Yeryüzü Şekilleri - Ova

Konu 'Coğrafya Ders Notları' bölümünde Lethe tarafından paylaşıldı.

 1. Lethe

  Lethe Özel Üye Özel Üye

  Katılım:
  12 Nisan 2010
  Mesajlar:
  8.551
  Beğenileri:
  8.202
  Ödül Puanları:
  113

  OVA, denizdenyüksekliği genellikle birkaç yüz metreyi geçmeyen, geniş bir alanayayıl­mış toprak yüzeylere denir. Antarktika dışın­daki tüm kıtalardaovalara rastlanır. Kuzey Amerika çayırlıklarında olduğu gibi, bazıyerlerde toprak yumuşak bir eğimle kilomet­reler boyunca yavaş yavaşyükselerek 1.000 metreye ulaşır. Yüzeyinin denizden yüksekli­ği 2.000metreyi bulan, hatta geçen ovalar da vardır. Türkiye'de Erzurum veHakkâri ova­ları buna örnektir. Avustralya'nın iç kesimle­rinin büyükbir bölümü, Great Dividing Sıradağlaı ı'ndan uzak batıdaki yaylalaraka­dar geniş ve çöl görünümlü bir ovadır. Fransa-ispanya sınırındakiPirene Dağları'ndan başlayan ve Avrupa'nın kuzeyi ile Asya üze­rindendünyanın çevresinin yarısını dolaşarak Bering Denizi'ne kadar uzananalan da bir ovadır. Genellikle deniz düzeyinden yüksekte olan, dikyamaçlarla sınırlanmış ovalara yayla ya da plato adı verilir . Ovalarınçoğu denize doğru yavaş yavaş alçalır.
  Ovalarda akarsular yüzeyden akar. Yayla­lardaki gibi derin yataklarıyoktur. Düz ya da düze yakın ovalar, ırmakların taşıdığı alüv­yonlarınbirikmesiyle ortaya çıkar. Kuzey İtalya'da Po Irmağı'nın oluşturduğuLombardiya Ovası, Türkiye'de ise Çukurova, Bafra ve Çarşamba ovalarıbuna örnektir. Irmaklar, buz kütleleri, buzullar ve rüzgârla toprağınaşınması da ovaların oluşmasına yol açabilir
  Ovalar coğrafi konumlarına göre kıyı ovası ve karasal ova adıyla kabacaikiye ayrılır. Ayrıca bitki örtülerine göre de farklı sınıflaraayrılabilir. Örneğin kuru ve otsu bitkili ovala­ra bozkır denir.Çayırlarda bozkırdakilerden daha kısa ama daha nitelikli ot yetişir.Savan­lar ise uzun otsu bitkiler ve seyrek ağaçların bulunduğuovalardır. Irmak havzalarındaki ormanlık ovalara selva adı verilir.Düzgün yüzeyleri ve tarıma elverişli topraklan nede­niyle ovalaryüzyıllardan beri başlıca yerleşim merkezleri olmuştur.

Sayfayı Paylaş