Yapışıklık(Gelişmemiş Benlik) Şeması

Konu 'Psikolojik Destek' bölümünde Moderatör Gül tarafından paylaşıldı.

 1. Moderatör Gül

  Moderatör Gül Özel Üye Özel Üye

  Katılım:
  3 Kasım 2009
  Mesajlar:
  2.216
  Beğenileri:
  973
  Ödül Puanları:
  0

  Yapışıklık(Gelişmemiş Benlik) Şeması;

  Bir veya daha fazla önemli kişiye (genellikle anne/babadır) aşırı duygusal bağlılık ve yakınlık durumudur. Bireyselleşme veya normal sosyal gelişimin önemi hiç bir zaman anlaşılmamıştır. Sıklıkla iç içe olunan bireye destek verilmedikçeonun yaşayamayacağı veya mutlu olamayacağına ilişkin inancı içerir. Boğulma veya iç içe geçme hislerini içerebilir. Genellikle boşluk ve bocalama amacının olmaması veya ciddi olgularda kendi varlığını sorgulama hissi şeklinde yaşanır.
  Karakteristik İçiçelik Davranışları;
  * İç içe olunan kişi ile yapışık bir hayat sürdürülür.
  * Kişi kendisine vakit ayırdığında veya özel hayatına dair bir şeyler yapmaya başladığında suçluluk duygusu duyar. Ve bu durumu yapışık olduğu kişi ile paylaşma ihtiyacı hisseder.
  * Tek başına yaşamla ilgili derin korkular vardır.
  * Yapışık olunan kişilerin sorunları ile aşırı uğraş vardır.
  Özel Dikkat ! İçiçelik’te Şema Kimyası;
  Aile ile iç içe yaşam sürdüren kişilerbenzer şekilde yapışabilecekleri insanları tercih edebilirler. Bu kişi yine İç içelik şeması olan bir kişi olabildiği gibikişiyi korumaya heveslidominant ve güçlü birisi de olabilir. Her iki durum da kişinin iyileşmesini değilşemasının devamını sağlar.
  İçiçelik’in Kökenleri;
  Kişinin aile dışı yaşamını desteklemekte eksiklik vardır. Aileler ya aşırı endişeden ya da kendileri de iç içelik şeması taşıdıklarından çocuklarına yapışırlar.
  İçiçelik’in İlişkinize Yansıması;
  Genellikle aşırı güçlü ve baskın eşler seçildiği içinkişinin kendi benliğini hissetmesinde sorunlar vardır. Yapışılan eşin istekleri doğrultusunda bir hayat sürdürülür. Eğer varsa kariyer ile ilgili kararlar bile yapışılan eşe göre alınır.

  -Alıntıdır...

Sayfayı Paylaş