Yazili solulari yarina kadar lazim son 12 saat kaldi

Konu 'Tarih - İnkılap Tarihi 12. Sınıf' bölümünde UndeS tarafından paylaşıldı.

 1. UndeS

  UndeS Üye

  Katılım:
  10 Ocak 2009
  Mesajlar:
  24
  Beğenileri:
  0
  Ödül Puanları:
  0

  1. 1923-1930lu yılları arasındaki Türkiye Cumhuriyeti dış politikası hakkında bilgi veriniz 2.Montre boğazlar sözleşmesini lozandaki bogazlarla ilgili kararları açıklayınız 3.Laiklik ilkesini acıklayınız.Türkiyede laikligin geçirdiği aşamalar hakkında bilgi veriniz 4.2.Dünya savaşınının sonuçları ve bu savaş sonucunda oluşan yeni dünya düzeni hakkında bilgi veriniz 5.Şehsahit isyanı nedenleri conuçları genel özelliklerini yazınız YARDIM YERDERSENİZ COK MAKBULE GECECEK BİLGİNİZ 1 SORUDA OLSA YAZARSANIZ :shy: BEKLİYORUM
 2. ~~Özge~~

  ~~Özge~~ Özel Üye Özel Üye

  Katılım:
  19 Nisan 2008
  Mesajlar:
  1.864
  Beğenileri:
  1.697
  Ödül Puanları:
  36
  1) Lozan antlaşması
  -nüfus mübadelesi
  -ingiltere ile ankara anlaşması
  -yabancı okullar sorunu

  2)boğazlar üzüerindeki tam egemenlik hakkımızı kazandık.

  3)Laiklik din ve devlet işlerinin birbirinden ayrılmasıdır
  Laikliğin Aşamaları
  1- 1 Kasım 1922-de Saltanatın kaldırılması, laiklik alanındaki ilk adımdır. Böylece padişahlık makamının elindeki siyasi yetkilere kesin olarak son verilmiş ve ülkede tek yetkili siyasi kurumun TBMM olduğu belirtilmiştir.
  2- 3 Mart 1924-te halifeliğin kaldırılması ile, TBMM-nin üstünde dini bir kurumun olamayacağı ispatlanmıştır. Bu inkılap, daha sonra laiklik alanında gerçekleştirilecek bütün yeniliklere de zemin hazırlamıştır.
  3- 3 Mart 1924-te, Şer-iyye ve Evkaf Vekaleti kaldırılmıştır. Bunun yerine tamamen TBMM-nin denetimi altında bulunan Diyanet işleri Başkanlığı ve Vakıflar Genel Müdürlüğü adıyla iki yeni kurum oluşturulmuştur.
  4- 3 Mart 1924-te Tevhid-i Tedrisat Kanunu kabul edilmiştir. Böylece çağdaş eğitimin temelleri atılmış ve laik eğitim anlayışı benimsenmiştir. Laik eğitimin bir gereği olarak medreseler kapatılmış yerine din adamı yetiştiren çağdaş okullar açılmıştır.
  5- 30 Kasım 1925-te Tekke, Zaviye ve Türbeler kapatılarak halkın dini duygularının sömürülmesi önlenmiştir.
  6-17 Şubat 1926-da Medeni Kanun kabul edilerek hukuk alanında laikliğe geçilmiştir.
  7- 1928-de Anayasa-dan -Türkiye Cumhuriyeti-nin resmi dini İslam-dır.- maddesi çıkarılarak Anayasa-nın dini konulardaki bağlayıcılığı sona ermiş ve anayasa laikleştirilmiştir.
  8- 1937-de Atatürk-ün altı temel ilkesiyle birlikte -Laiklik ilkesi- de Anayasa-ya eklenmiş ve Türkiye Cumhuriyeti-nin laik bir devlet olduğu resmen açıklanmıştır.


  4) İkinci Dünya Savaşı’nın sonuçları:

   Savaşın ardından Süper Güç olarak adlandırılan ABD ve Sovyet Rusya, dünya siyasetine hakim oldu.

   Diğer dünya devletleri bu iki devletin etrafında toplanarak yeni bloklaşmalar oluşturdular. Ayrıca bu iki güçten ayrı olarak “Üçüncü Blok” oluştu. Bloklaşmalar ilk kez “soğuk savaşın” başlamasına yol açtı.

   Sömürgeci devletlerin ağır bir biçimde yıpranmalarından dolayı sömürgecilik dönemi sona ermeye başladı.

   Sömürge haline getirilen birçok millet Türk Kurtuluş Mücadelesini örnek alarak, bağımsızlıklarına kavuştu. Bu devletlere Hindistan, Pakistan, Libya, Cezayir, Tunus örnek olarak gösterilebilir.

   Milletler Cemiyeti yerine, uluslar arasında güvenliği ve dayanışmayı sağlamak amacıyla Birleşmiş Milletler Cemiyeti adı altında yeni bir teşkilat kuruldu.  İkinci Dünya Savaşı sürerken Birleşmiş Milletler Yasası hazırlandı. Yasanın onaylanması ile 24 Ekim 1945 tarihinde Birleşmiş Milletler Örgütü kuruldu. Bugün Birleşmiş Milletlerin 176 üyesi vardır. Bu sayı gün geçtikçe artmaktadır.  5)

  Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...

  UndeS bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş