YGS Adaylarına Altın Tavsiyeler

Konu 'Güncel Haberler' bölümünde Moderatör Güleda tarafından paylaşıldı.

 1. Moderatör Güleda

  Moderatör Güleda Özel Üye Özel Üye

  Katılım:
  10 Ocak 2009
  Mesajlar:
  7.623
  Beğenileri:
  4.563
  Ödül Puanları:
  113

  Yaklaşık 1 milyon 850 bin adayın ter dökeceği YGS'ye saatler kaldı. Uzmanlar, sınava girecek adaylar için önemli tavsiyelerde bulundu.

  YGS öncesi veliler ve öğrencilere son tavsiyelerde bulunan uzmanlar sınav günü fazla miktarda şeker ve çikolata tüketiminin, sanılanın aksine zihinde bulanıklığa neden olduğu konusunda uyardı. Psikiyatrist Şahin Bodur ise 'Stresten uzak durun, yaşamınızın olağan akışını bozmayın' dedi.

  1 milyon 851 bin 326 adayın ter dökeceği pazar günü yapılacak Yükseköğretime Geçiş Sınavı'na günler kala uzmanlardan sınav için son tavsiyeler gelmeye devam ediyor. Uzmanlar, öğrenciler tarafından sınav öncesi yapılan en büyük hatalardan birinin sınav günü fazla miktarda çikolata ve şeker tüketmek olduğunu belirtiyor. Çikolatanın öğrencilerin kan şekerinin aniden yükselteceği için zihinde bulanıklığa neden olduğu konusunda uyarıyor. En önemli uyarılardan biri de çalışmanın bırakılıp dinlenmeye geçilmesi.

  OLAĞAN AKIŞTA DEVAM

  Dr. Sami Ulus Kadın Doğum, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesinde görevli çocuk psikiyatrisi uzmanı Dr. Şahin Bodur ise gençlere sınav öncesinde yaşamlarının olağan akışını bozmamaları tavsiyesinde bulundu: 'Sınav öncesi stres atmak amacıyla şehir dışına çıkmak, eğlenmek gibi yorucu ve dikkat dağıtıcı aktivitelerden kaçınılmalıdır. Gençler günlük rutinlerini devam ettirsinler, dinlensinler.'

  Ailelerden de gençlerin sınav stresini artıran eleştirel davranışlardan kaçınmalarını isteyen Bodur, şunları dile getirdi: 'Gençlere yeterince çalışmadıkları, başarısız olacakları şeklinde stres artırıcı söylemlerde bulunmak endişeyi yatıştırmak bir yana daha da artırır. Yeterince alışan gence aileler 'sınav sonucunu değil çabanı alkışlıyoruz' demelidir. Aday iyi bir öğrenciyse zaten başarılı olur.' Adayların 'sınav öncesi hiçbir şey hatırlamıyorum' diye düşünmelerinin normal olduğunu kaydeden Bodur, 'Endişe etmelerine gerek yok. İyi hazırlanan her şeyi hatırlar' dedi.

  Çalışan endişe de duyar

  Sınava iyi hazırlanan gençlerin, 'Elimden geleni yaptım, çalıştım ve başaracağım' düşüncesi taşımaları gerektiğini ifade eden Bodur, 'Sınav öncesinde kaygı ve endişe adaylar için beklenen bir durumdur. Sınava iyi hazırlanan kişi endişe duyar. Hatta düşük dozda olması kaydıyla endişenin motive edici özelliği de vardır. Ama endişe düzeyi aşırı olmamalıdır' şeklinde konuştu. Bazı adayların sınava kısa bir süre kala stresle baş etmek için antidepresan talebinde bulunduğunu anlatan Bodur, 'Sınava bu kadar kısa bir süre kala antidepresana başlanmamalıdır. Bu ilaçların etkisi 2-3 hafta sonra başladığı gibi ilk 10 gün içinde bazı yan etkiler ortaya çıkabilir, bu da adayı olumsuz etkileyebilir' dedi.

  Heyecanlı veliye çay çorba

  Sınav için okul binaları ve merkezlerinin hazır hale getirilmesi çalımalarına da devam ediliyor. Son olarak Bingöl Valiliği, okulların YGS sınavına hazır hale getirilmesi için ildeki tüm okulları tatil ettiğini açıklamıştı. YGS öncesi öğrenciler için alınan tedbirler artırılırken veliler de unutulmadı. Esenler Belediyesi, YGS'ye girecek öğrenciler ile okul önünde bekleyen velilerine sınav süresince çay ve çorba dağıtılacağını açıkladı. İlçede YGS'nin yapıldığı toplam 7 okulda gerçekleşecek programla, sınav sırasında yaklaşık 15 bin kişiye çay ve çorba ikramında bulunulacak.

Sayfayı Paylaş