Yakınma Ve Şikayet Arasındaki Farkı Anlama

Konu 'Türkçe 7. Sınıf' bölümünde BilgiPaylaşım tarafından paylaşıldı.

?

Konuyu Anladınız Mı ?

Anketin kapanma tarihi 4 Temmuz 2012.
  1. Evet, teşekkür ederim

100,0%
  2. Biraz daha açıklasanız iyi olur

oy sayısı 0
    0,0%
  3. Hayır

oy sayısı 0
    0,0%
  1. BilgiPaylaşım

BilgiPaylaşım Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    0

Sevgili Öğrenciler,
    Yakınma ile şikayet arasındaki farkı anlayabilmek çok kolaydır ama ne yazık ki bazı öğrenciler bunu göremez.Bunu anlamakta,anlatmakta çok kolaydır.
    Yakınmada bir karşılık beklemezsiniz öyle değil mi ?
    Örnek: "Ne kadar çok özür dilesemde affetmiyor ki" ? cümlesinde bir karşılık beklentisi yoktur.Bu cümle yakınmadır.Ama şikayet cümlelerinde bir karşılık,beklenti ya da bir ceza beklentisi vardır.
    Örnek: "Hocam Ali derste çok konuşuyor".
    Yukarıda yazmış olduğum cümlede bir beklenti vardır.Hoca'nın Ali'ye kızmasını,uyarmasını ya da ceza vermesini bekliyordur. İşte fark burdan anlaşılıyor sevgili öğrenciler. Yakınmada bir beklenti yoktur ya da bir ceza yoktur; ama şikayette bir beklenti,bir ceza gibi beklenti vardır.İşte bu kadar.Bu kadar basittir arkadaşlar.
    Umarım 7.Sınıf öğrencilerine yardımcı olmuşumdur.

Artık anlamadığınız yerleri bana danışabilir,size yardımcı olabilirim.Sadece 7.sınıf Türkçe'si için değil tüm sınıflardan Türkçe Dersi'yle ilgili bana sorular danışabilirisinz.

Yazımı okuduğunuz için teşekkür ederim...

Bu bir istek paylaşımdır, öğrenciler.Bunu okulumdan bir öğrencim istediği için yazdım.
    ^aşkim^ ve NaciSarıgedik bunu beğendi.
  2. NaciSarıgedik

NaciSarıgedik Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Teşekkür ederim hocam.Beni kırmadığınız için ve konuyu güzel anlanttığınız için.

Sayfayı Paylaş