while konu anlatımı ve çok sayıda örneği lazım !!

Konu 'İngilizce 10. Sınıf' bölümünde gizemma tarafından paylaşıldı.

1. gizemma

gizemma Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0

arkadaslar bana acil olarak while ile ilgili kapsamlı bir konu anlatımı
    ve çok sayıda örneği lazım yarın konu anlatacağım ama elimde kapsamlı bir konu ve örnek yok lütfen yardımcı olun!
  2. Moderatör Güleda

Moderatör Güleda Özel Üye Özel Üye

Beğenileri:
    4.563
    Ödül Puanları:
    113
    Başlığın yanlış! ;)
  3. S. Moderatör Uğur

S. Moderatör Uğur Özel Üye Özel Üye

Beğenileri:
    6.155
    Ödül Puanları:
    36
    * WHILE : Geçmişte belli bir zamanda sürekli olarak meydana gelen olayları anlatırken kullanılır. -iken anl***** gelir.

- While I was going to the school, I saw my uncle. (Okula gidiyorken -giderken-, amcamı gördüm.)
    - While my mother was washing the dishes, the phone rang. (Annem bulaşıkları yıkarken telefon çaldı.)
    -The teacher came while the students **re running in the classroom. (Öğrenciler sınıfta koşarker -koşuyorken- öğretmen geldi.)

* Böyle geçmişte biri olup biten, diğeri devam eden iki olayı anlatırken, cümlemizde ya when ya da while kullanırız, ikisi de aynı anda aynı cümlede kullanılamaz. Ama cümlelerde when de kullansak, while da kullansak anlamda bir değişme olmaz.

- While I was doing my homework, my brother **nt outside. (Ben ödevimi yaparken, kardeşim dışarıya çıktı.)
    - I was doing my homework when my brother **nt outside.(Kardeşim dışarıya çıktığı zaman ödevimi yapıyordum.)

- My brother **nt outside, while I was doing my homework.
    - When my brother **nt outside, I was doing my homework.

** Aynı olayı dört şekilde anlatabildik. Ya when kullandık, ya da while. While kullanılan cümleyi hem başta hem sonda kullanabiliriz, when i de aynı şekilde ister cümlenin başında ister sonunda kullanabiliriz. Cümlenin anlamında hiç bir değişiklik olmaz.
    ** Sadece zamanlara dikkat edilmesi, when den sonra gelecek cümlenin past tense , while dan sonra ise past continuous tense olması gerekmektedir.

Sayfayı Paylaş