Windows Explorer'i Kullanma

Konu 'Bilişim Teknolojileri' bölümünde S. Moderatör Uğur tarafından paylaşıldı.

 1. S. Moderatör Uğur

  S. Moderatör Uğur Özel Üye Özel Üye

  Katılım:
  4 Şubat 2008
  Mesajlar:
  8.241
  Beğenileri:
  6.157
  Ödül Puanları:
  36

  Windows Explorer'ı Kullanma

  Windows Explorer bilgisayarınızdaki dosya, klasör ve sürücülerin sıra düzensel yapısını görüntüler. Ayrıca, bilgisayarınızda sürücü harfleriyle eşleştirilmiş tüm ağ sürücülerini de gösterir. Ayrıca, yerel ağınıza (LAN) bağlı bilgisayarları listeleyen Ağ Bağlantılarım 'ı da görebilirsiniz Windows Explorer'ı kullanarak, dosya ve klasörleri kopyalayabilir, taşıyabilir, yeniden adlandırabilir ve arayabilirsiniz. Örneğin, kopyalamak veya taşımak istediğiniz bir dosyayı içeren klasörü açabilir ve başka bir klasöre hatta başka bir sürücüye sürükleyebilirsiniz.

  Windows 2000'de, dosya ve klasörleri görüntülemek ve çalışmak için kullanabileceğiniz başka yerler de vardır. Belgelerim, hemen erişmek istediğiniz belge, grafik ve diğer dosyalarınızı koymanız için uygun bir yerdir. Dosya ve klasörleri sabit diskinizden silerseniz, Windows 2000 bunları, geri alabileceğiniz bir yer olan Geri Dönüşüm Kutusu'na koyar. Disketten veya ağ sürücüsünden silinen dosya veya klasörler Geri Dönüşüm Kutusu'na gönderilmeden kalıcı olarak silinirler. Belgelerim veya Geri Dönüşüm Kutusu hakkında bilgi için İlgili Konulara bakın.

  Sürücü
  Bir depolama biriminin, bir dosya sistemiyle biçimlendirilmiş olan ve bir sürücü harfi bulunan bir alanıdır. Bu depolama birimi, bir disket, bir CD, bir sabit disk veya başka tipte bir disk olabilir. Bir sürücünün içeriğini görmek için Windows Gezgini’nde veya Bilgisayarımda simgesini tıklatabilirsiniz.

  Sürükleme
  Ekranda bir öğeyi seçip fare düğmesini basılı tutarak fareyi hareket ettirmek yoluyla bir öğeyi hareket ettirme. Örneğin, başlık çubuğunu sürükleyerek, bir pencereyi ekranda başka bir yere taşıyabilirsiniz.

  Yerel ağ (LAN)
  Bir grup bilgisayarı, yazıcıyı ve göreceli olarak sınırlı bir alanda (örneği bir binada) bulunan diğer aygıtları birbirine bağlayan bir iletişim ağı. LAN, bağlı her aygıtın ağdaki diğer bağlı aygıtlarla etkileşimli çalışmasını sağlar.

  Dosya ve klasör yönetimine genel bakış

  Windows klasörlerinin tümü, sık kullanılan dosya ve klasör yönetimi görevlerine kolayca erişmenizi sağlar. Bilgisayarınızda bir klasörü açtığınızda, klasör içeriğinin yanında her biri köprü içeren bir görevler listesi görüntülenir. Bir dosya veya klasör seçip uygun görevi tıklatarak bu öğeyi yeniden adlandırabilir, kopyalayabilir, taşıyabilir veya silebilirsiniz. İsterseniz bir dosyayı e-postayla gönderebilir veya **b'de yayınlayabilirsiniz.

  Tüm Windows klasörlerinde bulunan temel dosya ve klasör görevlerinin yanı sıra, özel görevlere bağlantılar içeren çeşitli klasörler vardır.

  Resimlerim ve Müziklerim klasörleri, resim ve müzik dosyalarınızı yönetmenize yardımcı olacak görev bağlantıları içerir.

  Bilgisayarım klasöründe, bilgisayarınızdaki sürücüleri, kaldırılabilir depolama aygıtlarını ve dosyaları görüntüleyebilir ve seçebilirsiniz. Bu klasördeki görev bağlantılarını kullanarak bilgisayarınızla ilgili bilgileri görüntüleyebilir, Denetim Masası aracılığıyla sistem ayarlarını değiştirebilir ve diğer sistem yönetimi görevlerini gerçekleştirebilirsiniz.

  Geri Dönüşüm Kutusu'nu boşaltmak veya silinen dosyalar ile klasörleri özgün konumlarına geri almak için Geri Dönüşüm Kutusu görevlerini kullanın. Geri Dönüşüm Kutusu masaüstünüzde görüntülenir.

  Dosya veya klasörü kopyalamak veya taşımak için

  1) Windows Gezgini'ni açın.
  2) Üzerinde çalışmak istediğiniz sürücüyü veya klasörü tıklatın.
  3) Kopyalamak veya taşımak istediğiniz dosya veya klasörü tıklatın.
  4) Düzen menüsünden Kopyala'yı tıklatın. Bunun yerine, öğeyi taşımak için Kes'i tıklatabilirsiniz.
  5) kopyalamak veya taşımak istediğiniz öğenin bulunduğu klasörü veya diski açın.
  6) Düzen menüsünden Yapıştır'ı tıklatın.

  Notlar:
  Windows Gezgini'ni açmak için, Başlat'ı tıklatın, Programlar'ın, Donatılar'ın üzerine gelin ve sonra Windows Gezgini'ni tıklatın.
  Ardışık dosyaları veya klasörleri kopyalamak veya taşımak üzere seçmek için, ilk öğeyi tıklatın, ÜSTKRKT tuşuna basın ve basılı tutarak son öğeyi tıklatın.
  Ardışık olmayan dosyaları veya klasörleri seçmek için, CTRL tuşuna basın ve basılı tutarak öğeleri tıklatın.

  Dosya veya klasörün adını değiştirmek için

  1) Windows Gezgini'ni açın.
  2) Yeniden adlandırmak istediğiniz dosya veya klasörü tıklatın.
  3) Dosya menüsünden Yeniden Adlandır'ı tıklatın.
  4) Yeni adı yazın ve sonra ENTER tuşuna basın.

  Notlar:
  Windows Gezgini'ni açmak için, Başlat'ı tıklatın, Programlar'ın, Donatılar'ın üzerine gelin ve sonra Windows Gezgini'ni tıklatın.
  Dosya veya klasörü, yeniden adlandırmak için açmanız gerekmez.
  Bir dosya adı, boşluklar da dahil olmak üzere en çok 215 karakter içerebilir. Ancak, 215 karakterli bir dosya adı oluşturmanız önerilmez. Programlar'ın çoğu, çok uzun dosya adlarını yorumlayamazlar. Dosya adları şu karakterleri içeremez:
  \ / : * ? " < > |
  Bir dosya veya klasörü, sağ tıklatıp daha sonra Yeniden Adlandır'ı tıklatarak da yeniden adlandırabilirsiniz.
  Belgeler ve Ayarlar, Winnt veya System32 gibi sistem klasörlerinin adları değiştirilemez, çünkü bunlar Windows'un doğru çalışması için gereklidirler.

  Dosya veya klasörü silmek için

  1) Windows Gezgini'ni açın.
  2) Silmek istediğiniz dosya veya klasörü tıklatın.
  3) Dosya menüsünden Sil'i tıklatın.

  Notlar:
  Windows Gezgini'ni açmak için, Başlat'ı tıklatın, Programlar'ın, Donatılar'ın üzerine gelin ve sonra Windows Gezgini'ni tıklatın.
  Bir öğeyi Geri Dönüşüm Kutusu'na sürüklerken SHIFT tuşuna basıp basılı tutmadığınız sürece, silinen dosyalar Geri Dönüşüm Kutusu'nu boşaltıncaya dek onun içinde kalırlar. Böyle bir durumda, öğe Geri Dönüşüm Kutusu'nda saklanmadan bilgisayarınızdan silinir.
  Sildiğiniz bir dosyayı geri elde etmek iterseniz, masaüstündeki Geri Dönüşüm Kutusu'nu çift tıklatın, geri almak istediğiniz dosyayı sağ tıklatın ve sonra Geri Al'ı tıklatın.
  Ayrıca, dosya veya klasörü sağ tıklatarak ve sonra Sil'i tıklatarak da klasörleri ve dosyaları silebilirsiniz.
  Dosya veya klasör arama

  Windows dosya veya klasörleri bulmak için birden çok yol sunar.

  Başlat menüsündeki Ara komutu, bir dosyayı bulmak için direk yolu sunar. Bulmak istediğiniz dosya veya klasörün adını biliyorsanız Ara komutunu kullanın. Adın yalnızca bir bölümünü biliyorsanız, bu bölümü adında içeren tüm dosya veya klasörleri bulmak için joker karakterleri kullanabilirsiniz. Örneğin, *mektup.* Tatildenmektup.doc, Özelmektup.doc ve Özelmektup.txt dosyalarını bulur. Daha fazla bilgi için, İlgili Konular'a bakın.

  Windows Gezgini, bilgisayarınızdaki tüm dosya ve klasörleri görmek için hızlı bir yol sunar ve bir klasörden diğerine dosya kopyalamak veya taşımak içinde iyi bir araçtır. Dosya veya klasörün nerede bulunduğunu biliyorsanız Windows Gezgini'ni kullanın.

  Bilgisayarım, bilgisayarınızda bulunan klasörlerin daha basit bir görünümünü sunar. Bir klasördeki dosyaların bazılarıyla çalışmak için veya bir klasörün içeriğini yeni alt klasörler oluşturmak veya alt klasörleri yeniden adlandırmak yoluyla yeniden düzenlemek için Bilgisayarım'ı kullanın.

  Ağ Konumlarım, bilgisayarınızın bağlı olduğu ağdaki tüm paylaşılan bilgisayarların, dosyaların, klasörlerin, yazıcıların ve diğer kaynakların görünümünü sunar. Ağ Konumlarım ağ görünümünü, Windows Gezgini'nin bilgisayarınızı sunduğu gibi sunar. Ağdaki tüm kaynakları görmek istediğinizde, istediğiniz bir kaynağın nerede bulunduğunu bildiğinizde veya bir ağ konumundan bir diğerine veya sabit diskinize dosya veya klasör kopyalamak istediğinizde Ağ Konumlarım'ı kullanın.

  Ağ Sürücüsüne Bağlan komutu size, bir ağ kaynağını Bilgisayarım veya Windows Gezgini'nde görüntüleme olanağı verir; böylece ağ kaynaklarını daha kolay bulabilirsiniz.. Sık kullandığınız ağ kaynakları için veya bağlanmak istediğiniz kaynağın ağ yolunu ve adını tam olarak bildiğinizde Ağ Sürücüsüne Bağlan komutunu kullanın.

Sayfayı Paylaş