Varlığın niceliği ve temel niteliği hakkında bilgi?

Konu 'Felsefe' bölümünde bilenN tarafından paylaşıldı.

 1. bilenN

  bilenN Üye

  Katılım:
  14 Kasım 2012
  Mesajlar:
  28
  Beğenileri:
  2
  Ödül Puanları:
  0

  varlığın niceliği ve temel niteliği hakkında bilgi ?
  lise 3 felsefe kitabının sayfa 83 ile 89 arasındaki konu..
  bergen_mutluay bunu beğendi.
 2. Murat AKSOY

  Murat AKSOY Türkçe Sevdalısı Özel Üye

  Katılım:
  25 Ekim 2007
  Mesajlar:
  49.558
  Beğenileri:
  886
  Ödül Puanları:
  38
  VARLIĞIN NİCELİĞİ VE TEMEL NİTELİĞİ İLE İLGİLİ GÖRÜŞLER
  Varlığın Niceliğiyle İlgili Görüşler

  Niceliksel anlamda; Varlık bir midir? Çok mudur? Sorusuna ilişkin farklı görüşler vardır. Bunlar monizm(tekçilik), düalizm(ikicilik) ve plüralizm( çokçuluk)dir.

  Monizm(tekçilik), varolan her şeyin tek bir gerçeklikten oluştuğu yanıtını veren; gerçekliğin tek bir ilkeden türetilebileceğini ya da bu tek ilkeye indirgenebileceğini savunan görüştür. Thales, Hegel, Marx vb. filozoflar monist filozoflardır.

  Düalizm(ikicilik), varlık anlayışı olarak birbirine indirgenemeyen iki varlık ilkesinin olduğunu kabul eden görüştür. Örneğin; düalist bir anlayışa sahip olan Descartes’a göre varlığın temelinde birbirine indirgenemeyen iki ayrı töz bulunmaktadır. Bunlar; ruh ve bedendir.

  Plüralizm( çokçuluk); gerçekliğin açıklamasının ancak birden çok ilkeyle mümkün olabileceğini ileri süren görüşe verilen addır. Evrenin yaratılması, varoluş sürecinin işlemesi ve varlıkla ilgili kategorilerin ortaya çıkısında tek belirleyicinin değil, ikiden fazla belirleyicinin olacağını ileri süren bir görüştür. Empedokles; kendin önceki doğa düşünürlerinin temel öğe (arkhe) olarak belirlediği, su, ateş, hava ve toprak öğelerini bir arada kabul ederek plüralist anlayışa sahip bir filozoftur.

  Ekli Dosyalar:

  • Adsız.png
   Adsız.png
   Dosya Boyutu:
   28,7 KB
   Görüntüleme:
   3
  bergen_mutluay bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş