Yağış tipleri ve iklim tipleri nelerdir?

Konu 'Coğrafya 9. Sınıf' bölümünde Çiğdem Eylül tarafından paylaşıldı.

 1. Çiğdem Eylül

  Çiğdem Eylül Üye

  Katılım:
  6 Aralık 2011
  Mesajlar:
  52
  Beğenileri:
  25
  Ödül Puanları:
  19

  Yağış ve tipleri ve iklim tipleri nelerdir?
 2. Moderatör Sevgi

  Moderatör Sevgi Özel Üye Özel Üye

  Katılım:
  13 Aralık 2010
  Mesajlar:
  630
  Beğenileri:
  1.190
  Ödül Puanları:
  0

  Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...

  Yağış ve tipleri ve iklim tipleri nelerdir?
  Genişletmek için tıkla...
  Yağış Tipleri ve Özellikleri

  1. Yamaç Yağışları (Orografik Yağışlar)

  Nemli hava kütlelerinin, yatay yönde hareket ederken dağ yamaçlarına çarparak yükselmesi ve soğuması sonucu oluşan yağışlardır.

  Dünya’da en çok, Güneydoğu Asya’da, Orta kuşaktaki karaların batı kıyılarında ve sıcak kuşaktaki karaların doğu kıyılarında görülür.

  Türkiye’de ise, Toroslar’ın güneybatıya, Karadeniz Dağları ile Yıldız Dağları’nın kuzeye bakan yamaçlarında fazlaca görülür.

  Hava kütleleri yamaç boyunca yükselirken en fazla yağışı 500 - 1000 m yükseltiler arasına bırakırlar. Yükselti arttıkça (1000 m lerden sonra) mutlak nem azaldığı için yağış da azalır.

  2. Konveksiyonel Yağışlar (Yükselim Yağışları)

  Güneşli ve rüzgârsız günlerde ısınan hava yükselerek soğur. Belli bir yükseltiden sonra nemin yoğunlaşması ile yağış meydana gelir.

  Dünya’da en çok, Ekvatoral bölgede rastlanır. Türkiye’de ise, İç Anadolu Bölgesi’nde İlkbahar’da görülen yağışlar konveksiyonel yağışlardır. Bu yağışlar halk arasında kırkikindi yağışları olarak bilinir.

  3. Cephe Yağışları (Frontal Yağışlar)

  Sıcak ve soğuk hava kütlelerinin karşılaşma alanlarında meydana gelen yağışlardır.

  Dünya’da en çok, Orta kuşakta ve 60° enlemleri civarında görülür. Türkiye’de, özellikle kış mevsiminde görülen yağışların çoğu cephesel kökenlidir.

  İklim Tipleri Nelerdir?


  İklim tipleri bölgeye göre değişir. Ekvatoral iklim, Tropikal iklim, Muson İklim, Çöl İklimi, Akdeniz İklimi, Okyanusal iklim, karal iklim, Step iklimi, Tundra İklimi, Kutup iklimi, Yüksek dağ iklimi gibi iklim tipleri dünyada görülmektedir. Özellikle dünyada Ilıman iklim çeşitleri etkindir ve dünyanın genelinde bu tür iklim görülmektedir.

Sayfayı Paylaş