YGS-LYS ye hazırlanırken nelere dikkat etmeliyim,YGS-LYS ye Nasıl Çalışmalıyım ¿?

Konu 'YGS - LYS Destek' bölümünde Desert Rain.* tarafından paylaşıldı.

 1. Desert Rain.*

  Desert Rain.* Özel Üye Özel Üye

  Katılım:
  6 Mayıs 2010
  Mesajlar:
  3.421
  Beğenileri:
  2.918
  Ödül Puanları:
  0

  YGS-LYS ye hazırlanırken nelere dikkat etmeliyim ?YGS-LYS ye Nasıl Çalışmalıyım ¿?


  Sevgili Öğrenciler,

  YGS-LYS maratonunda sonlara yaklaştık. Bir maraton koşucusu gibi geride kalan 2 kilometrede neler yapabiliriz biraz onun üzerinde duralım istedik. Bu döneme kadar olan zaman dilimine belli bir tempo ile geldiniz. Belki yavaştınız belki de hızlı. Fakat son döneme geldiğimiz için artık temponun biraz daha arttırılması gerekiyor. Belki biraz sıkıcı genelde de yorucu olacak ancak sonunu düşününce dişimizi biraz daha sıkmamız gerekecek.
  Bu zamana kadarki süreçte belki yoruldunuz bekli sıkıldınız belki de ilk heyecanınızı biraz olsun yitirdiniz. Ama pes etmek yok. Düşüncelerimizi bizi sürekli meşgul eden hedeflerimizi yarınlarımızı tekrar gözden geçirelim ve ona göre tekrar hazırlanmaya yeni bir sayfa açarak devam edelim. Unutulmaması gereken bir şey varsa o da çalışıldığında verimin en fazla alındığı, üniversiteyi kazanmanın yarısı sayılabilecek ayların, son aylar olduğudur.  NELERE DİKKAT EDELİM


  - Tekrar tekrar tekrar. Tekrar etmeye devam. Unutkanlığın en iyi ilacı tekrardır.
  Tekrarda yapılacak olan, hem konu tekrarı hem de soru ile konu tekrarı. Konu ile ilgili pek sıkıntınız yoksa her konudan birer test çözerek genel bir tekrar yapabilirsiniz.


  - Çalışma sürenizi gözden geçirin. Bu dönemde yapılması gereken ağırlıklı olarak derse zaman ayırmak. Kendinize ayırdığınız zamanı azaltın. Unutmayın belli bir süre sonra derse ağırlık vermek zorunda kalmayacaksınız.


  - Havalara dikkat. Bahar geldi. Havalar ısınmaya başladı. Bu dönemde insanda ders çalışma isteği azalır. Burada da hedeflerinizi ve kısa zaman sonra istediğinizi yapabileceğinizi hatırlayıp kendi geleceğiniz adına sıkıntıya katlandığınızı unutmayın.


  - Arkadaşlıklara dikkat. Son dönemlerde dershaneye giden öğrencilerde arkadaşlık kavramı, farklı bir boyuta taşınıyor. Unutmayın dershane arkadaşlığının en iyisi sizi hedeflerinize ulaşma konusunda teşvik eden ve de o yönde size destek olan arkadaşlıklardır. Bunun dışında olan arkadaşlıklara dikkat.


  - Sınav kaygısına dikkat. Sınav yaklaştıkça doğal olarak kaygıda da artış olur. Bu konuda kendinizi bir dinleyin. Sizde de kaygı sorun olacak derecede var mı? Varsa çözüm yolları arayın

  - Çevreye dikkat. Sınav ile ilgili olumsuz konuşmaları umursamayın. Ve dikkate almamaya çalışın. Psikolojiniz açısından en sağlıklı durum budur.

  - İhtiyaç halinde bir uzmandan mutlaka yardım alın. ​

  Hüseyin KELER
  Psikolojik Danışman
  kaynak ;

  Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...

  beyaz gelincik bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş