YGS Öncesi Son Uyarılar

Konu 'Güncel Haberler' bölümünde Moderatör Güleda tarafından paylaşıldı.

 1. Moderatör Güleda

  Moderatör Güleda Özel Üye Özel Üye

  Katılım:
  10 Ocak 2009
  Mesajlar:
  7.623
  Beğenileri:
  4.563
  Ödül Puanları:
  113
  11 gün sonra yapılacak olan YGS için adaylara uyarılarda bulunan uzmanlar, 180 olan puan barajı için testlerin yüzde 20'sinin yapılması gerektiğini söyledi

  2013 YGS'ye (Yükseköğretime Geçiş Sınavı) 24 Mart'ta yapılacak. Adaylar sınav hazırlıklarının sonuna yaklaşırken, ÖSYM'de sınav organizasyonu için hazırlıklarını aralıksız sürdürüyor.

  Sabah gazetesinin haberine göre Bu yılki sınava başvuran aday sayısında, geçen yıla oranla yüzde 3,36'lık bir artış gerçekleşti ve 1.923.033 aday başvuru işlemlerini gerçekleştirdi. Bu adayların 71 bin 107'si, YGS'ye girmeden sınavsız geçiş hakkından yararlanacak, kalan 1.851.326 aday ise sınava girecek. Kültür Dershaneleri Rehberlik Genel Koordinatörü Salim Ünsal, sınavla ilgili olarak şu bilgileri verdi:

  BARAJ 140

  YGS'ye katılarak 140 baraj puanını geçen adaylar, önlisans programlarını (iki yıllık programları) tercih hakkı elde edecekler.

  180 barajını geçen adaylar, YGS puan türleri ile öğrenci alan Lisans Programlarını (4 yıllık) tercih hakkını elde edecekler.

  Polis ve astsubay meslek yüksekokullarına girmeyi amaçlayan adayların da, YGS'ye girmesi ve belli bir baraj puanı geçmesi gerekiyor.

  Konservatuvar, Güzel Sanatlar Fakülteleri ve Spor Akademileri gibi özel yetenek sınavıyla öğrenci alan programlara girmek için de ön koşul YGS'ye katılmak.

  10 AYRI BRANŞTAN SORU

  YGS'de adaylara 10 ayrı branştan sorular yöneltilecek. Önceki yıllardan farklı olarak bu yıl, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi soruları da, Sosyal Bilimler testi içinde olacak. Azınlık liselerinde okuyan öğrencilerin, ayrıca sorulacak felsefe sorularını cevaplandırmaları yeterli olacak.

  YGS'de, 140 barajını geçebilmek için tüm soruların yüzde 10'unu, 180 barajını geçebilmek için ise yine tüm soruların yüzde 20'sini yapmak yeterli olacak. YGS'de alınan puan, LYS'nin yüzde 40'ını oluşturacak.Sayfayı Paylaş