Volkanik Taş - Anadolu'da Obsidyen

Konu 'Coğrafya (Soru-Cevap-Konu Anlatım)' bölümünde karamelek tarafından paylaşıldı.

 1. karamelek

  karamelek Özel Üye Özel Üye

  Katılım:
  26 Ekim 2007
  Mesajlar:
  2.692
  Beğenileri:
  458
  Ödül Puanları:
  36

  Siyahtan gri,kahve,yeşil renklere kadar değişen volkanik camsı taş.Yapısında % 1 oranında su bulunur.Perlit de obsidyen olup içindeki su oranı biraz daha yüksektir.Asidik özellikteki akıcı mağmanın kristalleşmeye fırsat bulamadan hızla soğuması ile oluşur.
  Anadolu'da 3. ve 4. zaman volkanık etkinlikleri nedeniyle obsidyene çok rastlanır. Doğu Anadolu volkanları çevresi ile İç Anadolu'da Erciyes ve Hasandağı çevresinde görülen obsidyen Rize,Erzincan,Erzurum,Bingöl,Bolu-Ankara arası arazilerde de görülür.Taş devri insanına kesici alet olma yanında ok ve mızrak ucu, kolye-bilezik gibi süs amaçlı da kullanılmıştır.


  Taş Devrinde ticareti de yapılan obsidyen Kapadokya'daki ocaklardan çıkarılırdı. Nevşehirin Acıgöl ve Çiftlik yörelerinde büyük miktarlarda yataklar oluşturur.

  Kesici alet yanında insan için tedavi amaçlı ameliyatlarda da kullanılmıştı.Günümüzde ise operatörlerin kullandığı çelik neşterlerden 100 kat daha keskin olan obsinyen neşterlerin ameliyatlarda kullanılmaya başlandığını görüyoruz.Özellikle göz ve estetik operasyonlar için kulanıldığı ifade ediliyor,

Sayfayı Paylaş