YGS-LYS

Konu 'Çocuk Gelişimi ve Eğitimi' bölümünde cocopo69 tarafından paylaşıldı.

1. cocopo69

cocopo69 Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    2

LİSE 3 'e gidiyorum bölümüm çocuk gelişim bana ygs 5den gireceksin diyolar ben hiç bilmiyorum ygs5 ne demek fln şimdi ben hangi derslerden sınav olacam? lys gircemmi? nasıl bir çalışma seyretmeliyim şimdiden başlamalımıyım?
  2. baysedef

baysedef Üye

Beğenileri:
    384
    Ödül Puanları:
    64
    Alanlar sayısal, eşit ağırlık, sözel olarak ayrılır.( Dil de var tabi) Ygs 5 eşit ağırlık alanı yani ağırlıklı puan kazandıran dersler Türkçe ve Matematik.

Biraz ygs den bahsedeyim daha iyi anlayacaksın. Matematik türkçe sosyal ve fen bilimleri olmak üzere 40 ar sorunun sorulduğu 9.sınıf ağırlıklı bir sınav. Baraj sınavda denir. Çünkü bu sınavı geçersen LYS ye girmeye hak kazanırsın. Anladığım kadarıyla Meslek Liselisin bu nedenle ygs5 ten iyi bir puan alıp 4 yıllığa yerleşe bilirsin. Ama eğer Anadolu lisesi düz lise filan olsaydın ygs sana yaramayacaktı sadece ön lisans okuyabilecektin.(2 yıllık). Ha yok ben çocuk gelişiminden sıkıldım okumam edebiyat öğretmeni olacağım(atıyorum) dersen LYS yede girmen gereklidir. Buna da alan değişikliği deniyor. Hatta eskiden kat sayı meseleseli vardı meslek liseli alan değiştirirse bu engele takılır puanı düşürülürdü. Neyse..

Ygs daha çok mantıksal düşünme sorularının ağırlıkta olduğu bir sınavdır. Bilgi her şey değil bu sınavda. Önemli olan yorum gücü. Hele bu sene bir paragraf sordular türkçe de tam ters köşe oldum valla.Ama bu saşama bence öğrenciyi kırma aşaması bu aşamada ya herkes dökülür geçemez barajı ya da düşük bir puanla geçer psikolojisi bozulur Lys ye hazırlanamaz. Bu neden le çok takılmaması gerektiğini düşünüyorum ben insanların.

Şimdi çalışma programına gelecek olursak bende meslek lisesi öğrencisiyim. Anadolu Teknik olduğumdan ötürü diğer liseler gibi tüm kültür derslerini yarım yamalak da olsa gördüm. Boş bile geçse mecbur okuldasın. Ayrıca üstüne bölüm dersini de koyuyorlar. Akşam 5 de okuldan çıkıyoruz. Adam düzde okuyor 12 de çıkıyor. Yani ortalıkta haksız rekabet diz boyu. Bir de performans ödevini icat ettiler son sene bazı hocalar sağ olsun kılıfına uydurup vermediler onlara sonsuz teşekkürler. Meslek misin Anadolu Teknik misin bilmiyorum ama meslek lisesi isen de 12. sınıfa geçince stajın olcaktır. Bu daha vahim tabi. O nedenle şimdiden çalışmaya başla ben çok pişman oldum. Dershane ye yazılmayı düşünüyor musun bilmem çok pahalı ve şu aralar çok gündem de olana yazılma(isim vermiyorum) benim arkadaşlarım yazıldı arkalarından beddua ediyorlar onlar meslek lisesini para olarak görüyor çünkü. İnternetin vardır ona vereceğin parayı internet faturasına verirsin bir sürü ders çalışma sitesi var oradan çalışırsın.Yani video olarak anlatan var. Burada isteğin soruyu sorabilirsin ben yardım etmeye çalışırım şahsen. Dershanelerde öğretmene soru falanda soramıyorsun öyle her takıldığın yerde bunu da bil. Tabi ben aklını çelmiş olmayayım.Şimdiden git kitap al Matematik ygs konuları yetişmiyor. Bir an önce başla. Birde şu an 11 sin böyle odana kapan hep ders çalış demiyorum şimdi başlarsan seneye de rahat edersin hem kafa dağıtır hem dersine çalışırsın. Planlı olmanı öneririm bir de Türkçe için bol bol kitap oku paragraf sorusu çöz. Konu anlatım kitaplarından bir şey öğrenemezsin. Dil bilgisine çok ağırlık verme en fazla 5-6 soru soruyorlar. Sosyal bilgiler zaten tarihi bilmesen de üst de durumu verip sana yorup yap diyor. Ama coğrafya ya bak derim bu sene lys tarzı sorular vardı. Tabi bu dediklerim ygs için sen ygs ye gireceksin diye ama sen hep de ygs ye odaklanma başta dediğim gibi burdan düşük alırsan başka bir tutanağın olmalı elinde lys ye de çalış ama şu an için önceliğin ygs olsun. Biliyorum tabi iki gün sonra çalışmayacaksın amaann daha çok var diyeceksin ve bir bakmışsın zaman çabucak geçmiş benim gibi masanın başında sabahlamaya başlayacaksın son 2 3 ay ama tüm psikolojin çökecek o yüzden şimdiden planına başla rahat rahat yaşa sınavda stres falan da yapmazsın.
    cocopo69 bunu beğendi.
  3. cocopo69

cocopo69 Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    2
    Anladım çok sağol :) meslek lisesi bu arada benim (çocuk gelişim) sınav hazirandan sayarsak tam 10 ay var ben haziranda başlıyayım diye düşüyorum, şimdi ben sadece 9.sınıfın tarihine coğrafyasına çalışcam sadece bide matmatik sonrada test çözcem sonra türkçe paragrag, bu kadar mı ? başka dersler yokmu? fizik,kimya,felsefe,biyoloji fln gerçekten hiç bilgim yok =D :) .D
  4. baysedef

baysedef Üye

Beğenileri:
    384
    Ödül Puanları:
    64
    Bak sistemi şöyle anlatayım sen Eşit ağırlıksın Türkçe Matematik en fazla puan getirecek Sonra sosyal tabi . Ama komşunun oğlu da eşit ağırlık ve o da sen de bu dersleri çok iyi yapıyorsunuz. peki birbirinize nasıl fark atacaksınız tabi ki fen soruları ile. Fenin eşit ağırlık katsayısı çok düşük bu nedenle sana tavsiyem önce türkçe mat sosyal bitsin sonra fen bilgisine ağirlık ver. Ve son hafta sakın konu çalışma son 15 gün bol deneme çöz.
    cocopo69 bunu beğendi.
  5. cocopo69

cocopo69 Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    2
    YGS MATEMATİK KONULARI
    1-)Sayılar
    2-)Basamak Kavramı
    3-)Taban Aritmetiği
    4-)Bölme-Bölünebilme
    5-)OBEB-OKEK
    6-)Rasyonel Sayılar
    7-)Sıralama-Basit Eşitsizlikler
    :cool:Mutlak Değer
    9-)Üslü İfadeler
    10-)Köklü İfadeler
    11-)Oran-Orantı
    12-)Denklem Çözme
    13-)Problemler
    14-)Mantık
    15-)Kümeler
    16-)Bağıntı-Fonksiyon
    17-)İşlem-Modüler Aritmetik
    1:cool:Permütasyon-Kombinasyon-Olasılık

YGS GEOMETRİ KONULARI
    1-)Temel Kavramlar-Doğruda Açı
    2-)Üçgende Açı
    3-)Özel Üçgenler(Dik Üçgen-Eşkenar Üçgen-İkizkenar Üçgen)
    4-)Üçgende Alan
    5-)Üçgende Benzerlik
    6-)Açıortay-Kenarortay
    7-)Üçgende Açı-Kenar Bağıntıları
    :cool:Çokgenler
    9-)Çember-Daire
    10-)Katı Cisimler
    11-)Doğrunun Analiyiği
    12-)Noktanın Analitiği
    13-)Simetri-Döndürme

YGS FİZİK KONULARI
    1-)Fiziğin Doğası
    2-)Vektör-Kuvvet-Denge
    3-)Basit Makineler
    4-)Ağırlık Merkezi
    5-)Doğrusal Hareket
    6-)İş-enerji
    7-)Maddenin Özellikleri(Kütle-Hacim-Özkütle)
    :cool:Basınç
    9-)Sıvıların Kaldırma Kuvveti
    10-)Katı ve Sıvılarda Genleşme
    11-)Isı-Sıcaklık
    12-)Elektrostatik
    13-)Elektrik Akımı
    14-)Manyetizma
    15-)Işık Bilgisi
    16-)Mercekler-Aynalar
    17-)Ses-Uzay

YGS KİMYA KONULARI
    1-)Kimyanın Gelişimi
    2-)Bileşikler
    3-)Kimyasal Değişimler
    4-)Karışımlar
    5-)Hayatımızdaki Kimya
    6-)Madde ve Özellikleri
    7-)Atomun Yapısı
    :cool:Periyodik Cetvel
    9-)Kimyanın Temel Kanunları
    YGS BİYOLOJİ KONULARI
    1-)Biyoloji Bilimi-Bilimsel Çalışma
    2-)Canlıların Ortak Özellikleri
    3-)Canlıların Temel Bileşenleri
    4-)Hücrenin Yapısı
    5-)Hücre Zarında Madde Alışverişleri
    6-)Nükleik Asitler
    7-)Protein Sentezi
    :cool:Enzimler
    9-)Canlıların Sınıflandırılması
    10-)Ekoloji
    11-)Solunum-Fotosentez
    12-)Mitoz-Mayoz Hücre Bölünmeleri
    13-)Kalıtım-Evrim
    14-)Bitkiler
    15-)Vücudumuzdaki Sistemler
    16-)Duyu Organları
    YGS TÜRKÇE KONULARI
    1-)Sözcükte Anlam
    2-)Cümlede Anlam
    3-)Paragraf
    4-)Sözcük Türleri(İsim, Fiil, Zarf, Zamir, Edat, Bağlaç, Ünlem)
    5-)Sözcüğün Yapısı
    6-)Cümlenin Öğeleri
    7-)Fiil Çatısı
    :cool:Cümle Çeşitleri
    9-)Anlatım Bozuklukları
    10-)Ses Bilgisi
    11-)Yazım Kuralları
    12-)Noktalama İşaretleri
    13-)İletişim, Dil Kültür-Dillerin Sınıflandırılması
    YGS TARİH KONULARI
    GENEL TARİH

1-)Tarih Bilimi ve Uygarlığın Doğuşu
    2-)İlk Uygarlıklar
    3-)İlk Türk Devletleri
    4-)İslam Tarihi ve Uygarlığı
    5-)Türk İslam Devletleri
    6-)Türkiye (Anadolu) Tarihi
    OSMANLI TARİHİ
    7-)Beylikten Devlete (1300 – 1453)
    :cool:Dünya Gücü: Osmanlı Devleti (1453 – 1600)
    9-)Arayış Yılları (XVII. yüzyıl)
    10-)Diplomasi ve Değişim (XVIII. yüzyıl)
    11-)En Uzun Yüzyıl (1800 – 1922)
    TÜRKİYE CUMHURİYETİ İNKILAP TARİHİ
    12-)Mondros Ateşkes Antlaşması ve Sonrasındaki Gelişmeler
    13-)Mustafa Kemal’in Çalışmaları ve Amasya Genelgesi
    14-)Erzurum ve Sivas Kongreleri
    15-)Amasya Görüşmesi, Son Osmanlı Mebusan Meclisi’nin Toplanması
    16-)Misak – ı Milli ve İstanbul’un İşgali
    17-)I. Dönem TBMM, TBMM’ye Karşı Ayaklanmalar, Sevr Antlaşması
    1:cool:Kurtuluş Savaşı Muharebeleri
    19-)Lozan Antlaşması
    20-)Cumhuriyetin İlanı, Halifeliğin Kaldırılması
    21-)Çok Partili Siyasal Sisteme Geçiş Denemeleri
    22-)Atatürk Devrimleri
    23-)Atatürkçü Düşünce Sistemi ve İlkeler
    24-)Atatürk Dönemi Türk Dış Politikası
    YGS COĞRAFYA KONULARI
    1-)Dünyanın Şekli ve Coğrafi Konum
    2-)Dünyanın Hareketleri
    3-)Harita Bilgisi
    4-)İklim Bilgisi
    5-)İç ve Dış Kuvvetler
    6-)Beşeri Coğrafya
    7-)Ekonomik Faaliyet Türleri

BU KONULARA ÇALIŞIP TEST ÇÖZSEM YETERLİ OLUR MU?
  6. baysedef

baysedef Üye

Beğenileri:
    384
    Ödül Puanları:
    64
    Fen konularını bilemicem ama matematik sosyal türkçe tarih bunlara çalışacaksın ygs için. Sana çok çıkan konular hakkında tüyo vereyim

problemler den kesin çıkar en fazlada bundan çıkıyor kesin anlamaya bak.
    Modüler aritmetik geçen sene çıkmadı çıkarsa 1 soru çıkar.
    Taban aritmatigi de çıkmayan konular arasında.(tabi çıkmaz diyorum çıkarsa beddua etme :D sadece yoğunluk verme )

Coğrafyadan bu sene neredeyse 3 4 tane harita vermişti onun üzerinden sorular sorulmuştu. Haritasız coğrafya çalışma.

genel itibari ile konular bunlar

Sayfayı Paylaş