Yeni Açıköğretim Sistemi Kolay Mezun Edecek

Konu 'Güncel Haberler' bölümünde Lethe tarafından paylaşıldı.

 1. Lethe

  Lethe Özel Üye Özel Üye

  Katılım:
  12 Nisan 2010
  Mesajlar:
  8.551
  Beğenileri:
  8.202
  Ödül Puanları:
  113

  [​IMG]

  Yeni sistem açık öğretim fakültesi öğrencilerini çok memnun edecek.

  Anadolu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Davut Aydın, (AÖF) Açık Öğretim Fakültelerinde yeni uygulanmaya başlanan ''koşullu geçme'' sisteminin öğrencilerin derslerini vermelerini ve okullarını kısa sürede tamamlamalarını daha kolay hale getirdiğini açıkladı.

  BAŞARI ORANIMIZ YÜZDE YİRMİLERDEN YÜZDE ELLİLERE ÇIKTI

  Sistem hakkında konuşan Aydın, ''Sistem, çalışan öğrencimiz lehine oldu. Yıllarca bir dersimizde başarı oranımız yüzde 20'de iken şu anda yüzde 50'lere çıktı'' diyerek öğrencilerin bu sistemle daha çok başarı elde ettiklerini söyledi.

  Prof. Dr. Davut Aydın, bir dersin ortalaması esas alınarak öğrencilerin ortalamasının hesaplandığını ifade ederek, ''Bağıl değerlendirme sistemine bağlı olarak 'koşullu geçme' ya da 'şartlı geçme' dediğimiz sistem meydana geldi. Önceki yıllarda tek dersten, mesela Matematik veya İngilizce gibi derslerden kalan öğrencilerimiz, yıllarca mezun olabilmek için bu derslerden geçmeyi bekliyordu. Şu anda öğrencimizin genel ortalaması 2,00'nin ve ders notu FF'in üzerindeyse öğrencimiz mezun olabiliyor. Dolayısıyla yeni sistemle alakalı birçok öğrencimizden olumlu yanıtlar gelmeye başladı. Sistem, çalışan öğrencimiz lehine oldu.

  Yıllarca bir dersimizde başarı oranımız yüzde 20'de iken şu anda yüzde 50'lere çıktı. Bu oran, öğrencilerimizin başarısıyla oluştu. Tabii ki, bunun içinde şartlı ve koşullu geçen öğrencilerimiz de var. Dahası bu sistemle örgün eğitimle açıköğretim arasındaki geçişler olanaklı hale geldi. Örgün öğrencilerin, açıköğretimden ders alabilmesinin yolu açılırken, açıköğretim öğrencilerinin de örgün eğitime geçiş olanakları artırıldı. Öğrencilerin istihdamının kolaylaştırılması, ulusal ve uluslararası hareketliliği gündeme geldi.'' dedi

Sayfayı Paylaş