"Yükseköğretim Daha Sorunsuz Olacak"

Konu 'YÖK' bölümünde Moderatör Barış tarafından paylaşıldı.

 1. Moderatör Barış

  Moderatör Barış Süper Moderatör Yönetici Süper Moderatör

  Katılım:
  7 Eylül 2011
  Mesajlar:
  2.587
  Beğenileri:
  1.459
  Ödül Puanları:
  113

  Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, Yükseköğretim Kurulu (YÖK), yükseköğretim yasası taslağına ilişkin "YÖK tarafından hazırlanan taslak bize bir fikir verecek ancak meseleyi enine boyuna tartışabileceğimiz bir düzlemde ele alacağız. Önümüzdeki yıllarda yükseköğretimi daha sorunsuz yürütmemizi sağlayacak bir sonuca, hep birlikte ulaştıracağımızı ümit ediyorum" dedi.

  Avcı, bir düğün salonundaki toplantıda yaptığı konuşmada, Eskişehir'e gelirken İçişleri Bakanı Muammer Güler'in kendisini aradığını belirterek, "Hocam kusura bakmayın 'az laf, çok iş' sloganınızı kullandım. Bu slogan çok hoşumuza gitti' dedi. Ben de 'inşallah bu sloganı Türkiye genelinde yaygınlaştırırız' dedim" ifadelerini kullandı.

  Eskişehir'in genç nüfusuyla, büyük eğitim alt yapısıyla, üniversiteleriyle, okullarıyla köklü eğitim kurumlarıyla, yeni yeşermekten olan eğitim kurumlarıyla tam bir eğitim kenti olduğunu anlatan Avcı, şöyle konuştu:

  "Eskişehir, OICD'nin öğrenen şehirler stratejisine uygun olarak önümüzdeki mayıs-haziran aylarında eğitim şenliklerine ev sahipliği yapacak. AK Parti Eskişehir teşkilatının birliği, beraberliği, dayanışması şüphesiz Eskişehir ile ilgili verilecek kararlarda olumlu bir etken olarak hesaba katılıyor. Onun için sizlere gayretleriniz ve ahenkli çalışmalarınız için ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Milli Eğitim Bakanlığı, AK Parti hükümetlerinin 10 yıldır en önem verdiği bakanlıkların başında geliyor. Kamuoyunda zorunlu eğitim süresini 12 yıla çıkartan ve eğitim düzenimizdeki 28 Şubat dayatmasının kalıntılarını temizleyen son düzenlemeler, uzun vadeli sonuç verecek olan, semereleri ancak 10-12 yıl sonra tam anlamıyla alınabilecek alt yapı yatırımlarıdır. Bu hükümet böylesi uzun vadede sonuç verecek bir reformu göze alabilmişse, öz güvenini ve milletin desteğine olan güvenini gösteriyor. Böylesine köklü bir reformu bu kadar az sarsıntıyla yönetilmek büyük bir idarecilik başarısıdır. Ömer Dinçer ve ekibine, öğretmenlerimize ve eğitim idarecilerine teşekkür ediyorum."

  -Yükseköğretim Yasa Taslağı-

  Avcı, önünde yükseköğretim ile ilgili bir düzenleme programının olduğuna işaret ederek, şunları bildirdi:

  "Bununla ilgili YÖK bir taslak hazırladı. O taslağı Milli Eğitim Bakanlığı'na gönderdi. TBMM Milli Eğitim, Kültür, Gençlik ve Spor Komisyonu Başkanıyken hazırlanan taslakla ilgili görüşlerimi kamuoyuyla paylaştım. Bu taslağın ciddi bir revizyona ihtiyacı olduğunu söyledim. YÖK gerçekten demokratik bir anlayışla kendi sitesinden taslağı ve eleştirileri yayınladı. Bu taslak, Milli Eğitim Bakanlığı'na gönderildi. Devir teslim töreni öncesinde Bakan beyle yaptığımız görüşmede, daha önce benim de bulunduğum bir toplantıda bunun Başbakanlık bünyesinde çalışmalarının daha uygun olacağı konuşulmuştu. Ben de bu kuralı yürürlüğe koyacağım. YÖK tarafından hazırlanan taslak bize bir fikir verecek ancak meseleyi enine boyuna tartışabileceğimiz bir düzlemde ele alacağız. Önümüzdeki yıllarda yükseköğretimi daha sorunsuz yürütmemizi sağlayacak bir sonuca, hep birlikte ulaştıracağımızı ümit ediyorum."

  Eğitim alanının Cumhuriyetin 100. yılındaki hedeflere Türkiye'deki bir çok alandan daha önce ulaşacağını vurgulayan Avcı, "Her şey sahada olup bitiyor. İstikameti millet çiziyor. Millet, Milli Eğitim için istikametini hep çizdi. Millet desteğiyle önümüzdeki dönemi çok daha verimli ve bereketli olarak idrak ederiz" dedi.

  Konuşmanın ardından AK Parti Eskişehir İl Başkanı Süleyman Reyhan, Avcı'ya bir kalem hediye etti.

  Etkinliğe, AK Parti Eskişehir Milletvekilleri Salih Koca ve Ülker Can, AK Parti Bursa Milletvekili Önder Matlı, merkez ilçe Odunpazarı Belediye Başkanı Burhan Sakallı ve partililer katıldı.

  Alıntı

Sayfayı Paylaş