Yunus Emre'nin Efsaneleri

Konu 'Edebiyat 10.Sınıf' bölümünde Moderatör Sevgi tarafından paylaşıldı.

 1. Moderatör Sevgi

  Moderatör Sevgi Özel Üye Özel Üye

  Katılım:
  13 Aralık 2010
  Mesajlar:
  630
  Beğenileri:
  1.190
  Ödül Puanları:
  0

  Bu ödev bize verildi.Ve size de verilebilir.Efsaneyi bulabilmek için çok uğraşmıştım.Umarım ödevi verilenlere yardımcı olur :)

  Sarıköylü Yunus Ve Sarıköy Efsanesi

  Sarıköy eskiden Sivrihisar’a bağlı bir köy iken daha sonra Eskişehir’e bağlanarak bir ilçe yapılmıştır. Sarıköyde Yunus Emre’ye ait olduğu söylenen mezar, köye üçyüz metre uzaklıkta küçük bir tepenin üzerinde bir yıkıntı halinde köy mezarlığının içinde basit bir mezardır. Aslında kitabımızın baş tarafında söylediğimiz gibi Türk Milleti ulu bir kişi olarak bildiği din ve devlet ulularına gerek sağlıklarında ve gerekse ölümlerinden sonra son derece hürmet ve saygı duymuştur. Bunun nişanesi olarak da mezarının üzerine bir türbe yapmışlardır.Oysa Yunus Emre gibi her faniye nasip olmayacak bir üne sahip kimsenin mezarının da üzerinde bir türbe olmalıdır.Dini örf ve adetlere son derece itibar edilen bir devirde sıradan basit bir kimse gibi dek gele bir yere gömülmesi ve de üzerine basit de olsa bir türbe yapılmaması mezar ile ilgili bir çok soru işaretini de beraberinde getirmektedir. Bu nedenle gerek ilim çevrelerinin ve gerekse araştırmacıların gözünden kaçan bu basit mezar bile Yunus Emre’nin burada yatmadığının en büyük kanıtıdır.
  Yunus Emre’nin sarıköyde olduğunu savunanların sarıldıkları kaynakların başında Bektaşi Velayet-Nameleri gelmektedir.Bu Menakıp-Namelerde gerçek dışı bir takım hurafeler bulunduğu ilim çevrelerince kabul edilmiştir.Şemseddin Tekindağ hoca Meydan Dergisi 15 Haziran 1965 tarihli nüshasında Bektaşi Velayet-Nameliri için “Baştan başa sürnaturel unsurlarla dolu olup,tarihi bir hüviyet arzetmekten uzaktır.” Demektedir. Her fırsatta Yunus’un Sarıköylü olduğunu söyleyen Abdulkadir Gölpınarlı Hoca da “Yunus Emre Hayatı ve Tüm Şiirleri” adlı eserinde Bektaşi Velayet-Nameleri hakkında “Yunus Emre’nin Sarıköyde gösterildiği ve o köyde medfun bulunduğu gösterilmektedir. Bu eser önceden de bildirdiğimiz gibi ve bilhassa Bektaşi inançlarını Hacı Bektaşi Veliye bağlı olanların rivayet ve kanaatlerini tespit eden destani bir eserdir ve bu eserden çok sıkı bir inceleme ile faydalanılabilir” demektedir. Bu nedenle insanı uçurup,kaçıran, gerçek dışı bir takım hurafelerin anlatıldığı Bektaşi Velayet-Nameleri tarihi bir kaynak ve sağlam bir belge olmaktan çok uzaktır.
  Sarıköyle ilgili belgelerden birisi de Kanuni Sultan Süleyman devrine ait ve Ankara Kuyudat-ı Kadime Arşivinde bulunan bir vakıf kaydıdır ki, burada ismi geçen Yunus, Yunus Emre değil Yunus Emir Bey isminde bir zattır. Abdulkadir Gölpınarlı Hoca burada geçen Emir kelimesini Emre’ye çevirerek “Yunus Emre Bek’in Eskişehirin Sivrihisar kazasına bağlı Sarıköy’de çiftliğini, zaviyesine vakfettiği kayıtlıdır.” diyerek Yunus Emir Bey’i Yunus Emre haline getirmiştir.

Sayfayı Paylaş