalışmaları kapsayacak uluslararası düzeyde bir gelişim planı hazırlanması
  -Uzay çalışmaları için kilit nokta olan ve önemli bilgiler sağlayan araştırma uydularına yatırım yapılmasıdır.
  uzay araştırmalarının maliyeti

  Bilim dünyası gezegenlerin korunması konusunda son derece duyarlıdır Bunun yanında uzay turizminin başlamasıyla birlikte,başta Ay olmak üzere gezegenlerdeki bilimsel kanıtların geri kazanılamayacak biçimde silinip yokolmaması için bilim dünyası büyük bir çaba içerisindedir.Uzay etkinliklerinin planlanması gündeme geldiğinde gezegenlerin korunması NASA,ESA(Avrupa Uzay Ajansı) ve diğer tüm uzay ajanslarınca dikkate alınan bir konudur.

  Alt yörünge uzay araştırmaları bir süredir özel sektör tarafından destekleniyordur SpaceShipOne projesi uzay aracının geliştirilmesi ve deney uçuşuyla birlikte 25 milyon $ lık bir projedir Bu miktar NASA'nın her gün harcadığından Avrupa'nın uzay araştırmaları için bir kaç günde harcadığından ve japonya uzay ajansının bir haftada harcadığından daha az olarak değerlendiriliyordur. ________________________________________
  İMZA:'HERKES BİR GÜN ÖLÜMÜ TADACAKTIR'
  NOT:BİLGİLERİ BULMAK ÇOK ZOR OLDU AMA EN DOĞRU BİLGİLER BENDE TEŞEKKÜR ET BUTONUNA BASARSAN SEVİNİRİM
  Son düzenleyen: Moderatör: 17 Aralık 2010

Sayfayı Paylaş