YGS Öncesi Üniversite Adaylarına Önemli Hatırlatmalar

Konu 'Güncel Haberler' bölümünde Toгgαи tarafından paylaşıldı.

 1. Toгgαи

  Toгgαи Özel Üye Özel Üye

  Katılım:
  25 Ekim 2007
  Mesajlar:
  4.730
  Beğenileri:
  1.813
  Ödül Puanları:
  38

  Yeni yılın yaklaşmasıyla birlikte YGS başvurularının da alınacak olması sebebiyle adaylarda heyecan artmaya başladı. Bu heyecanın etkisiyle adayların göz ardı edeceği ya da unutmuş olabilecekleri kimi hususlarda hatırlatma yapmakta fayda görüyoruz.

  Geçtiğimiz günlerde 2013 ÖSYS başvuru kılavuzu yayınlandı. Buna göre YGS başvuruları ÖSYM tarafından 2 ile 15 Ocak 2013 tarihleri arasında alınacak; LYS’nin başvurularının ise Nisan ayının sonlarında alınması bekleniyor. YGS ve LYS’ye başvuru şekillerinde geçen yıla göre bir değişiklik yok. Fakat sınavda çıkacak olan soruların içeriğinde ve sayılarında ciddi değişiklikler var.

  Bilindiği üzere YÖK ve ÖSYM, aldığı bir kararla YGS-LYS sınavlarında Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Soruları da soracaklarını açıkladı. Bu dersten sınavda 5 tane soru sorulacak olması, diğer testlerin soru sayısında değişiklik yapılmasına yol açtı. Normalde YGS’de 17 tane Tarih, 14 tane Coğrafya, 9 tane Felsefe sorusu sorulurdu. Yeni düzenlemeyle birlikte 15 Tarih, 14 Coğrafya, 8 Felsefe ve 5 tane Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi sorusu sorulacak. 24 Mart 2013 Pazar günü gerçekleştirilecek olan YGS’nin sınav süresinde herhangi bir değişiklik yok; yine 160 dakika olarak uygulanacak.

  Halihazırda ortaöğretim kurumlarında zorunlu ders olarak okutulan Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersinden YGS’de ve akabinde yapılacak olan LYS 4′te sorular sorulacak. Bu derste sorulan soruların doğru cevap değerleri tıpkı diğer dersler gibi değerlendirilecek. Öte yandan, haziran ayında yapılacak olan LYS-1′de sorulan Geometri testi sınav süresi, yoğun eleştiriler üzerine 45 dakikadan 60 dakikaya çıkarıldı. LYS 1′de soruların çözümlerini yetiştiremediklerinden şikayet eden üniversite adaylarının süresi artık 120 değil 135 dakika olacak.
  Yapılan değişikliklere baktığımızda LYS-1′deki sınav süresinin arttırılmış olması gayet olumlu bir gelişme. Oldukça teorik bilgi gerektiren ve uğraştırıcı sorulardan oluşan Geometri testini zamanında yetiştirememe problemi böylelikle çözümlenmiş oldu.
  Moderatör Güleda ve Lethe bunu beğendi.
 2. Lethe

  Lethe Özel Üye Özel Üye

  Katılım:
  12 Nisan 2010
  Mesajlar:
  8.551
  Beğenileri:
  8.202
  Ödül Puanları:
  113
  Geometriden full çekmemem için hiçbir sebep kalmadı :p

  :D

Sayfayı Paylaş