yangın alarm devresi

Konu 'Fen Bilgisi 8. Sınıf' bölümünde buseli tarafından paylaşıldı.

 1. buseli

  buseli Üye

  Katılım:
  4 Nisan 2009
  Mesajlar:
  7
  Beğenileri:
  0
  Ödül Puanları:
  0

  bana yangın alarm hakkında bilgi verirs,misini<. fen performans ödevi :D teşekkürler
 2. hilly

  hilly Özel Üye Özel Üye

  Katılım:
  15 Şubat 2009
  Mesajlar:
  1.548
  Beğenileri:
  1.711
  Ödül Puanları:
  113
  Binanızı yangın felaketine karşı ,bunu sağlayacak mükemmel bir güvenlik

  sistemine sahip olmakla mümkün olabilir.Elektrik kontağından yada dikkatsizlikten

  meydana gelen yangın tehlikesini anında algılayarak güvenlik sistemini harekete

  geçirir.Yangın sirenleri veya (AHM) devreye girer.  Konvansiyonel Yangın Algılama Kontrol Panelleri

  Analog Adresli Yangın Algılama Kontrol Panelleri

  Gaz Algılama Kontrol Panelleri

  İyonize,Optik,Isı Artış,Kanal Tipi,Alev,Işın Dedektör Çeşitleri

  Analog Adresli İyonize,Optik,Isı Dedektör Çeşitleri

  Yangın Alarm Buton Çeşitleri,Mekenik Zil,Elektronik Siren Çeşitleri

  Yangın Algılama Sistemi İçin Özel Kablo Çeşitleri

  Yuasa Bakımsız Akü Çeşitleri

 3. hilly

  hilly Özel Üye Özel Üye

  Katılım:
  15 Şubat 2009
  Mesajlar:
  1.548
  Beğenileri:
  1.711
  Ödül Puanları:
  113
  Yangın Alarm Sistemleri


  SENKRON, ev ve işyerlerinin yangın güvenliği için, en gelişmiş ve en güvenilir teknolojilerini istenirse çözüme uygun diğer elektronik algılama ve otomasyon sistemlerine entegre ederek tesis etmektedir. Bu sistemin entegrasyonunda her türlü ihtiyaca ve çözüme uygun, değişik tasarım ve büyüklükteki projeleri müşteri tarafından talep edilen işletme senaryosuna, firmamız mühendisleri tarafından tespit edilen risk analizine göre tasarlamakta, hazırladığı optimum cihaz konfigürasyonunu anahtar teslim çözümlerle uygulamaktadır.

  Yangın Alarm Sistemleri; tüm endüstriyel binalarda, fabrikalarda, üretim tesislerinde, her türlü cihaz ve malzemelerin saklandığı depolarda, condominium, residence, mall gibi yaşam, alışveriş ve iş merkezlerinde ve özellikle 12.06.2002 tarihinde 2002/4390 karar sayısına istinaden, Türkiye Yangından Korunma Yönetmeliğinde belirlenmiş aşağıda belirtilen bina ve yapılara;

  Tehlike sınıfı yüksek olan bütün binalarda
  Tehlike sınıfı orta olan ve toplam kullanım alanını 1000m2 yi geçen binalarda
  İkamet amaçlı binalar dışındaki tüm yüksek binalarda
  Yapı yüksekliği 51.50m den fazla olan apartman binalarında
  Oteller, moteller, yatakhaneler, misafirhaneler, hastaneler, huzurevleri, pansiyonlar vb. bütün yatılan yerlerde
  Yerleşimin açık ve kapalı alanlarında, ortak alanlarında ve çalışma alanlarında, dedektörler vasıtası ile oluşabilecek herhangi bir yangın durumunu algılayarak; yangın algılama, alarm verme, kontrol ve haberleşme fonksiyonlarını içerecek şekilde tesis edilmektedir.  Yangın Alarm Sistemleri, çeşitli algılama sensörleri ile yangının başlangıcını algılayarak, en kısa sürede müdahale edilmesini sağladığı gibi, ayrıca daha önce planlanan bina kaçış ve tahliye senaryosuna istinaden; elektriği, asansörleri, yangın çıkış kapılarını, turnikeleri, garaj giriş bariyerlerini ve diğer hidrolik yol/mantar güvenlik bariyerlerini otomasyona bağlı olarak serbest bırakır, hem tehlikenin büyümesini önler, hem de binanın tahliyesini kolaylaştırır.
 4. asena53

  asena53 Üye

  Katılım:
  26 Nisan 2009
  Mesajlar:
  68
  Beğenileri:
  16
  Ödül Puanları:
  0
  [​IMG]

  bunu buldum inşallah yardımcı olabilir...
 5. buseli

  buseli Üye

  Katılım:
  4 Nisan 2009
  Mesajlar:
  7
  Beğenileri:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  teşekkür ederim arştırdığınız için
  ......
 6. Sevgi_18

  Sevgi_18 Forumdan Uzaklaştırıldı

  Katılım:
  26 Mart 2009
  Mesajlar:
  49
  Beğenileri:
  11
  Ödül Puanları:
  0
  Yangın Alarm Sistemleri Hakkında Bilmemiz Gerekenler Yangın alarmı: Hane içerisinde duman, ısı algıladığında devreye girerek tehlikeyi sirenle haber veren yangın söndürme teşkilatlarına sinyal gönderebilen, yangın büyümeden bina içerisindeki kişilerin güvenliklerini sağlayabilmelerine yardımcı olan bir alettir. Son derece faydalı ve güvenli bir alet olması güvenlik sistemleri konusunda göz ardı edilemez. Yangın alarmları kullanım alanlarına göre çeşitli türlere sahiptir. Yangın alarm sistemlerinin en bilinenleri adresli yangın alarm sistemi, konvansiyonel yangın alarm sistemi, siren, ısı artış dedektörü, optik duman dedektörü, panik butonu. Yangın adresli yangın alarm sistemi noktasal bazlı yangın alarm sistemidir.

  Eğer bir bina içerisinde birden çok noktaya yangın alarmı konumlandırıp tek bir merkezden haber almak istiyorsanız kullanacağınız sistem konvansiyonel yangın alarm sistemidir. Sirenler hane içerisinde yaşayanların yangından zarar görmemesi için uyarı amacıyla kullanılmaktadır. Isı artış detektörleri çeşitli nedenlerle ısı artımı sonucu yangın çıkabilecek mekanlarda tercih edilmelidir. Optik duman dedektörü, yangın sonucu ortaya çıkan yoğun duman yığınlarını optik olarak tespit edip yangını haber veren sistemlerdir. Panik butonu veya kır-bas sistemleri ise tehlike anında kişiler tarafından elle harekete geçirilerek yangın alarmı çalmasını sağlayan sistemlerdir. Yangın alarmı hakkında bilmeniz gereken en önemli özellik eğer ısıya yani ısı miktarına duyarlıysa o ısının ayarlanabilen cinsten olması gerekmektedir. Ayarlanamaz bir sisteme sahipseniz bazı durumlarda yanlış ihbar alabilirsiniz. Eviniz için kullanacaksanız duman dedektörleri en ideal seçimdir. Optik duman dedektörü seçerken yine dikkat etmeniz gerekenin ayarlanabilir olmasıdır. Ayrıca unutmayınız ki her türlü yangın uyarı sistemi paniğe neden olur. Yangın alarmı kullandığınız yer çok fazla kişiye hizmet veren bir yapıysa yangın çıkışlarının işaretlenmesi olası bir panik halinde kazazedelerin kolayca dışarı çıkabilmesi için yönlerini bulmalarına yardımcı levhaların olması gerekmektedir. Yangın alarm sistemi tüm güvenlik sistemlerinin en önemlisidir diyebiliriz.
 7. Sevgi_18

  Sevgi_18 Forumdan Uzaklaştırıldı

  Katılım:
  26 Mart 2009
  Mesajlar:
  49
  Beğenileri:
  11
  Ödül Puanları:
  0
  Ya arkadaşım buseli ben buldum ama buraya kopyalanmıyor.Ben en iyisi sana adresi vereyim,sen ordan bakıp yaparson.Tamam mı?
 8. Sevgi_18

  Sevgi_18 Forumdan Uzaklaştırıldı

  Katılım:
  26 Mart 2009
  Mesajlar:
  49
  Beğenileri:
  11
  Ödül Puanları:
  0
  Ben adresi vereyim: http://www.msxlabs.org/forum/soru-cevap/247784-yangin-alarmi-nasil-yapilir.html
 9. Sevgi_18

  Sevgi_18 Forumdan Uzaklaştırıldı

  Katılım:
  26 Mart 2009
  Mesajlar:
  49
  Beğenileri:
  11
  Ödül Puanları:
  0
  Genelde resmi binalarda** her katta gözümüze çarpan,üstünde "tehlike anında camı kır düğmeye bas" ibaresi yazan kırmızı renkte küçük kutucuklardır.Türkiye'dekilerin tehlike anında ne kadar çalışacağı şüphe uyandırıcıdır.Bir de duman ve ısı dedektörüne bağlı olarak çalışanlar vardır.Bunlar yangın anında tavana yerleştirilmiş fıskiyeleri çalıştırıp yangına ilk müdahaleyi yapar...[/I]
 10. mc_furkan

  mc_furkan Forumdan Uzaklaştırıldı

  Katılım:
  6 Nisan 2009
  Mesajlar:
  5
  Beğenileri:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  senin ödev yine iimiş :D biz bunu kurcakmısız.. :(

Sayfayı Paylaş