Ya şu soruları cevaplar mısınız ?

Konu 'Fen Bilgisi 8. Sınıf' bölümünde Jeliboonn :) tarafından paylaşıldı.

 1. Jeliboonn :)

  Jeliboonn :) Üye

  Katılım:
  10 Ekim 2010
  Mesajlar:
  51
  Beğenileri:
  6
  Ödül Puanları:
  0

  1-) Bazı cisimlerin su yüzeyinde yüzmesini sağlayan sebep nedir?
  2-) Demir bir çivi suda batarken tonlarca ağırlığında gemi neden batmaz?
  3-) Denizaltılar bazen su yüzeyinde bazen de suyun derinliklerinde kontrollü olarak yüzebiliyor...Bunun nedeni nedir?
  4-) Uçan balonlar,zeplinler havada nasıl uçar?
  5-) Helikopter ve uçaklar nasıl uçar?

  Cevaplarsanız çok sevinirim :)
 2. Sevqi. .

  Sevqi. . Forumdan Uzaklaştırıldı

  Katılım:
  23 Şubat 2010
  Mesajlar:
  1.130
  Beğenileri:
  1.863
  Ödül Puanları:
  0
  Jeliboonn :) bunu beğendi.
 3. Sevqi. .

  Sevqi. . Forumdan Uzaklaştırıldı

  Katılım:
  23 Şubat 2010
  Mesajlar:
  1.130
  Beğenileri:
  1.863
  Ödül Puanları:
  0
  Helikopter Nasıl Uçar

  HELİKOPTER NASIL UÇAR?

  Dünyada uçaklardan sonra sivil ve askeri alanda yolcu, kargo, savunma amaçlı en çok kullanılan hava aracı helikopterlerdir. 1947’de Rus Bilim adamı Igor Sikorsky’nin A.B.D’de ürettiği kendi adıyla anılan ilk helikopterle hava taşımacılığına esneklik gelmiştir. Helikopterin icadından bu yana, helikopter üzerinde uçuşu kolaylaştıracak bir çok sistem geliştirilmesine rağmen temelde tüm helikopterlerin uçuş prensibi aynıdır. Buna bağlı olarak aşağıda helikopterlerin uçuş prensibi basitçe anlatılmaya çalışılmıştır.
  Helikopterlerde taşımayı ve ilerlemeyi, uçak kanadına benzeyen, hava profili şeklindeki ana pervane sağlar. Pervanenin havaya göre dönerek hızlanması sonucunda uçak kanadında olduğu gibi helikopter pervanesinde dönme düzlemine dik aerodinamik kuvvet (FA) oluşur. Şekil 1’de görüldüğü üzere helikopter ağırlığı (FG) pervanede oluşan taşıma kuvveti dolayısıyla FA eşit olduğu zaman helikopter havada sabit kalır. Taşıma kuvveti (FL) FG’den büyük olduğu zaman helikopter irtifa kazanır.

  Alçalmada ise FG > FL olur. Kokpitteki cyclic hatve kolunun ileri doğru itilmesiyle orantılı şekilde pervanenin dönme düzlemi öne doğru eğilir (Şekil 2). Aerodinamik kuvvet iki bileşene ayrılır. FT çekme kuvveti sürükleme kuvvetini yenerek helikopterin ileri doğru hareketini sağlarken, FL kuvveti helikopterin ağırlığını dengeler.
  Helikopterin geriye doğru hareketinde ise pervane düzlemi arkaya doğru eğilir. Cyclic hatve kolunun sağa doğru hareket ettirilmesiyle dönme düzlemi Şekil 3’teki gibi sağa doğru eğilir ve aerodinamik kuvvet, taşıma kuvveti ve çekme kuvveti olmak üzere iki bileşene ayrılır. Taşıma kuvveti helikopter ağırlığını dengelerken, yatay düzlemde oluşan çekme kuvveti helikopterin sağa doğru hareketini sağlar. Şekil 4’te gösterilen sola doğru hareket ise sağa doğru hareket prensibi ile aynıdır.

  Ana pervane kadar önemli diğer pervane ise kuyruk pervanesidir. Helikopterlerin kuyruk pervanesi olmadan uçması mümkün değildir. Ana pervane şaftı motordan aldığı güç ile dönmek için helikopter gövdesinden destek alır. Buna karşılık pervanenin dönüş yönüne ters yönde P tepki momenti oluşur. Helikopter ana pervanesinin hızı ne kadar büyükse tepki momenti de o derece büyüktür. Helikopterin uçabilmesi için bu tepki momentinin dengelenmesi gerekir. Kuyruk pervanesi FK kuvveti oluşturarak P tepki momentini dengeler. Bunun dışında FK ile P arasında dengeleri değiştirerek helikopterin olduğu yerde veya hareket ederken sağa ve sola dönüşü sağlanır.
  Jeliboonn :) bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş