Ya istiklal ya ölüm adlı öykü?

Konu 'Türkçe 8. Sınıf' bölümünde *dilara* tarafından paylaşıldı.

Konu Durumu:
Mesaj gönderimine kapalı.
 1. *dilara*

  *dilara* Üye

  Katılım:
  17 Kasım 2009
  Mesajlar:
  4
  Beğenileri:
  9
  Ödül Puanları:
  0

  ya istiklal ya ölüm adlı öykü yazar mısınız acil?
 2. ardahanlı

  ardahanlı Üye

  Katılım:
  4 Eylül 2009
  Mesajlar:
  92
  Beğenileri:
  51
  Ödül Puanları:
  0
  İNŞALLAH İŞİNİ GÖRÜR ARKADAŞIM...

  Ya istiklal Ya ölüm!

  Bağımsızlık ve hürriyetlerini her ne bahasına ve her ne karşlılgında olursa olsun zedeleme ve kayıtlamaya asla müsamaha etmemek;
  bağımsızlık ve hürriyetlerini bütün mânasiyle koruyabilmek ve bunun için gerekirse, son ferdinin, son damla kanını akıtarak, insanlık tarihini şanlı örnek ile süslemek; işte bağımsızlık ve hürriyetin hakiki mahiyetini, geniş mânasını, yüksek kıymetini, vicdanında kavramış milletler için temel ve ölmez prensip... Ancak bu prensip uğrunda her türlü fedakârlığı, her an yapmaya hazır milletlerdir ki,
  devamlı olarak insanlığın hürmet ve saygısına lâyık bir topluluk olarak düşünülebilirler.


  Tam bağımsızlık, bizim bugün üzerimize aldıgımız vazifenin temel ruhudur. Bu vazife, bütün millete ve tarihe karşı yüklenilmiştir. Bu vazifeyi yüklenirken, tatbik kabiliyeti hakkında şüphe yok ki çok düşündük. Fakat netice olarak edindiğimiz görüşve iman, bunda, muvaffak olabilecegimize dairdir. Biz, böyle işe başlamış adamlarız.
  Bizden evvelkilerin işledikleri hatalar yüzünden, milletimiz sözde mevcut zannolunan bagımsızlığında kayıtlı bulunuyordu. şimdiye kadar Türkiye'yi, medeniyet dünyaslnda kusurlu gösteren neler düşünülebilirse, hep bu hatadan ve bu hataya uymadan doğmaktadır. Bu hataya uyma neticesi; mutlaka, memleket ve milletin bütün haysiyetinden ve bütün yaşama kabiliyetinden soyunma ve uzaklaşmasını gerektirebilir. Biz; yaşamak isteyen, haysiyet ve şerefiyle yaşamak isteyen bir milletiz. Bir hataya uyma yüzünden bu özelliklerden mahrum kalmaya tahammül edemeyiz. Bilgin, cahil, istisnaslz bütün millet fertleri, belki içinde bulunduklarl güçlükleri tamamen anlamakslzln, bugün yalnlz bir nokta etraflnda
  toplanmış ve fakat sonuna kadar kanını akıtmaya karar vermiştir. O nokta; tam bagımsızlığımızın temini ve devam ettirilmesidir.
  Tam bagımsızlık denildiği zaman, elbette siyasi, malî, iktisadî, adlî, askerî, kültürel ve benzeri her hususta tam bağımsızlık ve tam serbestlik demektir. Bu saydıklarımın herhangi birinde bağımsızlıktan mahrumiyet, millet ve memleketin gerçek mânasiyle bütün bağımsızlığından mahrumiyeti demektir. Biz, bunu temin etmeden barış ve sükûna erişeceğimiz inancında değiliz.

  Esas Türk milletinin haysiyetli ve şerefli bir millet olarak yaşamasıdır. Bu esas ancak tam bağımsızlığa sahip olmakla temin olunabilir. Ne kadar zengin ve refaha kavuşturulmuş olursa olsun bagımsızlıktan mahrum bir millet, medenî insanlık karşısında uşak olmak mevkiinden yüksek bir muameleye lâyık olamaz.

  Yabancl bir devletin himaye ve desteğini kabul etmek, insanlık özelliklerinden mahrumiyeti, beceriksizlik ve miskinligi itiraftan başka bir şey degildir. Gerçekten bu aşağı dereceye düşmemiş olanların isteyerek başlarına bir yabancı efendi getirmelerine asla ihtimal verilemez.

  Halbuki Türk'ün haysiyet ve izzetinefis ve kabiliyeti çok yüksek ve büyüktür. Böyle bir millet esir yaşamaktansa yok olsun daha iyidir.

  Bundan ötürü,YA İSTİKLAL YA **ÜM!!!!

  Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK
  (1919 - 1921 - 1928 tarihlerinde söylenmiş nutuklarından ve
  yazılarından derlenmiştir!)
  EbruKaya bunu beğendi.
Konu Durumu:
Mesaj gönderimine kapalı.

Sayfayı Paylaş