YGS-LYS Arasındaki Fark

Konu 'Psikolojik Danışma - Rehberlik' bölümünde мєℓєzρяєηѕ tarafından paylaşıldı.

1. мєℓєzρяєηѕ

мєℓєzρяєηѕ Üye

Beğenileri:
    13
    Ödül Puanları:
    0

Arkadaşlar 9.sınıfa yeni başladım.Duyduğuma göre 2 sınav var.Bu sınavlarla ilgili 3 sorum var.
    1-)Bu 2 sınavın farkı ne?
    2-)Bu sınavlarda okul notu ne kadar önemli?
    3-)Puan hesaplama MF-1 , MF-2 gibi şeyler var.MF yi anladıktan 4 e kadar gidiyor.:D.Bunu anlamadım.

Sorularımı cevaplarsanız sevinirim.:)
  2. Lizard King

Lizard King Özel Üye Özel Üye

Beğenileri:
    444
    Ödül Puanları:
    36
    YGS dediğimiz sınav genellikle martın sonlarında yapılır ve 9.sınıf ağırlıklı olmak üzere çok az 10.sınıf konularından sorular sorulur, genel olarak yoruma dayalı ve türkçe,matematik,fen,sosyal bilimler olmak üzere 160 sorudan oluşur belli bir baraj puanını geçince LYS e katılım hakkı kazanırsın, YGS nin LYS e oranla etkisi azdır yani %40 gibi etkileme söz konusu, LYS ise tamamen alan sınavı olup, bilgiye dayalı asıl sınav diyebileceğimiz bir %60 oranında etkisi YGS'den daha fazla olan bir sınav ve burdaki konular 10,11,12 sınıf ağırlıklı olur (çok az 9.sınıftan gelir). Soru sayılar alan ve bölümlere göre değişir bir sayısalcı kendi alanında tercih yapacaksa fen ve matematik geometri sınavına girer yani LYS1 ve LYS 2, aynı şekilde eşit ağırlık öğrencisi matematik geometri, edebiyat,coğrafya sınavına girer yani LYS 1 LYS 3 sınavlarına girer.

bu kadar kısa bilgiden sonra gelelim asıl soruya, önceden tek puan türü vardı yani say2,ea2,söz2 vb. mesela tıp için say 2 lazım ama bu sistemde sayısalda 4 puan türü var mf1,mf2,mf3,mf4 diye, hepsinin oranı farklı mesela mühendislik için mf4 daha önemlidir yani fizik daha fazla puan getiriyor, aynı şekilde tıp için mf3 ön plana çıkıyor biyoloji ve kimya önplana çıkıyor oran olarak, diğerleri de bu şekilde, takıldığın yer olursa sorabilirsin :)
  3. btl-1905

btl-1905 Üye

Beğenileri:
    13
    Ödül Puanları:
    0
    mesela ben tıp istiyorum ygs 1 ygs2 ygs 3 ygs 4 ygs5 ygs 6 hangisine bakcam
  4. мєℓєzρяєηѕ

мєℓєzρяєηѕ Üye

Beğenileri:
    13
    Ödül Puanları:
    0

Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...

YGS dediğimiz sınav genellikle martın sonlarında yapılır ve 9.sınıf ağırlıklı olmak üzere çok az 10.sınıf konularından sorular sorulur, genel olarak yoruma dayalı ve türkçe,matematik,fen,sosyal bilimler olmak üzere 160 sorudan oluşur belli bir baraj puanını geçince LYS e katılım hakkı kazanırsın, YGS nin LYS e oranla etkisi azdır yani %40 gibi etkileme söz konusu, LYS ise tamamen alan sınavı olup, bilgiye dayalı asıl sınav diyebileceğimiz bir %60 oranında etkisi YGS'den daha fazla olan bir sınav ve burdaki konular 10,11,12 sınıf ağırlıklı olur (çok az 9.sınıftan gelir). Soru sayılar alan ve bölümlere göre değişir bir sayısalcı kendi alanında tercih yapacaksa fen ve matematik geometri sınavına girer yani LYS1 ve LYS 2, aynı şekilde eşit ağırlık öğrencisi matematik geometri, edebiyat,coğrafya sınavına girer yani LYS 1 LYS 3 sınavlarına girer.

bu kadar kısa bilgiden sonra gelelim asıl soruya, önceden tek puan türü vardı yani say2,ea2,söz2 vb. mesela tıp için say 2 lazım ama bu sistemde sayısalda 4 puan türü var mf1,mf2,mf3,mf4 diye, hepsinin oranı farklı mesela mühendislik için mf4 daha önemlidir yani fizik daha fazla puan getiriyor, aynı şekilde tıp için mf3 ön plana çıkıyor biyoloji ve kimya önplana çıkıyor oran olarak, diğerleri de bu şekilde, takıldığın yer olursa sorabilirsin :)
    Genişletmek için tıkla...
    Çok güzel açıklamışsın :) Yalnız okul puanını yazmamışsın.:)
  • Lizard King

Lizard King Özel Üye Özel Üye

Beğenileri:
    444
    Ödül Puanları:
    36

mesela ben tıp istiyorum ygs 1 ygs2 ygs 3 ygs 4 ygs5 ygs 6 hangisine bakcam
    LYS 'e etki oranı olarak YGS1 ve YGS2 seni ilgilendiriyor.

Çok güzel açıklamışsın :) Yalnız okul puanını yazmamışsın.:)
    Önceki sistemde okul puanı belirleyici oluyordu, bu sistemde de bakıldığında yine aynı şeyin devam ettiğini söyleyebilirim, hatta sistemi açıklamadan önce okul puanının etkisini azaltacaz diye açıklama yaptılar ama pek de azaltmadılar bana göre önceki sistem okul birincisine 80 verdiyse burdaki sistemde 75 veriyor biraz daha katsayı oranları farklı tabi, önceki sistemden biraz daha etkisi azaltıldı ama yine de en büyük handikap:tongue_ani:
  • btl-1905 bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş