Webte Güvenlik

Konu 'Bilişim Teknolojileri' bölümünde Red tarafından paylaşıldı.

 1. Red

  Red Forumdan Uzaklaştırıldı

  Katılım:
  15 Kasım 2009
  Mesajlar:
  816
  Beğenileri:
  1.033
  Ödül Puanları:
  0

  Webde Güvenlik  [​IMG]Web Sayfalarında Güvenlik Nedir?
  Bilgisayarınızda web sayfalarını görüntüleyen programlara "web tarayıcısı"denir. Internet Explorer ve Netscape Navigator en güncel web tarayıcılarıdır. Bir web tarayıcısı ile web sitesine bağlandığınızda tarayıcı o sunucuda hazırlanmış olan HTML programlama komutlarını işler ve ekranınınızda görüntülenmesini sağlar. Ekranınızda gözüken bilgiler ile beraber, tarayıcınız karşıdaki sunucuya sizden de bazı bilgiler aktarabilir veya bu bilgileri siz aktarabilirsiniz, örneğin bankaların web siteleri. Web tarayıcılarının güvenlik seviyesi özel verilerinizi İnternet üzerinden sunucuya aktarırken ne kadar şifrelendiği ile alakalıdır.
  [​IMG]Web tarayıcınızın desteklediği güvenlik seviyesini öğrenmek için;
  Eğer Netscape Navigator kullanıyorsanız; "****" menüsündeki netscape hakkında bölümünü kullanırız. Burada RSA Encryption bölümünde US veya international güvenlik seviyesini gösterir. US seviyesi 128-bit'tir. İnternational seviyesi ise 40-bit şifrelemedir.
  Eğer 40-bit'lik bir web tarayıcısına sahipseniz; 40-bit'lik bir şifreleme gerektiren web sitesine bağlandığınızda tam bir anahtar simgesi görülecektir.

  Eğer Microsoft Internet Explorer kullanıyorsanız; Açılan web sayfasının güvenlik seviyesini öğrenmek için tarayıcı penceresinin sağ alt köşesinde görebilirsiniz. Güvenli bir web sayfasında asma kilit görüntülenir. Güvenli olmayan web sayfalarında ise herhangi bir simge görüntülenmez. Microsoft İnternet Explorer güvenlik seviyesini özel bir simge ile göstermez.

Sayfayı Paylaş