YÖK'ten Yeni Uygulama

Konu 'Güncel Haberler' bölümünde gulhan tarafından paylaşıldı.

 1. gulhan

  gulhan Üye

  Katılım:
  14 Eylül 2008
  Mesajlar:
  429
  Beğenileri:
  127
  Ödül Puanları:
  16

  YÖK, öğrencilerin bilinçli tercih yapmaları için yeni bir uygulama başlattı.

  YÖK, üniversite tercihi yapacak adayların ''bilinçli tercihte bulunmalarını sağlamak'' için, vakıf üniversitelerinin öğretim üyelerine ilişkin bilgileri internet sitesinden yayımlayacak.

  YÖK Başkanvekili Prof. Dr. Yekta Saraç, tercih yapmaya hazırlanan adaylara yardımcı olmak amacıyla bu yıldan itibaren yeni bir uygulama başlatacaklarını bildirdi.

  Üniversiteye giriş sınavı olan Lisans Yerleştirme Sınavı (LYS) sonuçlarının yarın açıklanacağını anımsatan Saraç, ''Öğrencilerin daha sağlıklı tercih yapabilmelerini imkan sağlamak için ilk defa bu sene vakıf üniversitelerindeki kadrolu öğretim üyelerini kamuoyuna açıklıyoruz'' dedi.

  Bunun, vakıf üniversitelerindeki programların öğretim elemanı açısından ne durumda bulunduğunu ortaya koyacağını ve rekabete de teşvik edeceğini söyleyen Saraç, öğrencilerin tercihlerini yaparken bu durumu da göz önüne almalarının önem taşıdığını ifade etti.

  Vakıf üniversitelerinde görev yapan öğretim elemanlarının bir kısmının sözleşmeli veya ücretli çalıştığını, ancak kadrolu olmasının önemli olduğunu vurgulayan Saraç, internetten vakıf üniversitelerinin kadrolu öğretim elemanlarının programlara göre uzmanlık alanlarının yayımlanacağını kaydetti.

  Saraç, şöyle konuştu:

  '' Adaylar, öğretim elemanlarının üniversitelerini, fakültelerini, bölümlerini ve uzmanlık alanlarını görebilecekler. Bölüm bazında öğretim elemanı sayılarının dağılımı görülebilecek. Biz bunu şimdi vakıf üniversiteleri için yaptık ama kısa süre içerisinde devlet üniversitelerinde de yaygınlaştıracağız. Bu şekilde yeni dönemde daha şeffaf olunacak, yükseköğretim organizasyon şemasını kamuoyuna sunmuş olacağız. En önemli şey de adaylar tercihlerini daha bilinçli yapacak.''

  Saraç, üniversitelerle ilgili bilgiler kamuoyuyla paylaşıldıkça, üniversiteler arasında sıralamanın kendiliğinden oluşacağını belirterek, ''Böyle bir sıralamanın YÖK tarafından yapılmasını doğru bulmuyoruz. Doğru olan, bunun bağımsız kuruluşlar tarafından yapılmasıdır. Biz bu verileri ortaya koydukça böyle sıralamalar da mümkün hale gelecektir. Bu da üniversitelerimizin bir rekabet içine girmesini sağlayacaktır'' diye konuştu.
  S. Moderatör Dilek bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş