YÜksek frekansli ses ultrason

Konu 'Fen Bilgisi 8. Sınıf' bölümünde Ayşeeeeee tarafından paylaşıldı.

 1. Ayşeeeeee

  Ayşeeeeee Üye

  Katılım:
  18 Nisan 2010
  Mesajlar:
  3
  Beğenileri:
  0
  Ödül Puanları:
  0

  ULTRASON

  Dünyada ardı ardına teknolojik buluşlar yapılıyor. Her yeni teknolojik buluş kısa zamanda tıbbın da hizmetine giriyor. Teknoloji daha iyi tanı konulması ve daha iyi tedavi sağlanmasında doktorların en önemli yardımcısı oluyor. Bu modern buluşlardan biri de ultrason cihazıdır. Bu cihazla doktorlar hastanın iç organlarını ayrıntılı biçimde görürler. Bu nedenle Ultrason tıbbın hemen her alanında geniş uygulama alanı bulmuştur. Hamilelik boyunca ve doğum sırasında ultrason ile muayene doğacak Canın sağlığını kontrol etmede oldukça yararlıdır.


  Ultrason nedir?


  Ultrason ses dalgalarının özelliklerinde yararlanılarak oluşturulmuş bir aygıttır. Aletin gezici kısmından insan kulağının duyamıyacağı kadar yüksek frekanslı ses dalgaları çıkar. Bu dalgalar değişik yoğunluktaki ortamlardan geçerken geri yansır. Bu geri yansımalar prob dediğimiz kısım tarafından toplanır ve cihazın beynine gönderilir. Iç organlardan geri yansıyan ses dalgaları aletin bilgisayarı tarafından resim haline getirilir ve ekranda görülür. Böylece iç organların ve Canın şekli ortaya çıkar. Sert organlar beyaz, yumuşak organlar gri, sıvı organlar siyah olarak gözükür. Bir organda ne kadar değişik yoğunluk bir arada ise o organ o kadar iyi izlenir. Canın etrafı sıvı ile çevrili olduğundan çok net görüntüler elde edilir. Ses dalgaları X ışını içermediğinden radyasyon etkisi yoktur. İnsanlar üzerinde hiçbir zararlı etkisi gösterilmemiştir.


  Ultrason aletinin iki ana parçası vardır : Ana ünite ve prob. Tetkik esnasında incelenen vücut alanına konulan ultrason parçasına prob denir.Yüksek frekanslı sesler, prob içinde bulunan transdüser (çevirici) aracılığıyla elektrik enerjisine dönüştürülür. Vücuttan gelen ses dalgalarının oluşturduğu enerji de yine aynı şekilde transdüser aracılığıyla elektrik enerjisine çevrilir.Bu değişimler prob içindeki piazoelektrik kristallerde gerçekleşir.Böylece vücuttan gelen ses dalgaları görüntüye çevrilerek TV ekranında görünür hale getirilir. Oluşturulan görüntüye sonogram denir. Bu görüntüler printer (fotoğraf baskı aracı) ile anında kaydedilebilir.


  Ultrasonografi en çok , sıvı içeren organların ve yapıların incelenmesinde yararlıdır.Kemik gibi katı yapılar ve akciğer gibi hava dolu organlar (çok fazla sıvı içermediklerinden) ultrasonda iyi görünmezler.Fakat sıvı içeren organlardaki kitle ve katı oluşumlar izlenebilir. Ultrasonografi çeşitli alanlarda kullanılır: Batın (karın) içi organları incelemede (abdominal USG),kadın hastalıklarında (jinekolojik USG),gebelik ve doğum takibinde (obstetrik USG), kalp işlevlerinin ve yapısının incelenmesinde (ekokardiografi), meme dokusunu incelemede (mamografi), damarların-tiroid-testis-göz vb organ ve yapıların incelenmesinde...İncelenen organın yerine ve özelliğine göre, değişik ultrason cihazları ve problar kullanılır.Ultrasonografide prob, genelde (abdominal USGde olduğu gibi) vücut üzerinde gezdirilir.Probun vücut içine sokulması yoluyla yapılan USG çeşitleri de vardır: Transvaginal, transrektal gibi..


  Ultrasonun yararları nelerdir?
  Doğum hekimliğinde, ultrason anne karnında büyümekte olan bebeği görmek için kullanılır. Hamile bir anne için böyle bir cihazın bulunması çok büyük bir şansdır. Daha önceleri, anlaşılamayan bir çok olumsuzluk şimdi erkenden ve kolaylıkla saptanabilmektedir. Ultrasonla Anne karnındaki Canın tepeden tırnağa muayenesini yapmak mümkündür. Içerdeki Canın sağlığı açısından çok önemli bilgiler elde edilir.


  Doppler Ultrason...
  Teknoloji kan damarlarındaki sıvının yönünü ve hızını ölçecek duruma gelmiştir. Bu işlem doppler etki dediğimiz fiziksel olay sayesinde mümkün olmaktadır. Hareket ile sesin frekansı değişmektedir. Hareket eden kan hücrelerinden yansıyan ses dalgalarının frekansı, hareket etmeyen organlardan yansıyan ses dalgalarına göre farklıdır. Bu farklılığın cihaz tarafından saptanması ile bir damardaki kan akımının miktarı saptanır. Cihaza doğru olan akımlar kırmızı, cihazdan uzaklaşan akımlar mavi renkte görüntü verir.


  Ultrasonun yararları

  EGE Üniversitesi (EÜ) Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Sermet Sağol, gebelik takibi sırasında ultrasonografi ile ciddi bebek anomalilerin tespit edilebildiğini belirterek, bu şekilde bebek ölü doğum oranının azalacağını söyledi.


  Prof. Dr. Sermet Sağol, anne karnında bebeğin gelişiminde kısıtlanma olduğunun saptanması durumunda anne ve bebeğe ait damarların Doppler ultrasonografi ile değerlendirilmesi gerektiğini kaydetti. Prof. Dr. Sağol, “Doppler ultrasonografi, ciddi kronik beslenme ve oksijen yetersizliği içindeki bebeklerin erkenden tanınmasına olanak sağlamaktadır. Böylelikle bebekler, anne karnında yaşamını yitirmeden veya oksijensizliğe bağlı ciddi yaşamsal organ hasarları gelişmeden önlem alınması ya da bebeğin uygun koşullarda doğurtulması sağlanıyor.
  Doppler uygulamaları ile doğum öncesi dönemde oksijensizliğe bağlı bebek ölümlerinin en az seviyeye indirilerek, yenidoğan ölümlerinin düşürülmesi sağlanacak” dedi.
  Prof. Dr. Sağol, Türkiye'de binde 15-21 olan yenidoğan bebek ölüm hızını gelişmiş ülkeler seviyesine çekebilmek için Türkiye genelinde yoğun kampanya ve çalışmaların yapıldığını söyledi.


  Prof. Dr. Sağol, Türk Neonatoloji Derneği'nin yaptığı araştırmada bebek ölümlerinin, yüzde 44'ünün ölü doğumlara, yüzde 26'sının erken doğuma, yüzde 14'ünün doğumsal sakatlıklara, yüzde 11'nin solunum sıkıntısına bağlı olduğunun görüldüğüne dikkat çekti.


  Ultrasonun zararı yok
  Yumurta ayırıcı ilaçlar yumurtalıkların aşırı uyarılmasına, karında su toplanmasına neden olabilirler ve bu şekilde ortaya çıkan tabloya 'Ovarian hiperstimulasyon sendromu' denir. Yüzde l-3 oranında görülebilir. Bu durumun ağır seyreden tipinde hastanede yatarak tedavi görmek ve yumurtalıklarda yumurta büyümesini izlemek için ultrason görüntüleme kullanılır. Ultrasonografiye genellikle cilt altı iğne kullanıldıktan sonra başlanır. Erken gebelikte ultrason kullanımının zarar verici bir etkisi yoktur. USG yapılan günlerde aynı zamanda kan testi de yapılır.  SİEMENS MAGNETOM 1.5 TESLA MR
  Cihazımız 1,5 tesla gücündedir. Cihaz iletkenliği süper konduktıf tiptedir. Cihazımız regulator ve ups(kesintisiz güç kaynağı) sistemleriyle desteklenmiştir. Gantry açıklığı 60 cm , gantry içerisinde ışıklandırma ve havalandırma sistemleri mevcuttur. İstenirse çekim esnasında hasta yanında bir kişi kalabilmektedir.
  Cihazımızda beyin, boyun, spinal kanal, toraks, abdomen, pelvik, ekstremite, ekstremite eklemleri, beyin anjio, batın anjio,periferik anjio,gibi rutin çekimler ve BOS DINAMIK,SPECTROSKOPİ,MEME,FONKSİYONEL,DIFFUSYON-PERFUSYON,KOLONJIO gibi özel çekimleride yapabilmektedir.
  İstenirse her hastaya CD verebilmektedir.

  Son 10 yılda büyük gelişmeler kateden MR teknolojisi sayesinde bilgisayar tomografi ve diğer radyolojik tanı yöntemlerinin çözemediği birçok vakayı Manyetik Rezonans(MR)görüntülenebilir hale getirmiştir. Özellikle nöroloji ve beyin cerrahisi(nöroşirurji )MR'ı en çok kullanılan tıbbi branşlardır. MR incelemenin sağladığı yüksek yumuşak doku çözünürlüğü sayesinde damar anomalileri, anevrizma(damar baloncuğu)iyi-kötü huylu tümörler, epilepsi oluşumunda rol oynayabilecek birçok hastalığın tanısını koyabilme mümkündür.

  Kas-iskelet sistemi hastalıklarında(ortopedi)da yine MR menisküs zedelenmeleri başta olmak üzere spora bağlı yada bağlı olmayan gelişen patolojilerde yüksek doğruluk oranında ve noninvaziv(hastaya zarar vermeyen)radyolojik tanı yöntemi haline gelmiştir. Bağ zedelenmeleri, kemik berelenmesi, tendon yırtıkları, bel fıtığı(disk hernisi), kas hasarları gibi birçok hastalıkta yüksek doğruluk oranında tanı koyma olanağı sağlamaktadır. Ayrıca beyinden bacaklara kadar bütün ana atar damar(arteryel sistemin görüntülenebilmesi)ile Kateter Anjiografisi olmadan büyük oranda doğru tanı koyabilme mümkündür.
  Standart tetkiklerin yanında beyin tümörü araştırmasında ve beyin tümörlerini saptamada MR Spektroskopi, beyin omurilik sıvısının akımına yönelik BOS Dinamik tetkik, karotis, aort, alt ve üst ekstremite atar damarları(arterlerine)yönelik, angio, safra yollarının görüntülenmesinde, MR kolanjio, beyin damarlarındaki tıkanıkların erken dönemde tespitinde diffüzyon-perfüzyon incelemelerini yapabilmekteyiz. Son yıllarda yapıla gelen MR Enteroklizis, MR Ürografi gibi tetikleri de bünyemizde gerçekleştirilmektedir.

  1.5 Tesla magnet gücü bulunan ***MENS MAGNETOM MR cihazın manyetik gücü, gerekse geniş coil seçenekleri ile istenilen bölgenin yüksek kalitede görüntüleri alınabilmektedir. Cihazın(giriş açıklığı(gantry) 60cm olup, morbit obez vakalar dışında hastaların tam***** yakınının girebileceği açıklığı sağlamaktadır. Tetkik esnasında hastanın tekniker ve uzman doktor tarafından devamlı takibi ve iletişim kurabilmesi mümkündür. Ayrıca her türlü oluşabilecek tıbbi olumsuzluğa karşı anestezi teknikeri ve gerekli tüm acil müdahale ekipmanı bulunmaktadır. Çekilen görüntülerin istenildiği takdirde CD ile bir nüshası hastaya ayrıca bir kopyası verilebilmektedir.
  ***mens Magnetom MR Cihazının Chiller ünitesindeki soğutma ile ilgili parametre değişikleri önceden tespit edilerek olası sistem problemlerinin oluşması engellenebiliyor.***mens Remote Service sayesinde sistemde oluşan problemler, önceden tespit edilip müdahale edilerek; ciddi bir arıza oluşmadan önlenebiliyor.


  BİLGİSAYARLI TOMOGRAFİ
  Kısaca BT olarak da isimlendirilen Bilgisayarlı Tomografi, X ışınları
  kullanarak iç organ ve dokuların kesit görüntülerinin elde edilmesi yöntemidir. Kesit görüntüsü elde edilecek organ çevresinde X ışını tüpü 360 derece döner.
  Tüpün bir dönüşü ile bir kesit görüntüsü elde edilir. Spiral Bilgisayarlı Tomografi de ise incelenecek organın bütün kesit görüntüleri tamamlanıncaya kadar, X ışını tüpü organ çevresinde spiral şekilde sürekli döner, konvansiyonal BT’ ye göre daha kısa sürede inceleme tamamlanır.
  Multidedöktör BT’ lerde ise aynı sürede çok sayıda kesit alınarak (merkezimizde kullanılan, 64 multikesit BT olmak üzere şu an üretilen en hızlı cihazdır) hem daha hızlı, hem de güvenilir görüntüler alınır. Bu hız sayesinde kalbi besleyen koroner arterler gibi damar yapılarının anjiografiye yakın ayrıntılı görünüm ve vücudun fonksiyonel değerlendirmesi olasıdır. Bu görüntülerden 3 boyutlu görüntüler gerçek zamana yakın olarak elde edilip cerrahi ve girişim öncesi daha kesin karar verebilmeyi ve doğru işlemi kolaylaştırır.
  Macromar görüntüleme merkezinde ***mens spiral tomografi cihazı kullanılmaktadır.


  Ultrason

  insan kulağının duyamayacağı kadar ince yani yüksek frekanslı ses dalgaları ile çalışan bir tıbbi görüntüleme cihazıdır. Cihazın çalışma prensibi gönderilen yüksek frekanslı ses dalgalarının dokulara ulaştıktan sonra yansıması ve bunların tekrar alınıp elde edilen bilgilerle görüntü oluşturulmasına dayanır. Yüksek frekanslı ses dalgaları dokulara zararsızdır ya da başka bir deyişle şimdiye kadar yapılan tıbbi araştırmalarda şimdiki kullanım biçimiyle herhangi bir zarar görülmemiştir. Böylece bu cihazla doktorların sağlıklı ya da hasta kişilerin iç organlarını zararsız bir biçimde inceleme şansı olur. Bu nedenle ultrason kendine göre zayıflıkları olsa da icat edildiği günden
  beri bütün dünyada çok yaygın olarak kullanılmaktadır.


  Ultrasonun Kullanım Yerleri
  ultrasonu yumuşak ve içi sıvı dolu organlarda tanı amaçlı olarak kullanabiliriz. Buna en iyi örnek böbrekler veya gebeliktir. Bunların yanında karaciğer, pankreas, safra kesesi, kadınlarda rahim ve erkeklerde prostat ultrasonla rahatlıkla inceleme şansımız olan organlardan bazılarıdır. Ultrason yaparken, vücudumuzda idrarın depolanması işini gören mesane de etrafındaki rahim ve prostat gibi organlar için bir pencere gibi görev görür.

  Ultrason cihazları içinde dokulardan yansıyan ses dalgalarının yarattığı sinyalleri görüntüye dönüştüren elektronik devreler vardır. Oluşturulan görüntü ultrason cihazının ekranında gösterilir. Bu görüntü dokuların bir kesiti biçimindedir ve siyahın tonları biçiminde izlenir. Günümüzün gelişmiş ultrason cihazlarında dokular içindeki birkaç milimetrelik yapıları bile ekrandaki görüntüde izlemek olanaklıdır.

 2. SİBEL'

  SİBEL' Üye

  Katılım:
  14 Mart 2011
  Mesajlar:
  8
  Beğenileri:
  5
  Ödül Puanları:
  0
  güzel ama çok karışık biraz daha düzenli olabilir :cool:

Sayfayı Paylaş