Yabancı Dil Ağırlıklı Liselerin Tanıtımı

Konu 'İlkokullar / Liseler / Dersaneler / Üniversiteler.' bölümünde S. Moderatör Uğur tarafından paylaşıldı.

1. S. Moderatör Uğur

S. Moderatör Uğur Özel Üye Özel Üye

Beğenileri:
    6.157
    Ödül Puanları:
    36

YABANCI DiL AĞIRLIKLI LiSELER - Yabancı dil ağırlıklı program uygulayan liseler; liselerin bünyesinde faaliyet gösteren ve ilköğretim sonrası bir yıl hazırlık + üç yıl öğrenim süresi olan liselerdir. Bu liseler 1992-1993 yılında eğitim-öğretime başlamışlardır. Kimler Kayıt Yaptırabilir ve Gerekli Belgeler? Yabancı dil ağırlıklı liseler, ön kayıtla öğrenci kabulü yapar. İlköğretim okulunu bitiren, diploma notu 4.00-5.00 arasında olan her öğrenci ön kayıt yaptırabilir. Ön kayıtlar il milli eğitim müdürlüklerinin tespit ve ilan edecekleri merkez okullarca yapılır. Gerekli belgeler bu okullardan temin edilir. (Form dilekçe ve ön kayıt kılavuzları) Form dilekçe öğrencilerin mezun oldukları ilköğretim okullarınca doldurulup onaylandıktan sonra, diplomanın aslı ya da tasdikli sureti ile ön kayıt bürolarına teslim edilir. (İlköğretim okullarınca doldurulacak form dilekçelerde ayrıntılı not dökümü 4, 5, 6, 7 ve 8. Sınıfların yıl sonu başarı ortalamalarına göre yapılır.) Okulların Kontenjanları ve Kesin Kayıt. Kayıt döneminde yabancı dil ağırlıklı liseler, il milli eğitim müdürlüklerinin belirlediği sayıda öğrenciyi alırlar. Okulların öğrenci kontenjanları ön kayıt kılavuzlarında belirtilir. Ön kayıt yaptıran öğrenciler, notu en yüksek olandan aşağıya doğru sıralanır. Bu sıralama öğrencilerin tercih formunda yazdıkları okulların kontenjanlarına göre yapılır. Yabancı dil ağırlıklı bir lisede hazırlık sınıfına kesin kayıt yaptırmaya hak kazananlar, bu okulu tercihlerinde belirten ve okul kontenjanına göre en yüksek diploma notlu öğrencilerdir. Kesin kayıt sonunda boş kontenjan bulunması durumunda, boş kontenjanlar ilan edilir. Yeniden kayıt bürolarına müracaatlar yapılır. Açık kontenjanlara kesin kayıt hakkı kazanan öğrencilerin kayıtları okulun eğitim-öğretime açıldığı ilk haftanın son günü mesai bitimine kadar yapılır. Hazırlık sınıflarında, illerde büyük şehir belediye hudutlarındaki okullar arasında öğrenci nakili yapılmaz. Ara sınıflardaki zorunlu yapılması gereken nakiller il milli eğitim müdürlüğü onayıyla, gereken şartları taşıdıklarında ve belgelendirdiklerinde yapılır. Hazırlık sınıflarında bir sınıfta en fazla 30 öğrenci eğitim-öğretim görür. Kayıtlarda nakil gelebilecek öğrenciler için boş kontenjan bırakılmaz. Yabancı dil ağırlıklı liselerin hazırlık sınıflarında haftada 4 saat Türkçe, 24 saat yabancı dil (zorunlu), 2 saat resim, 2 saat müzik ve 2 saat beden eğitimi dersleri ise (toplam 6 saat seçmeli) okutulur. Hazırlık sınıfı, öğrencilerin Türkçe ve yabancı dilde; dinleme-anlama, okuma-anlama, konuşma ve yazma becerilerini kazandırmayı, güzel sanatların resim, müzik alanlarında becerilerini arttırmayı, sportif faaliyetlere katılımlarını, fiziksel ve ruhsal gelişimlerini amaçlar. 9. Sınıfta öğrenciler yabancı dil dersini haftada sekiz saat görür. 10. Sınıfa geçen öğrenciler ilgi, yetenek ve becerilerine göre alan seçimlerini yapar. Yabancı dil ağırlıklı liselerde sınıf geçme not ortalaması 3.00, alan seçimlerinde ise alana etki eden derslerin ortalaması 3.50'den aşağı olamaz. Yabancı dil ağırlıklı liselerde öğrenciler dil alanını seçebilirler. Dil alanını seçen öğrenciler ikinci bir yabancı dil dersi görürler. Yabancı dil ağırlıklı liseler; Atatürk ilke ve inkılaplarını kendilerine rehber edinmiş, çağdaş ve medeni çizgilerde, gelişen teknolojileri izleyebilen ve kullanabilen, ana dili Türkçe ve diğer yabancı dilleri bilen öğrencileri yetiştirmeyi, ilgi, yetenek ve başarılarına göre seçecekleri yüksek öğretim programlarına hazırlamayı amaçlar. Yabancı dil ağırlıklı liselerde eğitim-öğretim gören öğrenciler yabancı dil eğitimini haftalık ders saatlerinin programda fazla olması sebebiyle daha çabuk ve iyi öğrenebilmektedir. Liseyi dört yıl okudukları için kendilerini daha iyi tanımakta, sınıf ve rehber öğretmenlerinin denetiminde alan ve meslek seçimlerini en iyi şekilde yapabilmektedirler. Sınıf mevcutlarının az olması (30 kişi) öğrencilerin öğretmenleriyle birebir ilişki kurmalarında, derslere katılımlarında, kendilerini ifade edebilme yeteneklerinin gelişiminde, gelişen ve değişen yaşama daha iyi uyum sağlama kabiliyetlerini kazanabilmede ve sosyal yaşama daha rahat hazırlanmalarında etkili olmaktadır. Yabancı dil ağırlıklı liselerde yabancı dil bölüm başkanlıkları mevcut olup, bölümle ilgili iş ve işlemleri, öğrencilerin ortak sınavlarını hazırlar. Bu sınavlar çok sorulu ve ders programını kapsamakta olup, sınıflar arasında tatlı bir rekabet oluşturmaktadır. Yabancı dil derslerinde görsel dershanelerden yararlanılmaktadır. Öğrencilerin Meslek Seçimleri Meslek seçimi, insanın gelişim yıllarında aldığı kararlar doğrultusunda oluşmaktadır. Öğrencilerin meslek seçimlerinde, rehber öğretmenler ve üniversitelerin öğretim üyelerince seminerler verilir. Bu seminerlerde öğrencinin kendisini iyi tanıması, ilgi ve yeteneklerini göz önünde bulundurması sağlanır. Seçeceği mesleğin çalışma alanları, kariyeri, iş imkanları, şart ve nitelikleri, mesleğin gelecekte geçerlilik derecesi konularında tanıtımlar yapılır. Hayallerinin mesleğinin; kendisine, özel yeteneklerine, becerilerine, mesleğin çalışma şartlarına, fiziksel yapısına uygun olup olmadığının önemi hakkında gerekli bilgiler verilir. Yabancı dil ağırlıklı liselerden mezun olan öğrenciler, iyi bir yabancı dil eğitimi aldıkları için, kazandıkları üniversitelerin hazırlık sınıflarında muafiyet sınavlarında başarılı olup, bir üst sınıftan eğitim-öğretimlerine devam etmektedirler. Yabancı dil ağırlıklı liselerden mezun olan öğrenciler, ÖSS sınavları sonuçlarına göre her yıl Türkiye sıralamasında yüksek derecelerde başarılar göstermektedirler.
    **sweetie** bunu beğendi.
  2. **sweetie**

**sweetie** Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    lise 2'ye geçince bu okullara kayıt yaptırabilr miyiz acaba??
  3. S. Moderatör Uğur

S. Moderatör Uğur Özel Üye Özel Üye

Beğenileri:
    6.157
    Ödül Puanları:
    36
    Yapılabilir Sanırım :)
  4. demiralatalay

demiralatalay Üye

Beğenileri:
    3
    Ödül Puanları:
    0

Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...

lise 2'ye geçince bu okullara kayıt yaptırabilr miyiz acaba??
    Genişletmek için tıkla...
    Zaten bu gibi liselerde 2.sınıfta seçiliyor yabancı dil ağırlıklı bölüm.Kendi lisemden biliyorum ,
    TM - Fen bölümü gibi bir bölüm.2. sınıfta ortalamanız tutuyorsa girebiliyorsunuz.
    Örneğin : Güner Akın (Beyoğlu) - Fındıklı Lisesi (Kabataş)

Sayfayı Paylaş