Yeni Başlayanlar İçin Bilgi

Konu 'Elektrik - Elektronik Teknolojisi' bölümünde Mahmut406 tarafından paylaşıldı.

1. Mahmut406

Mahmut406 Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0

ELEKTRİK-ELEKTRONİK TEKNOLOJİSİ ALANI
    1996 yılında okulumuzun açılışıyla birlikte elektrik ve elektronik bölümlerimiz eğitim öğretime başlamıştır.1998 yılında ise Otomatik Kumanda bölümümüz okulumuzda hayat kazanmıştır.2005-2006 Eğitim-Öğretim yılında ise bu üç bölüm ELEKTRİK-ELEKTRONİK TEKNOLOJİSİ ALANI adı altında birleşmiştir.
    Alanımız şu an okulda 3 dalda eğitim vermektedir.
    Bu dallar:
    Elektrik Tesisatları ve Pano Montörlüğü
    Endüstriyel Bakım Onarım
    Otomasyon Sistemleri

OTOMASYON SİSTEMLERİ
    Otomasyon sistemleri servis elemanının sahip olması gereken, otomatik kumanda, hidrolik- pnomatik, PLC , servo motor, robot kolları, mikro denetleyici ve scada sistemlerinin bakım ve onarımını yapma yeterliklerini kazandırmaya yönelik eğitim ve öğretim verilen daldır.

AMACI
    Elektrik-Elektronik Teknolojisi alanı altında yer alan mesleklerde, sektörün ihtiyaçları, bilimsel ve teknolojik gelişmeler doğrultusunda gerekli olan mesleki yeterlikleri kazanmış, Fabrika, atölye vb. işletmelerdeki elektrik elektronik sistemlerin bakım ve onarımına ilişkin işlemleri, yapma yeterliklerine sahip nitelikli meslek elemanları yetiştirmek amaçlanmaktadır.

ÖĞRETİM PROGRAMI
    Alan programının toplam eğitim süresi, 9. sınıftan sonra 3 öğretim yılı olarak planlanmıştır.
    Mezun olan öğrenciye alanda/dalda diploma verilir.Öğrencinin seçtiği dal ile ilgili aldığı tüm dersler ve modüller diploma ekinde belirtilir.Öğrenciye, programdan ayrıldığında veya mezun olduğunda, kazandığı yeterlikleri gösteren ve bir yaygın mesleki teknik eğitim programı ile aynı yeterlikleri kazanan kişilere eş değer belge verilir.Öğrencinin kazandığı mesleki yeterlikler sertifikaya yönelik belgelendirmelerde değerlendirilir.

ÇALIŞMA ORTAMI
    Daha çok otomatik kumanda
    cihazların üretildiği ve uygulandığı ortamlarda çalışırlar.
    Fazla benden gücü gerektirmez. Daha çok beyin faaliyeti yapılır

İSTİHDAM DURUMU
    Otomatik kumanda sistemlerinin uygulandığı endüstrilerde kolaylıkla iş bulabilirler.

ENDÜSTRİYEL BAKIM ONARIM
    Endüstriyel bakım ve onarım elemanının sahip olması gereken, fabrika, atölye vb. işletmelerdeki elektrik elektronik sistemlerin bakım ve onarımını yapma yeterliklerini kazandırmaya yönelik eğitim ve öğretim verilen daldır.

AMACI

Elektrik-Elektronik Teknolojisi alanı altında yer alan mesleklerde, sektörün ihtiyaçları, bilimsel ve teknolojik gelişmeler doğrultusunda gerekli olan mesleki yeterlikleri kazanmış, Fabrika, atölye vb. işletmelerdeki elektrik elektronik sistemlerin bakım ve onarımına ilişkin işlemleri, yapma yeterliklerine sahip nitelikli meslek elemanları yetiştirmek amaçlanmaktadır.

ÖĞRETİM PROGRAMI
    Alan programının toplam eğitim süresi, 9. sınıftan sonra 3 öğretim yılı olarak planlanmıştır.
    Mezun olan öğrenciye alanda/dalda diploma verilir.Öğrencinin seçtiği dal ile ilgili aldığı tüm dersler ve modüller diploma ekinde belirtilir.Öğrenciye, programdan ayrıldığında veya mezun olduğunda, kazandığı yeterlikleri gösteren ve bir yaygın mesleki teknik eğitim programı ile aynı yeterlikleri kazanan kişilere eş değer belge verilir.Öğrencinin kazandığı mesleki yeterlikler sertifikaya yönelik belgelendirmelerde değerlendirilir.

ÇALIŞMA ORTAMI
    Daha çok küçük atelye ve endüstriyel elektronik cihazların üretildiği ve çalıştırıldığı ortamlarda çalışırlar.

İSTİHDAM DURUMU
    Endüstriyel elektronik cihazların üretildiği ve çalıştırıldığı ortamlarda çalışrılar. Az bir sermaye ile bakım-onarım ve üretimci olarak kendi iş yerlerini açabilirler.

ELEKTRİK TESİSATLARI VE PANO MONTÖRLÜĞÜ
    Elektrik tesisatları ve pano monitörlüğü meslek elemanının sahip olması gereken, bina içi ve dışı elektrik tesisatının ve tüm elektrik panolarının kurulumunu ve bakım onarımını yapma yeterliklerini kazandırmaya yönelik eğitim ve öğretim verilen daldır.

AMACI
    Elektrik-Elektronik Teknolojisi alanı altında yer alan mesleklerde, sektörün ihtiyaçları, bilimsel ve teknolojik gelişmeler doğrultusunda gerekli olan mesleki yeterlikleri kazanmış nitelikli meslek elemanları yetiştirmek amaçlanmaktadır.

ÖĞRETİM PROGRAMI

ÇALIŞMA ORTAMI
    Daha çok fabrikalarda. işletmelerde ve her türlü endüstriyel üretimlerin yapıldığı ortamlarda, elektirik ile ilgili bölümlerde çalışırlar.

İSTİHDAM DURUMU
    [FONT=arial, helvetica, sans-serif] Elektrik enerjisinin üretildigi ve tüketildigi her türlü ortamlarda kolaylıkla iş bulabilirler. Az bir sermeye ile bakım onarım ve üretimci olarak iş yeri açabilirler. :264:[/FONT]
    [FONT=arial, helvetica, sans-serif] [/FONT]

Sayfayı Paylaş