YGS-YAZ ÇALIŞMA PROGRAMI (ÖNERİLER)

Konu 'Psikolojik Danışma - Rehberlik' bölümünde Moderatör Bahadır tarafından paylaşıldı.

 1. Moderatör Bahadır

  Moderatör Bahadır Süper Moderatör Yönetici Süper Moderatör

  Katılım:
  27 Şubat 2012
  Mesajlar:
  540
  Beğenileri:
  160
  Ödül Puanları:
  43
  Yer:
  Adana

  Birikimiz var ise okulların açılmasına 1 ay kala başlayın yok ise 15 Temmuz‘da başlamanızı önerdiğim bu programı uygulamanız durumunda okullar açıldığında yani 2 ay içerisinde, YGS konularının %50’sinden fazlasını tamamlamış olacaksınız.

  YGS TÜRKÇE

  Türkçe veya diğer adıyla Dil ve Anlatım ile başlayacak olursak: İki aylık programın birinci ayında önereceğim kitaplardan birini okumanızı istiyorum. Madam Bovary, Kiralık Konak, Kürk Mantolu Madonna. Bu kitapları konuları ya da yazarların uslupları için seçmedim. Bu kitaplar betimleme yönünden zengin ve okuduğunu anlama konusuna katkı sağlayacak kitaplar.

  Öncelikle YGS’de türkçe bölümünün yarısından fazlasını üç konu oluşturuyor; paragram yorumu, cümlede anlam ve sözcükte anlam. Bu üç konudan her gün 15 ile 20 soru arasında soru çözmenizi öneririm. Unutmayın bu konular gerçekten antremanla çok hızlı gelişebilen konular. Bunlar dışında gazetelerdeki köşe yazarlarını takip etmenizi ve her köşe yazısından sonra o yazının konusunu ve anafikrini kendi içinizde tartışmanızı tavsiye ederim.

  YGS MATEMATİK

  YGS matematiğinin belkemiği sayılabilecek konulardan 4 tanesini seçtim; üslü sayılar, köklü sayılar, problemler ve denklem çözümü.

  Bu konulardan en kıymetlisi tabii ki problemler konusu. Matematik dersi için her gün iki konu seçerek çalışın. Birinci konu sabit olsun ve problemler konusu olsun. İkinci konuyu ise sırayla değiştirin. Yani, bir gün problemler ve üslü sayılar, diğer gün problemler ve köklü sayılar. Her bir konudan 15 ile 20 soru arasında çözmenizi öneririm.

  YGS GEOMETRİ

  Geometri için alt başlıklara girmeden iki konu vereceğim. Birincisi üçgenler diğeri analitik geometri.

  Üçgenler konusu aslında birçok alt başlıktan oluşuyor. Üçgende açı, alan, ikizkenar üçgen vs. Bu iki konudan her gün bir tanesini seçmelisiniz. Yani bugün üçgense yarın analitik sonra yine üçgen. Her gün bu seçtiğiniz bir konudan 20 soru çözmelisiniz. Geometri çalışırken ayrıca hep bahsettiğimformül kağıtlarını çıkarmayı unutmayın. Bu kağıtlar LYS için de çok lazım olacak.

  YGS FİZİK

  Fizik için vereceğim dört konudan her gün seçtiğiniz iki tanesini çalışın. Konular ise; madde, ısı ve sıcaklık, optik ve basınç. Mesela bugün optik ve basınçsa, yarın madde ve ısı-sıcaklık olmalı veseçtiğiniz iki konudan 10 ile 15 arasında soru çözmelisiniz. Formül kağıtları hazırlamanız gerektiğini hatırlatmama gerek bile yok umarım.

  YGS KİMYA

  Kimyadan vereceğim üç konu madde ve özellikleri, atomun yapısı ve mol kavramı. Bu üç konudanher gün birini çalışın ve 15 soru çözün.

  YGS BİYOLOJİ

  Biyoloji için çalışma stratejisi biraz farklı. Birincisi, biyoloji okuma bazlı çalışılmalıdır. Yani, konuyu her seferinde bir kez daha okuyun. “Zaten biliyorum ya da 50 defa okunur mu aynı şey?!?” demeyin. Düşünün; bir fotoğrafa yüzüncü kez bakarken bile o fotoğrafta daha önce görmediğiniz bir detayı farkedebiliyorsunuz. Biyolojinin konuları ise Hücre, Bitkilerde üreme, Canlıların temel bileşenleri.Tavsiyem her gün bir tanesini okuma + 15 soru şeklinde yapmanız.

  Bu program veya bu programın kendinize göre uyarlanmış halini uygulayın. Demek istiyorum ki mesela problemler konusundan çok iyiyseniz onu çıkartıp yerine YGS’de fazlaca soru sorulan başka bir konuyu koyun ama yazı asla tatil olarak görmeyin. Unutmayın gelecek sene bu zamanlar sınav sonuçlarını sevinç çığlıklarıyla karşılayacak kimse şu anda tatil yapmıyor. Yatarak başarıya ulaşan tek canlı tavuktur.

  Hepinize kolay gelsin.

  Emre Solmaz – inekle.com Eğitim Danışmanı
  Moderatör Mertcan bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş