Yeryüzü Şekilleri - Fiyord

Konu 'Coğrafya Ders Notları' bölümünde Lethe tarafından paylaşıldı.

 1. Lethe

  Lethe Özel Üye Özel Üye

  Katılım:
  12 Nisan 2010
  Mesajlar:
  8.551
  Beğenileri:
  8.202
  Ödül Puanları:
  113

  Fiyord buzulların oluşturduğu vadilerin deniz suyu ile dolmasıyla oluşan dikyar ve kayalıkların arasındaki dar deniz koycuklarına verilen isimdir.Norveççe fjord kelimesinden gelir. Dar koylar, buzullartarafından aşındırılmış ve deniz seviyesinin çok altındaki taban, denizyüzeyinin bayağı altına kadar devam eden dik duvarlar, kara tarafındave ortada deniz tarafına göre daha çok olan derinlik ve açık deniz ilebağlantı fiyordların tipik özellikleridir.

  Fiyordlar daha çok İskandinavya kıyılarında sık rastlanan jeolojikoluşumlardır. Bunlar, iki taraftan sarp kayalıklarla çevrili uzun,darve derin koylardır.
  Fiyordlar buzul aşındırması sonucunda oluşurlar.Onbinlerce yıl boyunca yağan karların birikmesiyle oluşan buzullaravadi buzulu denir. Kutuptaki buzlar gibi düz yüzeyler üzerinde oluşanbuzullara ise kıtasal buzul adı verilir. Buzdan ırmaklar, günde ikisantimetreyle bir metre arasında değişen bir hızla hareket ederler.Diğer ırmaklardan çok daha güçlüdürler ve vadiler boyunca ilerlerken buvadilerin yamaçlarını kolayca doğrayıp götürürler. Bu sayede fiyordlaroluşur.

Sayfayı Paylaş