Van Valiliğinin Depremin 1. Yıl Dönümü Programı

Konu 'YÖK' bölümünde Moderatör Barış tarafından paylaşıldı.

 1. Moderatör Barış

  Moderatör Barış Süper Moderatör Yönetici Süper Moderatör

  Katılım:
  7 Eylül 2011
  Mesajlar:
  2.587
  Beğenileri:
  1.459
  Ödül Puanları:
  113

  Van Valiliği, geçen yıl yaşanan depremin 1. yıldönümü sebebiyle anma programı düzenledi. Programın finalinin, 23 Ekim Salı günü Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve Bakanlar Kurulu üyelerinin büyük bir bölümünün katılacağı Van ve Erciş’teki törenlerde depremzedeler için TOKİ tarafından yaptırılan 15 bin 341 afet konutun teslimi yapılacak.

  21 Ekim Pazar günü İl Müftülüğü tarafından eğitimlerini tamamlayan kadınların saat:12:30’da Ulu Camii’nde ‘Hafızlık Taç Giyme’ merasimi ile başlayacak etkinlikler, pazartesi günü depremde hayatını kaybeden 644 Vanlı için İl Sağlık Müdürlüğü ile Orman 14. Bölge Müdürlüğü’nün birlikte organize ettiği ağaç dikim programı gerçekleşecek. Saat:08:00’de başlayacak olan ağaç dikme programı ise Özalp yolu üzeri Kömürcüler Sitesi yanındaki Orman Müdürlüğü’ne ait arazide gerçekleşecek.

  DEPREM ÇALIŞTAYINA 114 DAVETLİ KATILACAK

  Aynı gün bir otelde düzenlenecek Deprem Çalıştayı’na ise, Başbakanlık Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, DASK/Hazine Müsteşarlığı, Dış İşleri Bakanlığı, Diyanet İşleri Başkanlığı, Doğa Anadolu Kalkınma Ajansı (DAKA) Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, Gençlik ve Spor Bakanlığı, Genelkurmay, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı, Maliye Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı, Milli Savunma Bakanlığı, Orman ve Su İşleri Bakanlığı, sağlık Bakanlığı, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı, Van Valiliği, Yüksek Öğretim Kurumu Başkanlığı (YÖK) /YYÜ Rektörlüğü, Kızılay, LİDAM, AKUT, İTÜ, Bogaziçi/Kandilli Rasathanesi, Başbakanlık Vakıflar Genel Müdürlüğü, BDDK, Devlet Tiyatroları Genel Müdürlüğü, Ekonomi Bakanlığı, İller Bankası Genel Müdürlüğü, Jandarma Genel Komutanlığı, Kalkınma Bakanlığı, Kültür ve Turizm Bakanlığı, SGK, TÜİK, Sakarya Üniversitesi’nden 114 kişi katılacak.

  TÜRKİYE’NİN EN MODERN KÖYÜ’NDE DUA VE YEMEK

  Anma programı çerçevesinde, 22 Ekim Pazartesi günü, depremde faaliyet gösteren kamu ve özel kurum ve kuruluşlar afet döneminde yaptığı çalışmaları Van Valiliği önünde kurulacak olan stantlarda sergileyecek. Deprem konulu resim sergisinin de yer alacağı etkinlikler kapsamında, TOKİ tarafından depremzede vatandaşlar için yaptırılan ve Türkiye’nin en modern köyü olan Topaktaş Köyü ziyaret edilecek. Köy meydanında vatandaşlarla bir araya gelecek olan katılımcılar İl Müftüsü Nimetullah Arvas’ın depremde hayatını kaybeden Vanlılar için okuyacağı duanın ardından, Van İl Özel İdaresi Genel Sekreterliği tarafından burada kurulacak olan köy sofrasında vatandaşlara yemek ikramında bulunulacak. Topaktaş Köyü’ndeki programın ardından Van Kalesi’nin zirvesinde bulunan Fetih Camii Süleyman Han’da İl Müftülüğü’nde görevli din görevlileri tarafından Mevlid-i Şerif okunacak.

  571 CAMİ’DE MEVLİT OKUTULACAK

  Bu arada Erciş Merkez Camii’nde dua ve mevlit ile birlikte Van’daki 571 camide de yine ayrı ayrı mevlit okunacak. Aynı gün akşam saatlerinde göl kenarında, İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü, Acil Afet Durum Müdürlüğü, İl Milli Eğitim Müdürlüğü, İl Sağlık Müdürlüğü, Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü ve Tiyatro Müdürlüğü’nün organize ettiği fenerler uçurulacak.

  BAŞBAKAN ERDOĞAN, 15 BİN 341 KONUTUN TESLİMİNİ YAPACAK.

  Depremin 1. yıldönümü olan 23 Ekim günü Van’a gelecek olan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Erciş ilçesi Karataşlar mevkii ile Van’ın Bostaniçi beldesinde katılacağı 15 bin 341 afet konutunun teslim törenine katılacak. Erdoğan, Van’daki programın sonunda ise akşam namazına müteakip Edremit Merkez Camii’nde İl Müftülüğü tarafından okutulan hatimlerin bağışlanması ve deprem şehitleri için okunacak mevlide katılacak.

  Kaynak: DHA

Sayfayı Paylaş