Yemek Duaları

Konu 'Dini Bilgiler' bölümünde !...Kbrr...! tarafından paylaşıldı.

 1. !...Kbrr...!

  !...Kbrr...! Üye

  Katılım:
  27 Mayıs 2008
  Mesajlar:
  586
  Beğenileri:
  313
  Ödül Puanları:
  16

  Arkadaşlar Ramazan Ayı'nın En Güzel Yeri Olarak Gördüğümüz Akşam Yemeği Yani İftardan Sonra Gençler Olarak Bizlere Derler ki;"Hadi Kızım-Oğlum Bir Dua Ediver"Sofranın Bereketi İçin Güzel Bir Dua Etmeliyiz Ve Bu Bizlerden Gelince Aileye Bir Grur Olur.Burada Sofra-Yemek Duaları Yayınlayacağız Ve Buradan İsteyen Arkadaşlarımız Beğendiklerini Ezberleyecek.İlginiz İçin Teşekkürler.Allah(c.c.)Dualarınızı Kabul Etsin

  [​IMG]

  Ey bizi nimetleriyle perverde eden SULTANIMIZ!

  Bize gösterdiğin numunelerin ve gölgelerin asıllarını, mebalarını göster. Ve bizi makarr-ı saltanatına celbet. Bizi bu çöllerde mahfettirme. Bizi huzuruna al. Bize merhamet et.  Burada bize tattırdığın leziz nimetlerini orada yedir. Bizi zeval ve teb'id ile tazib etme. Sana müştak ve müteşekkir şu muti raiyyetini başıboş bırakıp idam etme.  YA RAB! kusurumuzu affet bizi kendine kul kabul et. Emenetini kabzetmek zamanına kadar bizi emanette emin kıl.  Ruhumuzu cesedimize, kalbimizi nefsimize, aklımızı midemize hakim eyle. Lezzeti şükür için isteyen kullarından eyle.  YA RAB! Resûl-u Ekrem Aleyhissalatü Vesselamın bereketi hürmetine bize ihsan ettiğin maddi ve manevi rızkımıza bereket ihsan et!.. Amin!...
  Son düzenleyen: Moderatör: 16 Ağustos 2009
 2. !...Kbrr...!

  !...Kbrr...! Üye

  Katılım:
  27 Mayıs 2008
  Mesajlar:
  586
  Beğenileri:
  313
  Ödül Puanları:
  16
  Yemekten sonra nasıl dua edilir?


  Yemeğe başlarken Besmele çekmek farz mı?

  CEVAP

  Farz değildir. Yemeğe başlarken besmele çekmek yani Bismillahirrahmanirrahim demek ve sonunda Elhamdülillah demek sünnettir. (Hindiyye)

  Hadis-i şeriflerde buyuruldu ki:

  (Yemekten sonra, "El-hamdülillahillezi etamena hazettaame ve rezekana min gayrı havlin minna ve la kuvveh" duasını okuyanın günahları affolur.) [Ebu Davud]  (Bir kimse, yiyip içtikten sonra, "El hamdülillahillezi atameni ve eşbeani ve sakani ve ervani" duasını okursa, anasından doğduğu günkü gibi günahsız olur.) [İbni Sünni]  Peygamber efendimiz yemekten sonra (El-hamdü-lillahillezi etamena ve sakana ve cealena müslimin) duasını okurdu (Tirmizi)  Yemeklerden sonra, yukarıdaki duaları da içine alan şu duayı okumak daha uygundur:

  (El-hamdü-lillahillezi eşbeana ve ervana min-gayrı-havlin minna ve la kuvveh. Allahümme at'imhüm kema at'amuna. Allahümmerzukna kalben takıyyen, mineşşirki beriyyen la kâfiren ve şakıyyen velhamdülillahi rabbilalemin)  Yemek duasının tercümesi:

  Bizim gücümüz kuvvetimiz olmadan, bizi nimetleri ile doyuran ve susuzluğumuzu gideren Allahü teâlâya hamd olsun. Ya rabbi, bize bu yemeğin hazırlanmasında emeği geçen ve bize bu nimetleri ikram edenlere sen de ikram et. Ya rabbi, bizim kalbimizi şirk, küfür ve kötülüklerden koru. Bizlere, dinimizin emirlerine uyan bir kalb nasip eyle.  Şükür duası:

  Her sabah bir kere ( Allahümme mâ esbaha bi min nimetin ev bi-ehadin min halkıke, fe minke vahdeke, lâ şerike leke, fe lekel hamdü ve lekeşşükür) demeli ve her akşam (Mâ esbaha) yerine (Mâ emsâ) diyerek, hepsini aynen okumalıdır. Peygamberimiz “sallallahü aleyhi ve sellem” buyurdu ki, (Bu duayı gündüz okuyan, o günün şükrünü yapmış olur. Gece okuyunca, o gecenin şükrünü ifâ etmiş olur.) Abdestli okumak şart değildir. Her gün ve her gece okumalıdır. [Bu şükür duası yukarıdaki yemek duasına eklenerek okunursa iyi olur.]  Şükür duasının tercümesi:

  Ya Rabbi, bana ve diğer yarattıklarına verdiğin maddi ve manevi nimetlerin sabaha (akşama) kadar bizim yanımızda kalması yalnız Sendendir. Senin ortağın yoktur. Sana hamd ve şükrediyoruz.  Yemek duasını sesli yapmak caiz mi?

  CEVAP

  Bilmeyenlere öğretmek için her dua sesli okunabilir.

Sayfayı Paylaş