Yatış Şekliniz Sağlınızı Etkiler

Konu 'Bilgi Köşesi' bölümünde Özel Üye Ahmet tarafından paylaşıldı.

 1. Özel Üye Ahmet

  Özel Üye Ahmet Özel Üye Özel Üye

  Katılım:
  14 Eylül 2008
  Mesajlar:
  1.010
  Beğenileri:
  315
  Ödül Puanları:
  83

  Nefes alınan burun de.liği ile beynin yarım küreleri ve sempatik-parasempatik sinir sistemleri arasında ilişki bulunmaktadır. Bir tarafa yatarak uyuma durumunda, yatılan yöne bağlı olarak burun de.liklerimizin birisi tıkanırken diğeri açılır ve solunum sadece açık olan burun de.liğinden gerçekleşir.

  Sağ tarafa yatılması durumunda, sağ burun de.liği tıkanmakta, sol burun de.liği açılmaktadır. Sol burundan nefes alma ile beynin sağ yarım küresinin aktivitesi artar. Sağ beyin yarım küresinin uyarılması parasempatik sinir sistemimizin faaliyetlerinin artmasına, kalp hızımızın yavaşlamasına, tansiyonumuzun düşmesine ve mide ile bağırsak faaliyetlerimizin yavaşlamasına neden olur. Dolayısıyla kalbimiz daha az yorulur, uykuya dalma daha kolaylaşır. Bu durumda da vücut daha iyi dinlenir ve uyku verimi artar.

  Sol tarafa yatılması durumunda vücut daha çok yıpranır. Sol burun de.liğinin tıkanması ile birlikte sağ burun de.liğinden nefes alınması sempatik sinir sisteminin faaliyetlerinde artışa yol açar. Bu durumda kişi heyecanlanmış gibi kalp atışlarında hızlanma meydana gelir ve kalp daha da yorulur. Kalp atım hızının, tansiyonun, heyecan ve dikkatin artması uyumaya engel olan başlıca faktörlerdir.
  Yüz üstü yatmak zaten uzun süre mümkün olamamaktadır. Bu durumda yatışta kalp, akciğerler ve mide baskı altında olduğu için ciğerlerimiz ile midemiz sıkışıp rahatsızlık verebilir.

  Sırt üstü yatıldığında ise gündüz olduğu gibi iki burun açık olacak ve parasempatik sistem uyarılamayacaktır. Ayrıca sırt üstü yatılması durumunda mide ve bağırsakların fonksiyonlarını gerçekleştirmesi daha zorlaşır. Bu nedenle uykuya dalmada gecikme yaşanır.

  En faydalı ve belki de en az zarar görebileceğimiz yatış pozisyonunun "Sağ yana yatarak ve ayakları vücuda doğru çekerek uyuma" şeklinde olduğu yapılan araştırmalarla doğrulanmıştır. Bu yatış seklinde mide ve bağırsaklar korunmakta, sindirim daha kolayca ve yavaş tamamlanmakta, kalp atış hızımız yavaşlamakta, tansiyonumuz düşmekte ve uyku daha çabuk gelmektedir. Ayrıca bu yatış şekli ile uyku kalitesi de artmaktadır.

Sayfayı Paylaş