Yçs'nin Kaldırılması Yurtdışındaki Türk Gençleri Önemli Bir İmkandan Mahrum Etti

Konu 'YÖK' bölümünde Moderatör Barış tarafından paylaşıldı.

1. Moderatör Barış

Moderatör Barış Süper Moderatör Yönetici Süper Moderatör

Beğenileri:
    1.458
    Ödül Puanları:
    113

Yaşadıkları ülkelerde yüksek eğitim şansını kaçıran yurt dışındaki Türk öğrencilere umut olan YÇS sınavı YÖK kararıyla kaldırıldı. Her yıl bin 500 öğrenci kontenjanlı YÇS'nin, sınav tarihi bile açıklanmışken kaldırılması, sınava hazırlanan yüzlerce öğrenciyi ve onları hazırlayan eğitimcileri şoke etti. Eğitimciler, başta ayrımcılık olmak üzere çeşitli nedenlerle yaşadıkları ülkede iyi eğitim şansını yitiren öğrencilere ikinci bir şans olan YÇS'nin kaldırılmasından rahatsız.

Anadolu Üniversitesi'nin Köln'de bulunan Batı Avrupa İrtibat Bürosu üzerinden açık öğretim ortaokul ve liseyi bitirerek YÇS sınavına giriyordu. Üniversiteyi kazananlar ya Türkiye'de üniversite okuyor veya Almanya'daki üniversitelere yatay geçiş yaparak eğitim hayatlarını başarıyla sonuçlandırıyordu.

YÇS'yi kaldıran YÖK kararında, bu kapsama giren öğrencilerin üniversitelerin yurt dışından öğrenci kabul kontenjanlarından faydalanabileceği savunuldu.

YÇS'ye her yıl yüzlerce öğrenci hazırlayan Dialog Eğitim Merkezleri Genel Müdürü Mehmet Kervan, YÇS'nin 2013 yılı sınav tarihi bile açıklanmışken kaldırılmasının kendilerini de şaşırttığını bildirdi. Kervan, "Geçen yıl Yabancı Öğrenci Sınavı (YÖS) kaldırılmıştı, yani bu sınavı yapmak üniversitelerin kendisine bırakıldı. Şimdi de, 30 Haziran'da yapılacak diye sınav tarihi açıklanmış olmasına rağmen 27 Aralık'taki açıklamayla YÇS'yi kaldırdı." dedi. YÇS'nin yurt dışındakiler için avantajlı bir sınav olduğunu belirten Kervan, "YÇS tamanen Türkçe ve sosyal bölümler içerikli bir sınavdı. Özellikle sözel alanlara girmek isteyenler YÇS, sayısal alanlara girmek isteyenler YÖS sınavına giriyorlardı. Şimdi YÇS kaldırıldığı için bütün öğrencilerin örneğin tarih, din kültürü gibi bölümleri okumak isteyenlerin bile sayısal ağırlıklı YÖS sınavına girmeleri gerekiyor." açıklamasını yaptı.

ÜNİVERSİTE OKUMAK İSTEYENE İMKAN ÇOK

Kendilerinin YÇS öğrencilerini hem YÇS hem de YÖS'e girebilecek şekilde hazırladıklarını bildiren Göktekin, Pangea Eğitim Merkezleri olarak çeşitli özel üniversitelerle anlaşmaları olduğunu hatırlatarak, "Pangea Bildungszentrum olarak bu anlaşma gereğince Yurtdışından Öğrenci Kabul Sınavı yapıyoruz. 17 Nisan'da yapılacak sınavda 40 puan ve üzerinde alan öğrenciler anlaşmalı özel üniversitelere kabul ediliyor." diye konuştu. Ömer Göktekin, bu üniversiteleri Gediz, Uluslararası Antalya, Zirve ve Melikşah Üniversitesi olarak sıraladı.

Alıntı
    Murat AKSOY bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş