Yaratmak Allah'a Mahsustur.

Konu 'Dini Bilgiler' bölümünde Moderatör Barış tarafından paylaşıldı.

1. Moderatör Barış

Moderatör Barış Süper Moderatör Yönetici Süper Moderatör

Beğenileri:
    1.458
    Ödül Puanları:
    113

Allahü teâlâ diridir, bilir, işitir, görür, diler, güçlüdür, konuşur. Bu sıfatlardan, sınırlı da olsa, insanlara da ihsan etmiştir. Yani sınırlı da olsa, insan da diridir, bilir, işitir, görür, diler, gücü vardır, konuşur, fakat yaratma sıfatında ortaklık yoktur. Allah her şeyi yaratır, fakat insan bir karıncayı, bir buğday tanesini veya bir hücreyi bile yaratamaz. İki hadis-i şerif meali şöyledir:
    (Allahü teâlâ buyuruyor ki: “Benim yarattığım gibi bir şey yapmaya kalkandan daha zalim kim vardır? Haydi, bir habbe, bir zerre veya bir arpa yaratsınlar.”) [Buhari, Müslim]

(Allah, her sanatkârın ve sanatının yaratıcısıdır.) [Buhari]

Demek ki, sanatkârın yaptığı şeyleri yaratan da Allah’tır. Yaratmak, Allahü teâlâya mahsustur. İcat etmek de yoktan yaratmaktır. Bilim adamları, yoktan bir şey meydana getiremezler, sadece Allahü teâlânın yarattığı mevcut şeyleri, yine Allah’ın koyduğu fizik, kimya ve biyoloji kanunları ile bir araya getirerek, yeni şeyler bulurlar. Buna da yaratmak veya icat etmek denmez, keşfetmek, bulmak denir.

Yaratmak, yoktan var etmektir. Maddeyi, elemanı yokken var etmektir. Yaratıcı, yalnız Allahü teâlâdır. İki âyet-i kerime meali de şöyledir:
    (Yaratmak Allah’a mahsustur.) [Araf 54]

(Sizi de, yaptığınız işleri de yaratan Allah’tır.) [Saffat 96]

Bunu paylaşmamın nedeni; Bilerek ya da bilmeyerek kendimiz veya başkası için ' Yaratmış, Yarattım, Yarattığı Şeye Bak vb. Kelimelerin aslında çok yanlış olduğunu öğretmek değil, hatırlatmaktır.. Kiminin imzasında, kiminin ağzında, kiminin mesajında bu yorumlara rastladım. Pek memnun kalmadım. O yüzden kısa bir hatırlatmada bulunmak istedim. Yanlış bir şey söylediysem affola ..
  2. dj_pelin

dj_pelin Özel Üye Özel Üye

Beğenileri:
    2.733
    Ödül Puanları:
    113
    Çok haklısın ..
    paylaşım için Sağol...
    Moderatör Barış bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş