Yazılı sorularını çözmeme yardım lazım

Konu 'Sosyal Bilgiler 8. Sınıf' bölümünde Hsyn!.. tarafından paylaşıldı.

1. Hsyn!..

Hsyn!.. Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0

Yarın yazılıyız ve bi arkadaş soruları almış :D Bende fotokopi Çektirdim ama Cevaplarını bilmiyorum Sorular Şunlar Bi kısmı Lütfen yardım ediniz...
    Aşağıdaki cumlelerde boş bırakılan yerleri doldurunuz.
    1)30 Ekim 1918 yılında itilaf devletleri ile osmanlı devleti arasında .......... ateşkes antlaşması imzalanmıştır.
    2)Osmanlı yöneticileri tarafından satın alındığı söylenen ........ve........ isimli iki geminin Rus limanlarını bombalaması sonucunda Osmanlı devleti 1.Dünya savaşına girmiş sayıldı.
    3)1.Dünya savaşı devam ederken önce ittifak grubunda bulunan ........ sonra saf değiştirerek itilaf grubuna geçmiştir.
    4)Mondros ateşkesinden sonra izmir ve manisa cevrelerini ..............işgal etmiştir.
    5)Erzurum kongresi toplanışı bakımından yerel aldığı kararlar bakımında ............. bir kongredir.

Aşağıdaki çoktan seçmeli sorulara uygun olan cevapları veriniz.
    *19.yüzyıl boyunca avrupa'da sanayileşme hız kazandı; devletler hammadde ve pazar kaynakları ve pazar elde etmede birbirleriyle yarıştılar.Bu devletler arasında gerilimi arttırarak 20.yy başlarında savaşa sebep oldu.
    1)Buna göre 20.yüzyıl başlarında devletler arasındaki savaşın nedeni aşağıdakilerden hangisidir?
    A. İmparatorluklardaki ayaklanmalar
    B.kralların yetkilerini genişletme isteği
    C.demokratik haklar elde etme isteği
    D.Devletlerarası ekonomik çıkar çatışması

*Osmanlı devletinde birçok millet bulunmaktaydı.Ancak Fransız ihtilalinin de etkisiyle bu milletler teker teker Osmanlıdan ayrılmıştır.
    2)Bu duruma bakarak,Fransız ihtilalinin hangi sonucu Osmanlı devletini parçalamıştır?
    A.Özgürlük
    B.Kominizim
    C.Sömürgecilik
    D.Milliyetçilik
    3)Aşağıdaki metinde Mustafa Keman'in bu biçimde düşünmesine Neden olan ana kaynak aşağıdakilerden hangisidir?
    A)Yasalara ve kurumlara duyduğu saygı
    B)Ulus ve yırt sevgisi
    C)Askeri güce verdiği önem
    D)Toplumsal ve siyasal amaçlar
    4)(arkadaşlar burada atatürk resmi var Yanında Bulut var bulutun içinde yazanı söyliyeceğim sadece)
    Biz saygınlık ve onuruyla yaşamak isteyen bir ulusuz.Ben ulusumun en büyük ve atalarımın en değerli mirası olan bağımsızlık aşkı ile dolu bir adamım.Ben gerekli olduğunda en büyük arağanım olmak üzere Türk ulusuna canımı vereceğim.
    *Osmanlı devleti I.Dünya savaşında başta tarafsız kaldığı halde daha sonra Almanya'nın yanında savaşa girmiştir.
    Aşağıdakinden hangisi Osmanlı devletinin Almanya'nın yanın da savaşa girmesinin sebeplerinden biri değildir?
    A)Almanyanın savaşı kazanacağının düşünülmesi.
    B)ittihat ve terakkicilerin Alman hayranlığı.
    C)Osmanlının son zamanlarda kaybettiği toprakları geri alacağına inanması
    D)Osmanlı devletinin tekrar Avrupa'ya egemen olma fikri.

5)Dünya savaşı öncesinde devletlerin iç ve dış politikalarına yön veren en önemli iki etmen aşağıdakilerden hangisidir ?
    A)Fransız ihtilali - Milliyetçilik fikri
    B)Tanzimat fermanı - Sanayi İnkılabı
    C)Fransız ihtilali - Sömürgecilik fikri
    D)Sanayi İnkılabı - Fransız ihtilali

2 Soru Daha Varda Onları Bunlar cevaplanınca versem daha iyi Olacak galiba.Şimdi'den teşekkür ederim arkadaşlar....
  2. flora.24

flora.24 Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    -mondros
    -
    -italya
    -
    -ulusal
    1)d