YGS ‘nin Yerine Getirilecek Olgunluk Sınavı Nedir Sistem Nasıl Olacak

Konu 'Güncel Haberler' bölümünde Toгgαи tarafından paylaşıldı.

Konu Durumu:
Mesaj gönderimine kapalı.
  1. Toгgαи

Toгgαи Özel Üye Özel Üye

Beğenileri:
    1.809
    Ödül Puanları:
    38

YÖK açıkladı. YGS (Yüksek Öğretime Geçiş Sınavı) beklentileri maalesef karşılamadı. 1869′daki olgunluk sınavı geri geliyor.

Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...

olmadı, sınavda Sultan Reşat dönemine dönüş. İşte LYS ‘ye giriş şartı olarak getirilecek olan olgunluk sınavı hakkında tüm merak edilenler:

YÖK Başkanı Prof. Özcan YGS’nin kalkacağını duyurdu. Özcan, bu sınavın yerine 1869’da Mekteb-i Sultani’de (Galatasaray Lisesi) uygulanmaya başlanan ve 1974 yılında biten ‘Olgunluk Sınavı’nın getirileceğini bildirdi.
    YÖK Başkanı Prof. Dr. Yusuf Ziya Özcan, Yükseköğretime Geçiş Sınavı’nın (YGS) kaldırılıp yerine olgunluk sınavı’nın getirileceğini açıkladı. Özcan, ortaöğretim başarı puanının da bu sınavın sonucuna göre alınacağını kaydederek, sınavın MEB tarafından yapılacağını söyledi.

LYS bu sınavdan sonra
    Olgunluk sınavından sonra Lisans Yerleştirme Sınavı’nın da (

) yapılacağını ifade eden Özcan şunları söyledi, ”Öğrenciler lise son sınıfta ‘lise bitirme sınavı’na girecekler bu sınav öğrencinin lisede gördüğü derslerle ilgili olacak. Eğer hazırlıklarımızı yapabilirsek bu sınavda açık uçlu soru da sorabiliriz. İşte o zaman öğrencinin lise eğitimini desteklemiş oluruz. Öğrenciler bu sınavı geçmeden üniversiteye gidemeyecekler. Bu sınavı geçen öğrenciler LYS’ye katılıp tercih yapabilecekler. Sınavın bize bir faydası da öğrencinin hangi dersten başarılıolduğunu göreceğiz. O zaman belki LYS’de de öğrenciyi buna göre yönlendireceğiz. Ama tekrar söyleyeyim bundan sonra top MEB’dedir.”

‘Okulun önemi artacak’
    - Prof. Dr. Enver Yücel – Tüm Özel Öğretim Kurumları Derneği (TÖDER) Yönetim Kurulu Başkanı: “Geçmişte de denenmiş ve 1974’te kaldırılan olgunluk sınavı dünyanın bir çok ülkesinde bitirme sınavı olarak uygulanmaktadır. Bu sınavlar öğrencilerin bir üst okula geçmeden önce aldıkları eğitimi sorgulayan ve varsa eksiklerini ortaya çıkaran bir uygulamadır. Olgunluk sınavı uyguluyor olsaydık bu yıl YGS’ de 140 puanı geçemeyen 38 bin öğrenci lise mezunu olamayacaktı. Belki de 180 barajını geçemeyen 320 bin öğrencinin de önemli bir kısmı lise mezuniyetini alamayacaktı. YGS geçerliliğini yitirdi. Olgunluk sınavıyla öğrencilerin okula yönelimi artacak ve öğrenciler okul derslerine daha fazla yönelecek. “

‘Zaten her öğrenci geçiyor’

- Prof. Dr. Ali Baykal – Boğaziçi Üniversitesi Eğitim Fakültesi Dekanı: “Öğrenciler derslerden borçlu geçiyor. Ama asıl yapılması gereken şey ders geçme sisteminin getirilmesi. Aslında Olgunluk Sınavı liseyi hakederek bitirme anl***** geliyor. Ayrıca bu sınavı uygulayabilmek çok önemli. Siyasi irade şart. Çok büyük bir ciddiyet gerektiriyor. Hakedenin geçeceği, haketmeyenin başarılı olamayacağı bir sınavdır bu. Milli Eğitim’in şöyle bir handikapı var. Herkesi geçirmeyi istiyor. Ama bu durumda değişecek. Liseyi bitiremeyen öğrencilerin sayısı artacak. Bu nedenle MEB’in çok ciddi ve sıkı bir şekilde bu yöntemi uygulaması gerekir. Ders geçme sistemi de olmalı.”

‘Bölgeler arası fark büyük’
    - İsmail Koncuk – Türk Eğitim Sen Genel Başkanı: “Türkiye’de liselerde bölgeler arası kalite farklılıkları var. Bugün Hakkari’deki bir lise ile Ankara’daki bir lise, eğitim kalitesi yönünden çok farklı. Dolayısıyla Olgunluk Sınavı’nınüniversiteye girişte nasıl yansıyacağını çok iyi düşünmek gerek. Ayrıca öğrencilerin bir kısmı Olgunluk Sınavı’ndabaşarılı olamasa da, üniversiteye giriş sınavında başarılı olabilir. Bunlar farklı farklı sınavlardır. Bu nedenle çok iyideğerlendirilmeli. Olgunluk Sınavı liseyi bitirmeyi etkileyecek mi bu da belirlenmeli. Daha önce liselerimizde böyle bir sınav vardı. Bu sınavın sonucuna göre diplomalar verilirdi. Şimdi yeniden bu sınavı getirmeden eğitimuzmanlarının çok iyi tartışması gerekecek.”

‘Matematik çözemiyorlar’
    - Prof.Dr.İsa Eşme- YÖK Eski Başkan Vekili: “YÖK’ün önerdiği aslında lise bitirme sınavı. Biz kendi dönemimizde bu sınavı önermiştik. Çünkü üniversite sınavına giren öğrencilerin çok önemli bir kısmının matematik ve fen sorusu çözememesi, sınava giren öğrencilerin her ne kadar lise diploması alsalar da lise bilgileri ile donatılmadıklarını gösteriyordu. Bu bakımdan ciddi bir lise bitirme sınavı sonrası üniversiteye giriş sınavını önermiştik. Ancak bu sınavın da iyi tasarlanması gerekiyor. “

Eğitimciler ne düşünüyor?
    Özcan’ın açıkladığı bu sınav, Türkiye’ye yabancı bir sınav değil. İlk kez 1869’da, Osmanlı döneminde Mektebi Sultani’de (Galatasaray Lisesi) uygulanmaya başlandı.
    1955’TE yerine lise bitirme sınavları getirildi. 1974’te kurulan ÖSYM ile de kaldırıldı. Peki olgunluk sınavı hakkında eğitimciler ne düşünüyor? İşte yanıtları..

İŞTE İLK UYGULAYAN OKUL, ÖĞRENCİLERİ VE PADİŞAH REŞAT
    1 Eylül 1868’de eğitime başlayan Galatasaray Lisesi (Mekteb-i Sultani) öğrencilerine Sultan Reşat tarafından Kağıthane’de verilen ziyafetin yemek duası bölümü. (Bez pankartta “Padişahım çok yaşa” yazıyor.)
  2. Dreamer*

Dreamer* Özel Üye Özel Üye

Beğenileri:
    1.971
    Ödül Puanları:
    0
    Ee ne zaman uygulanıyormuş bu sınav ?
    Gelicek 12 leri etkiler mi ?
  3. Toгgαи

Toгgαи Özel Üye Özel Üye

Beğenileri:
    1.809
    Ödül Puanları:
    38

Genişletmek için tıkla...
    Seneye sanırım.

Emin değilim ...
  • Lethe

Lethe Özel Üye Özel Üye

Beğenileri:
    8.201
    Ödül Puanları:
    113

Sanırım hayır meleğim. Öyle olursa ayaklanma cıkarırım :eek:

Bence gayet gereksiz.
    Geri.zekalı birtakım insan seçimden dolayı kopya olayını büyüttü . olacağı buydu . Tebrik ediyoruz o örümcek kafalı incancıkları .
  • Moderatör Özlem U.

Moderatör Özlem U. Özel Üye Özel Üye

Beğenileri:
    4.280
    Ödül Puanları:
    0
    işimiz gittikçe zorlaşıyor şifrelerden bir türlü cevabı bulamıyoruz..
  • ~Dryad

~Dryad Özel Üye Özel Üye

Beğenileri:
    512
    Ödül Puanları:
    36
    Tabiiki büyütülecek. Anlayamıyorum ben bu insanları ya bana dokunmayan yılan bin yaşasın zihniyetini bi eritemedik gitti! Yine kendi yalakalarına şifre dağıtılsın, sonra çalışanı emek vereni ve onların ailelerini perişan etsinler sonrada seçim var diye büyütüldü densin!
    Milletin cep telefonuna geliyor mesaj ya mod-medyan var diye hala büyütüldü deniyor. göz göre göre hakkımızı yediler, ösym başkanı bile kabul etti şifrenin varlığını yazık oldu tatmin olanlar konvoyuna!
    Herneyse ygs'ydi olgunluk sınavı oldu içerik değişmedikten, eğitimle alakası olmayan insanlar koltuklarını bırakmadıktan sonra adı değişse ne olacak sanki yine aynı şeyler..
  • Moderatör Özlem U.

Beğenileri:
    4.280
    Ödül Puanları:
    0

Tabiiki büyütülecek. Anlayamıyorum ben bu insanları ya bana dokunmayan yılan bin yaşasın zihniyetini bi eritemedik gitti! Yine kendi yalakalarına şifre dağıtılsın, sonra çalışanı emek vereni ve onların ailelerini perişan etsinler sonrada seçim var diye büyütüldü densin!
    Milletin cep telefonuna geliyor mesaj ya mod-medyan var diye hala büyütüldü deniyor. göz göre göre hakkımızı yediler, ösym başkanı bile kabul etti şifrenin varlığını yazık oldu tatmin olanlar konvoyuna!
    Herneyse ygs'ydi olgunluk sınavı oldu içerik değişmedikten, eğitimle alakası olmayan insanlar koltuklarını bırakmadıktan sonra adı değişse ne olacak sanki yine aynı şeyler..
    dediklerin çok doğru bir masalı baştan sona doğru okutacaklarına sondan başa okutuyorlar değişmeyen yine aynı masal yine aynı masal :D
  • Yasemen*

Yasemen* Özel Üye Özel Üye

Beğenileri:
    826
    Ödül Puanları:
    0
    Değişen yine isim...

Ve kurum...

Değişmesi gereken başka bir şeyse zihniyetlerimiz bence...

Ben bu yılın gerçekten insanların haklarının yenildiği bir yıl olduğu görüşündeyim.

Tamam şifre var ya da yok... Her neyse...

Olduğun düşünülmesi bile insanların psikolojilerini alt üst etmiş durumdayken,

kanıt üstüne kanıt, konuşma üstüne konuşma... öğrenciler, öğretmenler, aileler hepsi katledildi...

Artık sınava 1 yıl çalışmak yetmiyor.

İnsanlar bir yer kazanmak için gecesini gündüzüne katıyor...

Ben neler çektiğimi daha bu yıldan biliyorum.

Bazen saatin 2-3 olduğunu gördüğüm halde çalışmaya devamn ediyorum, artık parmağımı oynatamayacak halde olup aa şunu da yapayım diye uğraştığımı biliyorum Sabahın köründe kalkıp kazanmalıyım diye neler yaptığımı biliyorum.

Ben daha 1 yıl varken bu kadar yorulmuşsam bu yılkilerin neler yaptığını tahmin edebiliyorum.

Ne oldu nasıl oldu bilinmez ama bence israf edilen birçok şey oldu bu yıl.

Bir şey değişecekse bence bu beynimizin içindeki görüşler...
  • Moderatör Özlem U.

Beğenileri:
    4.280
    Ödül Puanları:
    0
    doğru diyorsun ama değişecek beyinler bizim değil bu hatayı göz göre göre ya da sehven yapanlarda...
    bir kere soru yerlerini değiştiren adam şık yerlerini değiştirmeye niye ihtiyaç duyar?
    duydu diyelim peki niye 2 den fazla kitapçık hazırlatır
    hadi hazırlattı diyelim niye o zaman yanlış puan hesaplaması yapar?
    hadi onu da yapsın niye öğrenciler bunun için dilekçe vermek zorunda kalsın bir de bunun için para ödesin?
    ya da hepsini bir köşeye bırakın şimdi puanları yanlış hesaplanıp dilekçe vermeyenler ne olacak? 2-3 sorunun milyonlarının önüne attığı böyle bir sınav sisteminin değişmesi sizce bu kargaşayı azaltır mı?sınavı meb yapacakmış.niye ösym yapmıyor?yine kopya skandalı çıkar diye mi?o zaman ösym kurumu kapatılsın nasılsa yapılan her sınavda bir skandal çıkıyor...
    bana sorarsanız bu kurum KÖK'ten değişmesi ve yenilenmesi lazım memurundan başındakine kadar..
    ya da bırakalım kalsınlar bize üniversite gerçekken hayal olsun..artık üniversitelerin kapılarının resimlerini çizeriz......
  • Yasemen*

Yasemen* Özel Üye Özel Üye

Beğenileri:
    826
    Ödül Puanları:
    0
    Biz derken öğrencileri kastetmedim zaten?

Ben bu dönemin öğrencileri nasıl yıprattığını çok iyi biliyorum...

Sınav sistemi ne olursa olsun adaleti sağlayacağına dair şüphelerim var.

Neyse ya konuşmak istemiyorum :/
  • Konu Durumu:
    Mesaj gönderimine kapalı.

Sayfayı Paylaş