YÖK'te Değişiklik

Konu 'Güncel Haberler' bölümünde Toгgαи tarafından paylaşıldı.

 1. Toгgαи

  Toгgαи Özel Üye Özel Üye

  Katılım:
  25 Ekim 2007
  Mesajlar:
  4.730
  Beğenileri:
  1.813
  Ödül Puanları:
  38

  İsim De Logo Da Değişiyor!


  YÖK Başkanı Prof. Dr. Yusuf Ziya Özcan,YÖK'teki yeniden yapılandırma hakkında çarpıcı açıklamalarda bulundu.

  Genel seçimler sonrasında yeni anayasa çalışmaları kapsamında YÖK'ün yeniden yapılandırılacağını, sadece "denetleme ve düzenleme kurumu" olacağını söyleyen YÖK Başkanı Prof. Dr. Yusuf Ziya Özcan, kurumun adının da logosunun da değişeceğini belirtti. Özcan, "Başkanın da rektörlerin de yetkileri azalacak" dedi.


  YÖK Başkanı Prof. Dr. Yusuf Ziya Özcan, YÖK'teki yeniden yapılandırmanın genel seçimler sonrasında yapılacak Anayasa değişikliğine göre olacağını belirterek, YÖK'te bir komisyon kurulduğunu ve bu kapsamda çalışmaların başlatıldığını söyledi.
  AB ve Akdeniz bölgesindeki üniversitelerin sorunlarının belirlenip, çözüm yollarının bulunması, akademik ve sosyal işbirliğinin sürdürülmesi için oluşturulan EMUNI Üniversitesi'nin 3. Genel Kurulu Hacettepe Üniversitesi Kültür Merkezi'nde yapıldı.

  SEÇİMLERDEN HEMEN SONRA

  Özcan, Genel Kurul'dan ayrılırken gazetecilerin, 'YÖK'ün yeniden yapılandırılması' konusundaki soruları üzerine, uzun süredir YÖK'te bazı önemli değişiklikler yapılmasını planladıklarını anlattı. En çok aksayan hususları düzeltmeyi amaçladıklarını dile getiren YÖK Başkanı Özcan, ancak Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın seçim sonrasında yeni bir Anayasa hazırlanacağını açıklaması üzerine, yapılandırma çalışmalarını bu yönde daha kapsamlı hale getirdiklerini söyledi. Çalışmalar doğrultusunda YÖK'te bir komisyon kurduklarını ifade eden Özcan, en yakın zamanda daha önceki çalışmaları da gözönüne alarak yeni bir çalışma yapacaklarını kaydetti.

  YETKİLER GERİ ALINIYOR

  Yusuf Ziya Özcan, bir soru üzerine, YÖK'ün isminin de logosunun da değişebileceğine işaret etti. Anayasa değiştiğinde YÖK ile ilgili maddelerin de değişme ihtimali olduğunun altını çizen Özcan, 'Biz Anayasa'daki ruha ve felsefeye bağlı olarak kendi değişikliklerimizi gerçekleştireceğiz' diye konuştu. Özcan, 'Yeniden yapılandırma seçim sonrasına kaldı diyebilir miyiz?' sorusuna, 'Evet, o çerçevede gerçekleşecek' cevabını verdi. Rektörlerin atanmasına ilişkin bir soru üzerine Özcan, 'Şimdiye kadar yapılan tartışmalar içinde mütevelli heyeti gibi bir fikir ağırlık bastı. Zannediyorum o fikri yansıtırız' değerlendirmesinde bulundu.

  YÖK Başkanı Özcan, bir başka soruyu cevaplarken, gerek YÖK Başkanı'nın, gerek rektörlerin, gerek YÖK'ün yetkilerinin azaltılacağını vurguladı. Özcan, çalışmaların asıl hedefin, 'YÖK'ü sadece denetleme, düzenleme yapan ve yükseköğretim politikalarını belirleyen bir kurum haline getirmek' olduğunu sözlerine ekledi.

Sayfayı Paylaş