YGS Soruları Zor muydu Kolay mıydı ?

Konu 'Güncel Haberler' bölümünde Moderatör Güleda tarafından paylaşıldı.

 1. Moderatör Güleda

  Moderatör Güleda Özel Üye Özel Üye

  Katılım:
  10 Ocak 2009
  Mesajlar:
  7.623
  Beğenileri:
  4.563
  Ödül Puanları:
  113

  Üniversiteye girmek isteyen adaylar, ilk aşama olan Yükseköğretime Geçiş Sınavı’nda (YGS) ter döktü. Uğur dershaneleri bölüm başkanları YGS sorularını değerlendirdi.

  Uğur Dershaneleri Genel Müdür Yardımcısı Dr. Mehmet Genç: "Genel anlamda YGS’nin, müfredata uygun, çalışan öğrencilerin çok rahat yapabileceği sorulardan oluştuğunu söyleyebiliriz. Tüm öğrencilerimizin bir an önce iki buçuk ay sonraki LYS’ye hazırlanması gerekiyor."

  Uğur Dershaneleri Rehberlik Uzmanı Nazik Kösegil: "Öğrencilerimizin bu sorularla ilgili yorumu soruların kolay ama çeldirici olduğu yönündedir. Tüm adayların YGS'de gösterdiği performansın muhakemesini bir kenara bırakıp hızlı bir şekilde LYS konularına odaklanması gerekmektedir."

  Türkçe Bölüm Başkanı İbrahim Yıldırım: "2013 YGS’de Türkçe bölümünde sorulan soruların tamamında açık bir dil kullanılmıştır. Soru dağılımında geçen yıldan farklı olarak yazım kuralları ve anlatım bozukluğusorularının eklendiği görülmüştür. Paragraf sorularında bir metne bağlı iki ayrı sorunun YGS’de kullanılması dikkat çekicidir."

  Kimya Bölüm Başkanı Bedrettin Boyacıgil: "Çalışan öğrenciyi ödüllendiren bir sınavla karşılaştık. Artık YGS bitti. Daha kapsamlı müfredata sahip olan LYS Kimya sınavı hazırlıklarına hiç vakit kaybetmeden, kaldıkları yerden devam etmelerini öneriyorum."

  Tarih Bölüm Başkanı Ercan Türköz: "15 sorunun 1 adedi çoktan seçmeli, 14 adediyse tek seçenekli soru tipindedir. Alışılagelen tipte paragraf verilip o paragraftan yorum istenilmesiyle ilgili 10 adet soru varken bilgi ve özellikle terim bilgisi isteyen soru adediyse 4’tür. 1 soru da öncüllüdür. 8 soru genel tarih, 7 soru ise TC inkılap tarihindendir. İnkılap tarihi sorularının adedi geçen senelere göre azaltılmıştır. 7 soru olumlu olarak sorulurken, 8 sorudaysa olumsuzluk içeren soru tipiyle karşılaşılmıştır."

  Felsefe Bölüm Başkanı Gülay Ataç: "Geçen yıla göre soruların zorluk derecesinin daha yüksek olduğu söylenemez. Ancak bazı sorular güçlü çeldiriciler kullanıldığında sadece o bilgiye sahip olanların çözebileceği niteliktedir."

  Ataç, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi sorularıyla ilgili yorumunda ise "Bu yıl sınavda, ilk kez Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi sorularının, genelde parçayı yorumlama, okuduğunu anlama üzerine olduğu görülmektedir. Kur’an’ı Kerim ayetlerinden yorum yapılmasına dönük soruların fazla olduğu dikkati çekmiştir. Sorular genel olarak insan ve evren, peygamberlik ve özellikleri, vahiy kavramı, evrensel değerler ve ahlak, İslamiyet’te yorum farklılıkları ve mezhepler konularından çıkmıştır. Çıkan sorular dini kavramların bilgisini de ölçen niteliktedir. Ancak zorluk düzeyinin orta seviyede olduğu söylenebilir" dedi.

  Fizik Bölüm Başkanı Ergun Bulşu: "Fiziğin doğası konusunda sorulan soru zor sayılabilecek bir sorudur. Isı sıcaklık konusuyla ilgili sorulan çay sorusunda iç enerji ve ısı kavramlarının iyi bir şekilde kullanılmadığı düşüncesindeyiz. 1 ve 3 nolu öncüller birbirleriyle çelişmektedir. Bu soruda E seçeneği çeldirici seçenek olacaktır. 14. Soruda 1. Şekilde prizmayı geçen ışınların dışarı çıktıklarında izledikleri yolların daha net çizilmesi gerektiğini düşünmekteyiz. Sorudaki kesikli çizginin öğrencinin kafasını karıştırabileceğini düşünmekteyiz. Soruların, genel olarak önceki senelerden farklı olarak daha zor olduğunu gözlemledik."

  Biyoloji Bölüm Başkanı Mustafa Ceren: "2013 YGS sorunlarının tümünün doğru cevaplanabilmesi, konuların detayları, istisnaları ve derinliğiyle bilinmesini gerektirmektedir. Yani YGS soru sayısı azaltılmış bir LYS olarak düşünülebilir."

  Matematik Bölüm Başkanı Adil Kurt: "İçerik olarak son iki yılın sınavlarına benzeyen YGS’de okuduğunu anlama ve yorumlamaya yönelik sorulara daha çok yer verilmiştir. MEB’in konu anlatımı tarzı bu sistem doğrultusunda değildir."

  Coğrafya Bölüm Başkanı Davut Gürler: "9. ve 10. sınıf konuları dışında soru sorulmamıştır. Coğrafyanın dağılış ilkesine uygun olarak 5 soruda haritaya yer verilerek, öğrencilerin haritayı tanıma ve yorumlama becerisi sorgulanmıştır."

Sayfayı Paylaş