Uzun topuklunun bedeli

Konu 'Bilgi Köşesi' bölümünde * Tufan tarafından paylaşıldı.

1. * Tufan

* Tufan Üye

Beğenileri:
    375
    Ödül Puanları:
    0

Sık sık uzun topuklu ayakkabı giyen kadınların ödediği bedel uzun vadede ayakkabı fiyatının çok üstüne çıkabilir.

Vitrinde gördünüz, bir bakışta aşık oldunuz. İncecik bir topuk, uzun mu uzun, rengi de kırmızı. Partide bütün gözler üzerinizde demek. Fiyatı da makul.
    Ne yazık ki, tendonlarınız aynı fikirde değil. Araştırmalar, sürekli yüksek topuklu ayakkabı giymenin biyolojik fiyatının da yüksek olduğunu gösteriyor.
    Manyetik rezonans görüntüleme (MRI) ve ultrason tekniklerinden yararlanan araştırmacılar, yüksek topuklu ayakkabı giyme alaışkanlığında olan kadınlarla düz ayakkabı giyenlerin baldır kaslarıyla Aşil tendonlarını (kasları kemiğe bağlayan doku) karşılaştırmışlar.​

Journal of Experimental Biology dergisinde yayımlanan bulgular, uzun topuk düşkünü kadınların baldır kas liflerinin, düz ayakabılılarinkinden yüzde 13 daha kısa olduğunu ortaya koyuyor. Tendonların boylarındaysa beklenenin aksine fark yok. Ancak, uzun topuklu giyenlerin tendonları esnekliği, düz ayakkabılılarınkinden yüzde 20 daha az.
    Araştırmacılar, tendonlardaki sertleşmenin kasın işlevselliğindeki kaybı karşılamasına karşın, topukluların çıkartılıp tendonların gerilmeye başlamasıyla acıya yol açtığını belirtiyorlar. ​
  2. arzu_asi

arzu_asi Özel Üye Özel Üye

Beğenileri:
    254
    Ödül Puanları:
    36
    ben 1 defa giydim düşüyordum :D sonra da giymedim :D
  3. Persephone

Persephone Özel Üye Özel Üye

Beğenileri:
    492
    Ödül Puanları:
    83
    Mağazaya girdiğimde dikkatimi çeken ilk topuklular oluyor ama onu da giymeyi beceremiyorum :D Bencede en iyi babet
    Hem zaten isabet olmuş sağlık açısındanda zararlı :D
  4. ∂iαвiαη~lρ

∂iαвiαη~lρ Özel Üye Özel Üye

Beğenileri:
    726
    Ödül Puanları:
    113
    hafif ökçeli olsa dahi mutlaka ayağımı burkarım..:D:)
    bana göre değil ama alışmak lazım :p:D
    babet ve spor ayakkabı gibisi yok :p
  5. `Crescent~

`Crescent~ Üye

Beğenileri:
    662
    Ödül Puanları:
    94
    Yer:
    Ankara
    aynen en rahatı babet ve spor ayakkabı ama çok yüksek olmamak şartıyla hanımların topuklu ayakkabı giymeleri gerekiyormuş benim annem belfıtığı ve aşırı bi şekilde düz taban giymeyi sever bu yüzden doktor ona kızdı şimdi az birşey topuklu giyiyor ama ayakları çok ağrıyormuş..:S

Sayfayı Paylaş