workbook 10-14-18

Konu 'İngilizce 8. Sınıf' bölümünde merve aylin tarafından paylaşıldı.

1. merve aylin

merve aylin Üye

Beğenileri:
    27
    Ödül Puanları:
    0

workbook sy: 10 4. bölüm

my best friend is..................
    We met...................................................................
    He/she is.............................person.
    We like.........................................................together.
    For example,..........................................................................the most fun together.We always h e lp each other when we are in need .For example, she asks me for advice about...........................................
    And once I h e l p e d her.....................................................................
    ............... .

workbook 14 3. bölüm

*the two hemispheres of the brain are in communication with each other continual / continually.

* right-brained learners are logical / logically.

*left-brained people control their feelings easy / easily.

*left-brained learners are intuitive / intuitively.

*right-brained learners follow directions and instructions careful / carefully.

*right-brained dominant people are imaginative / imaginatively and eved fantasy orientated.

workbook sy:18 4. bölüm

şöyle diyor:

Imagine you are body care product seller and you want to sell body product to Sally and Tessa.Look at the product map and introduce your product to them.

harita var da ben şöyle yazım:

product:advice, benefits, purpose, directions, ingredients, customers' thought

.......................................................................................
    ............................................................................................
    ....................................................................................
    .....................................................................................
    .....................................................................................

anlamadım ne yapılacağını o haritanın aşağısında yazmak için kocaman yer bırakılmış

şimdiden teşekkürler lütfen yardımcı olun öğretmeninizle filan yaptıysanız ya da kendi düşünceniz yardım edin =)
  2. Balpetek

Balpetek Üye

Beğenileri:
    75
    Ödül Puanları:
    0
    Canım, benim Workbookumda belirttiğin sayfalarda öyle sorular yok.
    1.soruda en iyi arkadaşının adını yazacaksın en basitinden.
    2.sinde nerede tanıştığınızı.
    3.sünde nasıl birisi olduğu. Örn: Good.
    4.sünde ortak yaptığınız/sevdiğiniz şeyler.

Diğerlerine yardımcı olamayacağım. Umarım az da olsa yardımcı olmuşumdur.

Sayfayı Paylaş