YGS'de Kopyayı Engellemek İçin Karekod

Konu 'Güncel Haberler' bölümünde Moderatör Güleda tarafından paylaşıldı.

 1. Moderatör Güleda

  Moderatör Güleda Özel Üye Özel Üye

  Katılım:
  10 Ocak 2009
  Mesajlar:
  7.623
  Beğenileri:
  4.563
  Ödül Puanları:
  113  Yarın yapılacak YGS sınavında kopya çekmenin önüne geçmek için ÖSYM ilk kez karekod uygulamasını kullanacak.

  ÖSYM, sınavlarda kopya çekilmesinin önüne geçmek ve kitapçığın dışarı sızdırılmasını önlemek için yeni bir güvenlik önlemi daha aldı. Her adaya ve kitapçığa özel olarak hazırlanan karekod uygulaması yarınki YGS’de kullanılacak.

  Her soru kitapçığın künyesini barkodlayan Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM), kitapçıkların sınavdan önce ya da sınav sırasında kaçırılmasını önlemeyi hedefliyor. Hürriyet'in haberine göre; Sınav salonlarındaki görevliler, adayların soru kitapçığındaki barkod etiketini kitapçık üzerinden ayırarak, yoklama listesinde adaya ayrılan bölüme yapıştıracaklar. Böylece başkasının yerine sınava girme, sınava girmediği halde girmiş gibi gösterilmesinin önüne geçilecek.

  ADAYA ZİMMETLİ KİTAPÇIK

  ÖSYM yetkilileri, uygulamanın ilk kez yarın Yükseköğretime Geçiş Sınavı’nda (YGS) kullanılacağını, adaya yönelik bir kodlama değil kitapçığına yönelik künye takip sistemi kurduklarını belirterek, sınav esnasında kaçırılan kitapçıkların da takibini sağlamayı amaçladığını bildirdi. Karekod sistemiyle soru kitapçıkları bir anlamda o adaya zimmetlenmiş olacak. Sınava girmeyen adayların soru kitapçıkları da tekrar ÖSYM merkezine dönmüş olacak.

  Yarın sabah YGS’ye girecek birçok öğrenci ve aileleri sınavda başarılı olmak umuduyla türbelere akın etti. İstanbul Bakırköy’de bulunan Zuhuratbaba türbesinde kuyruklar oldu. Dualar okundu, okunmuş şekerler dağıtıldı, sınavda içilsin diye sular bir süre türbenin çatısında bekletildi.
Sayfayı Paylaş