YGS'ye Dair Merak Ettiğiniz Her Şey

Konu 'Güncel Haberler' bölümünde Moderatör Güleda tarafından paylaşıldı.

 1. Moderatör Güleda

  Moderatör Güleda Özel Üye Özel Üye

  Katılım:
  10 Ocak 2009
  Mesajlar:
  7.623
  Beğenileri:
  4.563
  Ödül Puanları:
  113

  YGS'den çıkan adayların merak ettiği ayrıntılar. Kaç net yapan kaç puan alır?

  Üniversiteye girmek isteyen 1.9 milyon öğrenci ilk aşama olan Yükseköğretime Geçiş Sınavı’nda (YGS) ter döktü. Uzmanlar YGS'nin, müfredata uygun, çalışan öğrencilerin çok rahat yapabileceği sorulardan geldiğini söylüyor.

  İlk aşamayı atlatan öğrencileri Haziran'da ikinci sınav olan LYS'yi bekliyor. Peki YGS'si verdiniz. Bundan sonra ne olacak?

  Milliyet Eğitim yazarı Abbas Güçlü, YGS'ye dair bütün ayrıtıları yazdı. Kaç net yapan kaç puan alır. YGS'nin LYS'ye katkısı ne? YGS puanıyla hangi fakülteler alıyor? YGS'yle ilgili merak ettiğiniz her şey..

  MATEMATİK ZORDU

  Sınavla ilgili genel değerlendirmeler gelmeye devam ediyor. Eminim ki bugün çok daha sağlıklı veriler ulaşacak. Ortak görüş, Matematik sorularının "zor" olduğu yönünde.
  Çok zaman alıcıymış. Bu yüzden soruların yarısına ya da üçte birine, hiç el değemeyen çok sayıda aday var.

  FEN KOLAY DEĞİLDİ

  Fen soruları için ise zor yerine "kolay değildi" ifadesi çok kullanıldı. Çünkü zorluk derecesi yüksek çok soru bulunuyor. Bu yıl ilk kez sorulan Din soruları ise "Karmaşık" bulundu.

  SOSYAL HERKESE KOLAY

  Türkçe sorularında her ne kadar uzun paragraflı soruların sayısı azalır gibi olsa da, zorlanan öğrenci sayısı bir hayli fazlaydı. Sosyal soruları en azından herkese kolay geliyor... Peki, yanlış ya da tartışmalı soru var mı? İddialar var ama kesin değil. Bugün netleşir...

  GEÇEN YILIN ORTALAMALARI

  YGS'de son 3 yılın Türkiye ortalamalarına bakıldığında, en "kazık" olan sorular, hep Fen testleri oldu. Bu yıl da yine en düşük ortalama Fen'de gerçekleşirse hiç şaşırtıcı olmaz.
  Geçen yıl, tüm testlerde, önceki yıllara göre başarı grafiği biraz düşmüştü. Bu yüzden, ince bir ayarla sanki sorular biraz kolaylaştırılıp, ortalama yükseltilmeye çalışılacak izlenimi verildi.

  PEKİ BU NE ANLAMA GELİR

  Sonuçta ortalamalar yükselse de, YGS bir sıralama sınavı olduğu için çok fazla bir şey değişmez.

  Sadece aynı puan aralığındaki aday sayısı artar o kadar.
  İşe son üç yılın Türkiye ortalamaları (2013, 2011, 2010):
  Türkçe: 18, 21.9, 21.5
  Sosyal: 11, 11.6, 12.4
  Matematik: 6.92, 11.6, 12.4
  Fen: 3.56, 4.1, 4.6
  Her testte 40'a soru sorulduğunu da özellikle hatırlatmak isteriz...

  KAÇ NET YAPAN BARAJI GEÇER

  Türkiye ortalamaları geçen yıla göre sanki biraz artacak gibi, bunun anlamı da, 140 ve 180 barajını aşmak için sanki biraz daha fazla soru yapmak gerekiyor. 140 barajı için 20'ye, 180 barajı için de 40'a yakın bir net gerekebilir.
  Tabii bu netler testlerin içeriğine ve puan türüne göre de değişebilir...
  Zaten önemli olan da barajı aşmak değil, olabildiğince yüksek puan almak olduğu için, önemli bir baraj sorunu yaşanmayacak gibi.
  Yani 1 milyon 800 bin civarındaki adayın yüzde 80'i baraj sorunu yaşamazsa, hiç şaşırtıcı olmaz...

  SONUÇLAR NE ZAMAN AÇIKLANACAK

  ÖSYM henüz resmen bir açıklama yapmadı ama sonuçların mayıs ortalarında hatta daha erken açıklanma ihtimali var. Ve asıl yarış da zaten ondan sonra başlayacak.
  YGS puanıyla ya da sınavsız geçişle bir yere gireceklere, her şey gönüllerince olsun diyoruz. Onlar için her şey bitti. Ama LYS puanıyla girecekler için asıl yarış şimdi başlıyor.

  Bir kaç günlük dinlenmenin ardından hemen hazırlığa başlamalılar.

  Onlar için YGS'nin önemi, bir puan katkısı ama asıl önemli olan deneyim.

  Şimdi tek tek hangi testte nasıl bir performans sergilediklerine bakarak, LYS'ye yönelik hazırlıklarını ona göre düzenlemeliler.

  Örneğin dikkat dağınıklığı varsa daha dikkatli olmalılar, hangi test ve konularda bilgi eksikliği varsa hızla bu açığı kapatmalılar.

Sayfayı Paylaş