Yavuz Sultan Selim dönemi soruları

Konu 'Tarih - İnkılap Tarihi 10. Sınıf' bölümünde fatma.su tarafından paylaşıldı.

1. fatma.su

fatma.su Üye

Beğenileri:
    4
    Ödül Puanları:
    0

1) Yavuz Sultan Selim'in Çaldıran seferinin nedenleri nelerdir?
    2) Turnadağ Savaşı kimler arasında yapılmıştır? önemi nedir?
    3) Yavuz'un Mısır seferinin nedenleri nelerdir?
    4) Yavuz'un Mısır seferinin dini ekonomik ve siyasi sonuçları nelerdir?
    5) Kanuni Sultan Süleyman'ın tahta çıktığı yıllarda Avrupanın genel durumu nasıldı?
    6) 1521 Belgrad seferinin nedeni nedir?
    7) 1526 Mohaç Meydan savaşının sonuçları nelerdir?
  2. Moderatör Burcu

Moderatör Burcu Moderatör Yönetici Moderatör

Beğenileri:
    827
    Ödül Puanları:
    93
    1)ALDIRAN SAVAŞI, NEDENLERİ, SONUÇLARI, ÖNEMİ, ÖZELLİKLERİ (4) (OSMANLI DEVLETİ YÜKSELME DÖNEMİ KONU ANLATIM, MUHTEŞEM YÜZYIL)

(1514) (OSMANLI DEVLETİ, OSMANLI İMPARATORLUĞU İLE İLGİLİ KONU ANLATIM)

-Yavuz Sultan Selim Osmanlı Devleti’nin iki büyük tehlikenin tehdit ettiğini görmüştü.

-Bu iki tehlike II.Beyazıt döneminde Anadolu’da faaliyette bulunan Safeviler ve Memlüklüler’dir.

-Yavuz Sultan Selim öncelikle Anadolu’ya yönelik bu tehditleri ortadan kaldırmaya başladı ve İran üzerine sefere çıktı.

Çaldıran Savaşı (1514)

Savaşın Sebepleri

1.Şah İsmail’in Yavuz Sultan Selim’in padişahlığı sırasında tebrik için elçi göndermemesi.

2.Şah İsmail’in adamları aracılığıyla Doğu Anadolu’da ayaklanmalar çıkarması.(Şiilik faaliyetleri)

-1514 yılında Çaldıran Ovası’nda Safevi Devleti ile yapılan savaşı Osmanlılar kazanmıştır.

Savaşın Sonuçları

1.Doğu Anadolu Osmanlı egemenliğine girdi.

2.Safevilerin Doğu Anadolu’daki faaliyetleri bir süre önlenmiş oldu.

3.1515 de Turna Dağı Savaşı ile Dulkadiroğulları beyliğine son verildi. Anadolu Türk siyasi birliği tekrar sağlandı.

kaynak (bilgi yelpazesi.net)

2)TURNADAĞ SAVAŞI, ÖNEMİ, ÖZELLİKLERİ (OSMANLI DEVLETİ YÜKSELME DÖNEMİ KONU ANLATIM, MUHTEŞEM YÜZYIL)

(1515) (OSMANLI DEVLETİ, OSMANLI İMPARATORLUĞU İLE İLGİLİ KONU ANLATIM)

-Yavuz'un Çaldıran Savaşı öncesi Dulkadiroğulları’ndan istediği yardım reddedilmişti.

-Yavuz, Çaldıran zaferinden sonra 1515 yılında Dulkadiroğulları'nı yendi ve bu beylik yıkıldı.

-Turnadağ Savaşı sonunda Maraş, Mardin, Elbistan ve Diyarbakır Osmanlı topraklarına katıldı.

-Anadolu'da siyasal birlik tamamlanmış oldu.

kaynak (bilgi yelpazesi.net)

3)Mısır Seferinin Nedenleri:
    1. Yavuz Sultan Selim’in bütün İslam dünyasını himayesi (koruma) altına almak istemesi,
    2. Abbasi halifesi ve Müslümanlarca kutsal sayılan Mekke ve Medine’nin Memlüklere bağlı bulunmasından dolayı Memlüklerin İslam dünyasında saygın bir yere sahip olması,
    3. Memlüklerin Osmanlılara karşı Safevilerle ittifak kurması,
    4. Dulkadiroğulları topraklarının Osmanlılara katılmasına Memlüklerin tepki göstermesi,
    5. Baharat Yolu’nun Mısır’dan geçmesi ve Mısır’ın zengin olması, Mısır alınırsa, Osmanlı hazinesine büyük bir gelir sağlanacak olması,
    6. İki devlet arasındaki ilişkilerin önceki dönemlerden beri bozuk olması.
    kaynak:

Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...

4)dini sonuçları:

a) Hicaz (Mekke ve Medine) bölgesinin korunması görevi Osmanlı Devletine geçti

b) Mukaddes emanetler İstanbul’a getirildi

c) Halifelik Osmanlıya geçti, Osmanlı Devleti dünyanın en büyük siyasi ve dini kuruluşu haline geldi

ekonomik bulamadım.
    fatma.su ve Murat AKSOY bunu beğendi.
  3. Moderatör Latif

Moderatör Latif Moderatör Yönetici Moderatör

Beğenileri:
    626
    Ödül Puanları:
    113
    6) Kanuni Sultan Süleyman devlet arasındaki sorunları görüşmek için Macaristan'a gönderdiği elçinin öldürülmesi.

7)

- Fransa ile dostluk başlamıştır.
    - Avusturya ile komşu olmuş.Bundan sonra Osmanlı-Avusturya savaşı başlayacaktı.
    - Macaristan tahtına Osmanlının istediği kişi geldi.
    - Macaristan başkenti Budin fethedilmişti.
    bjkdelgado10 ve fatma.su bunu beğendi.
  4. fatma.su

fatma.su Üye

Beğenileri:
    4
    Ödül Puanları:
    0
    çok sağolun

Sayfayı Paylaş