YGS'de Müdahale İddiasına İnceleme

Konu 'Güncel Haberler' bölümünde Moderatör Güleda tarafından paylaşıldı.

 1. Moderatör Güleda

  Moderatör Güleda Özel Üye Özel Üye

  Katılım:
  10 Ocak 2009
  Mesajlar:
  7.623
  Beğenileri:
  4.563
  Ödül Puanları:
  113

  Öğrenciler: Gözetmen, ‘Din kültürü ve ahlak bilgisi yerine felsefe sorularını çözün’ dedi. ÖSYM: İddiayı araştırıyoruz. Görevli hatası varsa işlem yapar, öğrencileri mağdur etmeyiz.

  24 Mart Pazar günü yapılan Yükseköğretime Geçiş Sınavı (YGS)’de coğrafya ve matematik testlerinde hata olduğu tartışmaları sürerken, bir iddia da Gaziantep’den geldi. Arif Nihat Asya Lisesi’nde 270223004 no’lu salondaki öğrencilerin, gözetmen öğretmen hatası nedeniyle din kültürü ve ahlak bilgisi yerine felsefe sorularını yanıtladığı iddia edildi. H.K’nın iddiasına göre, gözetmen öğretmen sınav sırasında öğrencilere düz lise mezunlarının din kültürü ve ahlak bilgisi sorularından değil, felsefe sorularından sorumlu olduğunu söyledi. Mağdur edildiğini savunan H.K, sınav sırasında yaşadıklarını şöyle anlattı: “Din kültürü ve ahlak bilgisi sorularının yanıtlarını optik kağıda geçirirken gözetmen öğretmen müdahale etti. Bize, ‘Düz lise mezunları din kültürü ve ahlak bilgisi sorularından değil, felsefeden sorumlu. Din kültürü sorularını imam hatip mezunlarının yanıtlaması gerekiyor’ dedi. Ayrıca kitapçıkta yer alan dipnotu okumamızı istedi. Dipnot da çok net değildi. Kafa karıştırdı. Birçok kişi itiraz etti fakat hoca aksini savundu. Dikkatimiz dağıldı. Din kültürü sorularını silip, felsefeyi cevapladım. Diğer arkadaşlar da öyle yapmıştır. Mağdur edildim. ”

  Kamera kayıtları inceleniyor

  ÖSYM yetkilileri ise konuyu incelemeye aldıklarını ve iddia doğru ise adayların mağdur edilmeyeceğini söyledi: “Söz konusu salonda kamera kayıtlarını incelemeye aldık. Böyle bir durum varsa o salondaki adayları mağdur etmeyiz. Ama öncelikle bizim bu bilgileri kamera kayıtları ile tespit etmemiz gerekiyor. Eğer görevlilerin hatası varsa gerekli işlemleri yaparız. Adayların mağduriyeti söz konusu olmaz. Gözetmen öğretmenler ilk ifadelerinde iddiayı doğrulamadılar. Konuyu yönetim kuruluna sunarız. Karara göre hareket ederiz.”
  Yetkililer ayrıca, bu durumda olan adayların ÖSYM’ye yazılı olarak başvuruda bulunmasını istedi. YGS’de din kültürü ve ahlak bilgisi sorularından sorumlu olduğu halde felsefe testini yanıtlayan öğrencilerin tespiti için de bir çalışma yürütülüyor.

  Her din sorusu 22 puan getirir

  Fem Yayınları Rehberlik Koordinötürü Faruk Ardıç ise şunları söyledi: “Bu yıl ilk kez din kültürü sorularının nasıl cevaplandırılacağı kafa karıştırdı. Bunlar sıralamayı çok etkiliyor. 1 Din Kültürü sorusunun getirisi 4-5 puan olduğu düşünülürse 5 sorunun YGS-3 puan türünde 17, YGS-4 puan türünde 22 puan getirisi olur. Bir adayı ortalama 5 bin öne veya arkaya iter.”

  Uzmanlar: 2 soru hatalı

  Uzmanlar YGS’de coğrafya 26’ncı ve matematik testi 30’uncu soruda hata olduğunu iddia ediyor. Bu soruların öğrencilerin kafasını karıştırıp, yanlış yönlendirdiğini iddia eden eğitimciler, “İfade hatası nedeniyle öğrenciler sınavda zor durumda kaldı” dedi. ÖSYM ise, her iki soru ile ilgili üniversitelerdeki akademisyenlerden rapor istediklerini, bu raporlara göre bir karar verileceğini açıkladı.
 2. Lethe

  Lethe Özel Üye Özel Üye

  Katılım:
  12 Nisan 2010
  Mesajlar:
  8.551
  Beğenileri:
  8.202
  Ödül Puanları:
  113
  Her din sorusu 22 puan getirir

  22.5 = 110 gibi anlayanlar çoğunluktadır eminim. Ne biçim başlık bu.
 3. Su Elwf

  Su Elwf Üye

  Katılım:
  5 Ocak 2013
  Mesajlar:
  47
  Beğenileri:
  26
  Ödül Puanları:
  0
  Sınava öylesine girdim.
  Üst tarafta imam hatip mezunları ve öğrencileri çözsün yazısını görünce 40-45 arasını çözdüm ama 35-40 arasına işaretlemişim :D
  Ve bunu çıkınca değil ertesi gün fark ettim.
  Yalnız çözmeden önce gözetmene sordum. Biz hangisini çözeceğiz diye 40 - 45 arası dedi bana nolcak şimdi :D
  Matematikte sadece 1 soruda takıldım gerçekten anlamadım oda sanırım ifade eksikliği var denilen soru
 4. kitapkurdu

  kitapkurdu MEDRESE Gerisi Vesvese. Özel Üye

  Katılım:
  30 Ekim 2008
  Mesajlar:
  4.279
  Beğenileri:
  1.584
  Ödül Puanları:
  113
  Pardon ama kamera filan yoktu bizim sınıfta, saat bile dijital değildi. Yıllanmış ÖSYM saatiydi.
 5. Lethe

  Lethe Özel Üye Özel Üye

  Katılım:
  12 Nisan 2010
  Mesajlar:
  8.551
  Beğenileri:
  8.202
  Ödül Puanları:
  113

  Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...

  Pardon ama kamera filan yoktu bizim sınıfta, saat bile dijital değildi. Yıllanmış ÖSYM saatiydi.
  Genişletmek için tıkla...
  Bizde de ama LYS için değiştiriyorlar şimdi.

Sayfayı Paylaş